Jak zdefiniowana jest pojemność akumulatora?

Jak definiowana jest pojemność akumulatora? Albo innymi słowy, co się stanie jak z np 20-Amperogodzinnego, naładowanego akumulatora pobierzemy 2A przez

10 godzin. Czy będzie to to samo, co 5A przez 4 godziny? Co to znaczy, że akumulator jest naładowany? Jak to stwierdzić?

Irek

Reply to
Irek
Loading thread data ...

dla użytkownika zdefiniowane jest to tak: jeśli na accu pisze X Ah, to oznacza, że można z niego pobrać 0,X ampera przez 10h.

rozładuje się.

nie, bo ogólnie proces nie jest liniowy: im większy prąd pobierasz, tym więcej energii tracisz "w pierony". Tj. akku 20Ah rozładowywany 2A pojedzie 10h, rozładowywany 10A pojedzie najwyżej godzinę. Producent dostarcza krzywe rozładowania dla różnych prądów. Jest też zdefiniowany maksymalny prąd rozładowania, powyżej którego akku może zostać uszkodzony.

dla akumulatora ołowiowego - po napięciu na zaciskach. przy ładowaniu akumulator SAMOCHODOWY (rzędu 40Ah, elektrolit ciekły) uznaje się za naładowany gdy napięcie na zaciskach osiągnie około 14.4V. Po tym należy przerwać ładowanie. Akumulator, który ma pozostać w ładowarce ciągle (np. żelowy akumulator do alarmu) ładuje się do napięcia 13.6 - 13.8V, co odpowiada teoretycznie około 80% maksymalnej pojemności akumulatora, ale nie powoduje uszkodzeń przy długotrwałym doładowywaniu.

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "Irek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:bk1hvq$95m$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Producent podając pojemność akumulatora powinien jednocześnie określić warunki pomiaru tzn. prąd rozładowania i założone napięcie końcowe odpowiadające stanowi rozładowanemu. Najczęściej (choć nie jest to regułą) przyjmuje się rozładowanie prądem dziesięciogodzinnym (C/10, tzn. prąd[A] = pojemność[Ah]/10 ). Ogólnie - im większy prąd rozładowania tym mniejsza efektywna pojemność ogniwa. Można to zobaczyć na wykresach ch-k rozładowania publikowanych w kartach katalogowych. Zobacz na przykład:

formatting link
AGM, 12V/17Ah, Europower) i policz jakiego czasu rozładowania akumulatora o nominalnej pojemności C=17Ah _spodziewałbyś_ się przy prądzie 51A (3C) a ile wynika z podanego wykresu.

To znaczy, że została wykorzystana cała czynna pojemność elektrod, czyli cały materiał czynny zawarty w elektrodach został w wyniku reakcji elektrochemicznych przetworzony do postaci odpowiadajacej stanowi naładowania.

A to zależy od typu akumulatora. Ogólnie o stanie naładowania można jedynie _wnioskować_ na podstawie pewnych przesłanek (napięcie na zaciskach, zmiany napięcia, prądu i temperatury w podczas ładowania).

Sądząc z przykladu, przypuszczam, że pytasz przede wszystkim o akumulatory kwasowo-ołowiowe. Stosowany "od zawsze" pomiar gestości elektrolitu informuje pośrednio o stężeniu H2SO4 a tym samym o tym jaka część jonów siarczanowych została w wyniku rozładowania zabrana z elektrolitu i związana w masie czynnej elektrod (w postaci PbSO4). Tym samym jest to obiektywny wskaźnik stanu ogniwa, ale pod warunkiem prawidłowej eksploatacji, m.in. uzupełniania braków elektrolitu wodą destylowaną. Niestety nie da się zmierzyć stężenia elektrolitu w zamkniętych ogniwach bezobsługowych.

Z drugiej strony napięcie _spoczynkowe_ ogniwa Pb-acid zależy w miarę liniowo od stanu naładowania, dzięki czemu również może służyć do oceny stanu naładowania. (Zobacz np.

formatting link
-> str.28) Ale uwaga - po obciążeniu większym prądem (>0.2C) ogniwo musi mieć czas na odpoczynek (tzn. wyrównanie stężeń elektrolitu w objętości masy czynnej), zeby pomiar był wiarygodny. Można przyjąć, że dopuszczalne, spoczynkowe, końcowe napięcie rozładowania wynosi 1.75V/ogniwo.

Określanie stanu ogniwa podczas ładowania.

Ładowanie odbywa się w dwóch fazach (ConstantCurrent-ConstantVoltage)

1) Stałym prądem (CC). W ładowarce działa ograniczenie prądu do stałej wartości (można przyjąć: typ. 0.1C, max 0.3C). Napięcie ogniwa stopniowo rośnie a pierwsza faza powinna trwać aż do osiągnięcia założonego napięcia końcowego. 2) Stałym napięciem (CV). Ladowarka utrzymuje stałe napięcie na zaciskach a prąd ładowania stopniowo maleje.

Założone końcowe napięcie ładowania zależy od przyjętego trybu ładowania. Akumulatory eksploatowane cyklicznie ładuje się możliwie szybko przykładając w drugiej fazie napięcie 2.45V/ogniwo. Jednak ładowanie w tym trybie _musi_ się zakończyć (lub przejść do trybu buforowego), gdy prąd ładowania spadnie poniżej 0.02C (wówczas ogniwo jest praktycznie całkowicie naładowane). Akumulatory użytkowane buforowo ładuje się w fazie CV do napięcia

2.30V/ogniwo (+/- korekta temperaturowa). Przy tym napięciu ogniwo może pozostać na stałe podłączone do ładowarki.

Jeśli masz chęć to możesz poczytać jeszcze np.:

  • formatting link
    *
    formatting link
    * artykuł w EP04 i EP05/2003
Reply to
Marek Dzwonnik

Nie. Pojemnosc jest zdefiniowana jako granica przy pradzie dazacym do zera. Im wiekszy prad, tym mniejsza efektywna "pojemnosc".

Zalezy od typu akumulatora.

Pozdrawiam, Pawel

Reply to
Pawel Pawlowicz
Reply to
Pawel Pawlowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.