zmierzyć energię/ładunek

Dzień dobry

Może ktoś mógłby pomóc. Mam potrzebę pomiaru ilości energii pobieranej przez układ. Prąd jest pobierany impulsowo przez modem GSM. Potrzebuję wyznaczyć ilość energi np. w ciągu minuty, max do kilku minut. Proste metody pomiaru multimetrem się nie sprawdzają ponieważ zbyt duża dynamika zmian prądu; 10mA..4A. Potrzebuję jakąś metodę/przyrząd/schemat. Dokładność na poziomie 10..15 % spokojnie mi wystarczy.

Pozdrawiam

jacek Poźniak

Reply to
jacek pozniak
Loading thread data ...

Dnia Sat, 01 Feb 2014 12:22:15 +0100, jacek pozniak napisał(a):

Bez rejestratora prądu się nie obejdzie. Może być dowolny, od takiego na taśmę papierową do komputerowego gadżetu. A jak masz już prąd zarejestrowany to dalej prosto, odcinkami sobie policzysz.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2014-02-01 12:22, jacek pozniak pisze:

Może coś takiego:

formatting link
plus licznik.

JK

Reply to
JK

jacek pozniak wrote: Uzupełaniam info: Modem GSM pobiera prąd impulsami, dość krótkimi, więc nie jestem pewien czy metody oparte o przetwarzanie A/C dadzą efekt, myślę o jakichś analogowych całkowaniach czy coś.

jp

Reply to
jacek pozniak

Konwersja prąd napięcie, filtr RC, próbkowanie z częstotliwością znacznie (np 20 razy) większą niż stała filtra. Nie napisałeś czy to ma być gotowy przyrząd czy potrzebujesz pomysłu na wykonanie własnej płytki.

Reply to
Mario

W dniu 01.02.2014 12:22, jacek pozniak pisze:

jeżeli to jest zasilane z 230v, puść to przez stary licznik energii elektrycznej, albo taki nowoczesny licznik cyfrowy z lidla

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu sobota, 1 lutego 2014 12:22:15 UTC+1 użytkownik jacek pozniak napisał:

Zrobić małą wannę galwaniczną i podłączyć szeregowo jak amperomierz. Włączyć i zważyć ile metalu z jednej elektrody na drugą przeszło w jakimś określonym czasie. Z tego można wyznaczyć ilość energii jaka przepłynęło w obwodzie.

Reply to
kogutek444

W dniu 2014-02-01 12:22, jacek pozniak pisze:

Ewentualnie jeżeli masz dostęp do wagi analitycznej (dokładność minimum

1 mg), to najprostszym rozwiązaniem jest to:
formatting link
JK
Reply to
JK

Pan jacek pozniak napisał:

Czy pomiar multimetrem przed kondensatorem, który będzie całkował pobierany prąd, to są jeszcze "proste metody", czy już nie? Tak duże prądy sugerują użycie dużej pojemności, ale są suprkondensatory o pojemności kilku faradów na napięcie 5,5V.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-02-01 14:59, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Wyznaczysz ładunek, nie energię.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu sobota, 1 lutego 2014 18:50:23 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:

Uważasz ze się nie da wyliczyć prądu średniego jak znany jest ładunek? 1C=1As

Reply to
kogutek444

W dniu 2014-02-01 20:01, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Może się dać, a może nie. Na przykład w przypadku obciążenia impulsami dużego prądu może to nie być takie proste. Zwłaszcza, jeśli "inżynier nie używa całek" :-) Ale nie chodzi o to, czy da się wyliczyć. Chodzi o to, że ładunek i energia to dwie różne wielkości fizyczne.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2014-02-01 20:01, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Od policzenia prądu średniego do policzenia energii jeszcze daleka droga. Zwłaszcza jeśli "inżynier nie używa całek" :-) Nie chodzi jednak o to, czy da się policzyć prąd średni, skuteczny, czy nie. Chodzi o to, że energia i ładunek to dwie różne wielkości fizyczne. A tak nawiasem: w tym konkretnym przypadku rozwiązanie z elektrolitycznym pomiarem ładunku nie ma sensu. Wstawienie układu pomiarowego między zasilacz a odbiornik spowoduje, że pomiar będzie się miał nijak do rzeczywistości.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Energia zależy nie tylko od prądu/ładunku ;)

Reply to
Mirosław Kwaśniak

Jasne. Zasilamy układ z wyższego napięcia, budując na nMOSFET'cie stabilizator szeregowy o ustalonym napięciu wyjściowym. W szereg z drenem dajemy wannę galwaniczną. Energia pobrana przez układ równa jest dokładnie ładunkowi pomnożonemu przez napięcie zasilania.

Ale jest jeszcze inna metoda:

formatting link
rejestracja prądu i napięcia do 8000 razy na sekundę.

Ewentualnie oscyloskop cyfrowy, który potrafi wysłać do komputera serię pomiarów nadającą się do przetworzenia do formatu XLS i scałkowania metodą trapezów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2014-02-01 12:22, jacek pozniak pisze:

energii przy takich przebiegach, np. Zimmer LMG95.

--
P. Jankisz 
O rowerach: http://coogee.republika.pl/pj/pj.html
Reply to
PeJot

spokojnie mi wystarczy.

budowa perpetuum mobile.

eksperymencie waga,

Pozdrawiam Adam

Reply to
AdamS

Dnia Sun, 2 Feb 2014 10:51:56 +0100, AdamS napisał(a):

Ale ty nie chcesz jej prawidlowo osadzac. Moze byc byle jak, byleby tylko zwazyc sie dala.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2014-02-02 11:15, J.F. pisze:

O, właśnie! Przedtem musisz dokładnie wypłukać i wysuszyć elektrodę. A są na niej igiełki metalu odpadające przy najmniejszym podmuchu ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.