Jak zacząć z PICami - 10F2xx

Witam Potrzebuję do projektu miniaturowy mikrokontroler. Wybór padł na PIC10F200 w obudowie SOT23-6. Nie miałem z PICami do czynienia. Znam dobrze AVRy i '51.

Zakładam, że dam radę bez książki - wystarczy data sheet. Pojawiają się pytania:

  1. Gdzie znaleźć proste przykładowe programy? Pomogą one skonfigurować poprawnie niektóre rzeczy, które ciężko wywnioskować z pdfa.
  2. Czym to programować? Prymitywny programator JDM nie da rady z tego co wiem.
  3. A może jest dostępna jakaś literatura darmowa do pobrania dotycząca PIC10 lub PIC12 - może być eng.
  4. W mojej aplikacji będę potrzebował sposobu na zapamiętanie stanu po odłączeniu zasilania na max. 1 sekundę. Zastanawiam się, czy w tak krótkim czasie nie wystarczy zapisać do komórki pamięci i potem z niej odczytać. Ale to raczej muszę sprawdzić. Zastosowanie dużych kondensatorów nie jest wskazane - bardzo mało miejsca.

Do programowania w assemblerze użyję MPLAB.

Chętnie przyjmę wszystkie wskazówki dotyczące początków pracy z małymi PICami.

Reply to
EM
Loading thread data ...

Ja używam Microchipowego programatora na USB: PIC Kit1 Baseline Flash. Kupiłem to kiedyś bezpośrednio od Microchipa. Układy programuję wlutowane na płytce. Na drugiej stronie zrobiłem 6 padów (wystarczy 5) i wyrzeźbiłem sobie programator na sprężynujących szpilkach testowych i prowadnicy płytki zlutowanej z kawałków laminatu. Wstawiam płytkę w prowadnicę, dociskam palcem, Enter, bzzzz i gotowe ;-)

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

EM pisze:

Hej! Nie znam się na PICach, ale zapytam z ciekawości - w czym są lepsze, że wybrałeś akurat je zamiast jakiś małych AVRów?? Np. ATtyin13, czy coś ;)... o ile o ATmega8 w obudowie TQFP można powiedzieć, że jest duży ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Użytkownik "EM" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:frmncd$dqm$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Na stronach microchipa, Ekierta i wielu innych. Wyszukiwarka internetowa Ci pomoże.

Najtańszy jest PICKit . Zamawiasz w microchipie, przychodzi pocztą z Irlandii. Także TME będzie pomocne -są dilerem

Na stronach microchipa. Forum jest obszernym źródłem wiedzy

Jakiej komórki pamięci ? RAM ? Zapomni bez zasilania. EEPROM ? Zewnętrznej FRAM ?

To wsadź małe. On z wolnym zegarem nie żre dużo prądu.

Reply to
lwh

Witam,

Dnia 17.03.08 (poniedziałek), 'Konop' napisał(a):

Porównaj obudowy: szeroką SOIC-8 (ATiny) z SOT23-6 (PIC) a zobaczysz różnicę. :)

ATiny13 są ogromne, a do tego są w szerokich SOIC (SO-8) zamiast typowej wąskiej SO-8 (jak większość układów)... Nie wiem dlaczego ludzie z Atmela wybrali ten typ obudowy (tzn. szeroką, zamiast wąskiej), ale nie raz mnie to irytowało, zwłaszcza, gdy miejsca na płytce mało... :)

Reply to
Dykus

Chodzi głównie o wielkość. Np. tiny13 w obudowie MLF ma 4x4 mm, ale ta obudowa nie jest zbyt przyjazna do lutowania i programowania w zewnętrznym programatorze. Nie wiem też jak jest z dostępnością. Za to SOT23-6 ma maksymalnie ok. 3x3mm, a raster ok. 0,9mm - lutuje się bez problemu czymkolwiek, kupię bez probelmu od ręki tyle ile będę potrzebował (0,48$).

Reply to
EM

Tak, RAM. Chyba każdy wie, że zawartość pamięci nie ginie natychmiast po odłączeniu zasilania. Chodzi o kilka bitów - 1 komórka. Możliwe, że wystarczy np. 0,5 sekundy. Co do kondensatora to maksymalnie mogę użyć takiego w obudowie 0805, czyli pewnie 10u. Ale nie mogę użyć diody zapobiegajacej rozladowaniu przez dalszą część układu...

Reply to
EM

W trybie SLEEP trzyma rejestry póki napięcie nie spadnie poniżej 2V. W tym trybie prąd jest znikomy. Z mojego doświadczenia polecam zacząć od wyższej wersji 10F, np.10F206.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Michał Augustyniak" snipped-for-privacy@konto.pl napisał w wiadomości news:fro2eo$2iev$ snipped-for-privacy@opal.icpnet.pl...

Witam

Własnie pomyślnie przeszedłem przez pierwsze zmagania z PI10F200. Ogólnie bez problemu zachowuje się zawartość pamięci - używam kondensatora

1u i czas podtrzymania to kilka sekund! Bez problemu zacząłem programowanie od modyfikacji pewnego programu, który znalazłem w sieci. Ogólnie nie przypuszczałem, że tak gładko pójdzie.

Problem stanowi oczywiście programator - na razie testuję na pożyczonym. Inna sprawa to programowanie tak małych układów poza płytką docelową. Chyba pozostaje AC163020 z TME. Wie ktoś gdzie można kupic taniej? Lub samą podstawkę testową SOT23-6?

Reply to
EM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.