Jak z LVDS zrobić RGB

Witam szanownych grupowiczów!

Pytanie dotyczy sygnałów video. Mianowicie, w jaki sposób można przetworzyć sygnał LVDS (taki, który steruje matrycami LCD) na sygnał RGB analogowy (złącze DSUB15)?

Przegooglowałem wszystko co sie da i nic...

Czy ktoś z Was spotkał się z jakimś układem scalonym, bądź grupą układów, która by przetworzyła sygnał LVDS (R+, R-, G+, G-, B+, B-, CL+, CL-) na sygnał analogowy RGB do monitora komputerowego?

Proszę o ew. wypowiedzi.

Pozdrawiam, Radzik

Reply to
Radzik
Loading thread data ...

Ta... wejdz na strone TI i poszukaj DVI receivers... ogolnie pare firm robi receivery DVI - zazwyczja maja na wyjsciu 3 kanaly cyforwe RGB - zapiac pod to przetwornik - enkoder np Anlog Devices i juz masz zamaine DVI na RGB analogowe. (zakladam ze to DVI na wejsciu - jesli nie to uzyj jakiegos deserializera - tez robi je kilka firm - National, Silicon Image, TI itd)

Reply to
PAndy

deserializera -

Dzięki :)

deserializera -

Otóż nie. Na wejściu miałbym sygnał LVDS, ale nie taki LVDS, jaki leci po DVI. Mam LVDS dokładnie taki, jaki leci prosto do złącz na matrycy TFT/LCD - a to nie to samo co DVI na kartach komputerowych.

Z tego co się zapoznałem troche z tematem, to deserializery przetwarzają LVDS na sygnał cyfrowy, który z kolei nadaje się do podłączania bezpośrednio do matryc TFT/LCD - jeśli mają interfejs cyfrowy (cały czas mówię tu o interfejsach bezpośrednio przy matrycy a nie o interfejsie, którego złącze wystaje na zewnątrz obudowy monitora).

Bo generalnie jest tak: matryce LCD/TFT dzielą się na dwie grupy (jeśli chodzi o interfejs):

- TTL interface

- LVDS interface

Deserializer robi z LVDS ->TTL, a serializer robi z TTL ->LVDS.

Nijak jednak sie ma TTL, który podłączany jest bezpośrednio do matrycy, a TTL który można podłączyć do encodera (przetwornika DAC, np ADV7123).

Wogóle to jest cała masa tych standardów:

- Digital RGB

- 4:2:2

- 4:4:2

- LVTTL

- DVO

Tyle teraz pamiętam.

Encodery wymagają sygnału BLANKING, tymczasem deserializer takiego wyjścia nie posiadają. Chciałem poszukać scalaka, który ew. zrobi z takiego TTL-a matrycowego sygnał analogowy RGB. Dużo tego - może zrobił ktoś coś takiego jak w temacie w praktyce ?

Tak czy owak zapraszam do dalszej dyskusji

Pozdrawiam, Radzik

Reply to
Radzik

tak dla scislosci deserializer robi z szeregowego strumienia rownolegly serializer odwrotnie a LVDS (Low Voltage Differential Signalling) to sposb przesylania sygnalow definiujacy m.in. poziomy napiec. Tak jak TTL, CMOS, ECL, PECL (do tego ostatniego, roznicowego LVDS jest zblizony)

zadam pytanie : dlaczego chce ci sie bawic z tym przetwarzaniem?

Reply to
Greg

Dzięki

Napisałem że deserializer robi z LVDS ->TTL, a serializer robi z TTL ->LVDS, dlatego że mowa o konkretnym przypadku - sterowanie matrycą LCD.

Już tłumaczę:

Otóż dostępne są moduły zwane ETX -

formatting link
ą one wyjście monitorowe VGA analogowe. Dodatkowo posiadają wyprowadzenie LVDS. Chcąc wykorzystać do sterowania dwoma monitorami zakupionymi w sklepie (tzn. posiadające wejście analogowe RGB) muszę tego LVDS-a przetworzyć na analogowe RGB. Stąd moje pytanie i mój problem.

Ja dodam tylko tyle, że spotkałem się z opinią, że z takim LVDS-em nic nie da sie zrobić :(

Pozdrawiam, Radzik

Reply to
Radzik

Moze to tzw display link - poszukaj wsrod ukladow silicon image, a poza tym mzoe warto kupic uwalony LCD z allegro i wykorzystac jego elementy... poza tym sa konwertery DV-D na RGB i wszystko sie da zrobic to tylko kwestia czasu i kosztow

Reply to
PAndy

Definiuje napiecia ? Czy tylko tyle ze "low"

No wlasnie - Ty chyba nie chcesz zadnych serializerow, TTL, tylko po prostu konwerter analog-analog. Roznicowy na "niesymetryczny", a po polsku - wzmacniacz roznicowy. Tyle ze z pasmem rzedu 100MHz. Maxim/AD powinni cos robic w temacie. Obejrzyj moze najpierw oscyloskopem te sygnaly LVDS - czy przypominaja normalny wizyjny.

A to sa dwa osobno sterowane wyjscia ? Moze prosciej ci bedzie zrobic rozdzielacz sygnalu RGB ?

J.

Reply to
J.F.

Chodzi mi o użycie dwóch monitorów - ale w taki spobób, aby uzyskać dwa różne obrazy, a nie kopię jednego na drugim.

Moduły ETX posiada technologię dual-view, co oznacza, że chipset (konkretnie Intel 855GE) obsługuje dwa strumienie obrazu. Chipset ten posiada 4 różne porty graficzne:

- analog RGB

- LVDS ! (do bezpośredniego sterowania matrycą)

- DVO-B

- DVO-C

Istnieje kilka kobminacji kierowania strumienia obrazu na odpowiedni port graficzny. Jeden strumień obrazu kieruję sobie na port analog RGB, a drugi kieruję na LVDS. W ten sposób mogę wyświetlać 2 różne obrazy na 2 monitorach. I tu problem, ponieważ jak pisałem wcześniej nie wiem jak zrobić z LVDS-a analogowy RGB. (a chce, bo chodzi o to aby obydwa monitory były sterowane przez sygnał analogowy RGB, z gniazda DSUB-15).

Wogóle to jest chory temat ten cały LVDS :( Wiem że LVDS to po prostu przesyłanie parami różnicowymi sygnałów o amplitudzie 150 mV do 350 mV.

Chodzi jednak o to że dane przesyłane przez LVDS są w odpowiednim formacie. Sygnał LVDS, który generuje ww. chipset można podłączyć bezpośrednio do matrycy - wyobraźcie sobie płaski monitor LCD bez płytek w środku, tzn. bez przetwornika ADC, bez odbiornika DVI. Zostawiacie tylko podświetlanie. Wówczas taki monitor wygląda tak: świetlówki od podświetlania + goła matryca LCD z wypuszczoną cieniutką tasiemką z 40 liniami w tej tasiemce. Taką tasiemkę jeżeli podepniecie do LVDS-a, który to wyprowadzony jest z tego chipseta o którym pisałem to macie gotowy monitorek a na nim obraz.

I z takiego właśnie LVDS-a chciałbym zrobić sygnał analogowy RGB.

Czy wiecie już teraz o co mi chodzi ?

Acha, dodam jeszcze tyle, że deserializer z LVDS na TTL robi coś takiego:

- 6 bitów równoległych koloru czerwonego

- 6 bitów równoległych koloru zielonego

- 6 bitów równoległych koloru niebieskiego

- pixel clock

- synch. poziomą

- synch. pionową

- sygnał enable A serializer z kolei odwrotnie. Dlaczego? Bo matryce LCD dzieli się na takie z interfejsem LVDS i z interfejsem TTL (odpauzowany powyżej).

Łatwo zrobić z RGB LVDS, łatwo zrobić z DVI LVDS, ale jak zrobić z LVDS RGB ???

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji, Radzik

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.> >> deserializer robi z szeregowego strumienia rownolegly

Reply to
Radzik

Spokojnie akurat LVDS to jedno a format danych to drugie i zapewnim cie ze nie jest tak chory jak sie moze wydawac - bez LVDS nie byloby tak szybkich ukladow

tzn ja wiem od poczatku ale problem w tym ze Ty potrzebujesz elektroniki ktora zazwyczaj nie jest dostepna w detalu inaczej jak w postaci gotowego rozwiazania (czesci PCB jakiegos urzadzenia)

hehe zapewniem cie ze nie tak latwo jak piszesz zrobic z rgb lvds ale ok nie ma co sie licytowac

formatting link
masz cos takiego - szukaj podobnych urzadzen ktore sa zgodne z :

"The GMCH has a dedicated ANSI/TIA/EIA -644-1995 Specification compliant dual channel LFP

LVDS interface that can support TFT panel resolutions up to UXGA with a maximum pixel

format of 18 bpp (with SSC supported frequency range from 35 MHz to 112 MHz (single

channel/dual channel)." cytat z datasheet'a intela

Reply to
PAndy

O to wlasnie pytalem.

to "bezposrednie sterowanie" mnie troche martwi .. moze byc jakis wynalazek.

Siakos nie bardzo w to wierze. Standardow tej "golej matrycy" to jest pewnie z kilka do kilkudziesieciu. I moze tylko jakies TFT ma szanse byc LVDS sterowane.

Ja bym od oscyloskopu zaczal.

Ciekawe czy to jest to o co Ci chodzi

formatting link
A moze kupic monitorek LCD z LVDS ?

J./

Reply to
J.F.

pewnie twoj problem rozwiaze DS90CF364A z oferty National Semiconductor uzupelniony jakims przetwornikiem video ... (wlascwie to zrobilbym samemu drabinke R2R z rezystorkow SMD o tolerancji 1% i rezystancji rzedu kilkuset omow do maks 1koma sterowanych z jakiegos AC drivera linii np 74AC245 czy podobnego - chyba wazne jest by byly to uklady typu AC a nie ACT - gdzies na sieci jest porownanie takiego taniego przetwornika i wynika z niego ze uklady HC sa lepsze w takich zastosowaniach niz HCT (a wiec AC lepsze niz ACT)- to nawet logiczne jesli popatrzy sie na ich konstrukcje wewnatrz). To chyba byloby na tyle...

Reply to
PAndy

Pisząc "chory" miełem na myśli szeroką skalę wariantów LVDS-a :)

I to mnie właśnie przeraża :(

O to dokładnie chodzi ! Tyle że chciałbym sam coś takiego zrobić, a zakładam że siedzi tam jakiś FPGA, i to też mnie przeraża

Szukam i szukam, nie znalazłem więc założyłem temat w grupie :)

Pozdrawiam, Radzik

Reply to
Radzik

No tak to teraz wygląda - świat idzie do przodu.

Właśnie takich rzeczy znalazłem dużo, ale nie o to chodzi. Przeglądając ofertę stwierdziłem, że ten układ robi z LVDS-a -> TTL-a (deserializer)

Tylko to gniazdo DSUB15 wprowadza w błąd, bo to jest wejście LVDS, a rząd pinów IDC - wyjścia TTL :(

Pozdrawiam, Radzik

Reply to
Radzik

Chciałbym, aby to działało...

Przewaliłem dziesiątki stron i doszedłem do wniosku, że jednak nie będzie coś takiego działać.

Chyba jednak spróbuję konfigurację SN65LVDS86 + ADV7125 - te scalaczki już mam. Co o tym myślicie ?

Pozdrawiam, Radzik

Reply to
Radzik

Powinno byc ok bo jak podaje sam TI to jest: Improved Replacement for the DS90C364 and SN75LVDS86. Mysle ze to dobre wybory tym bardziej ze oba uklady sa oferowane jako probki... powinno dzialac dobrze. (6 bitow z deserializera na starsze 6 z 8 bitow przetwornika)

Reply to
PAndy

Zgadza się, też to przeczytałem.

Obawiam sie tylko, że jak połącze jedno z drugim to zobacze czarny ekren lub śmieci na ekranie :( ADV7125 akceptuje coś takiego jak "Digital RGB", a wątpię żeby coś takiego wychodziło z deserializera. Wiem że każdy kolor jest cyfrowo z deserializera wyprowadzony, ale obawiam sie że to nie ten format :(

Słusznie !

Pozdrawiam,

Radzik

Reply to
Radzik

To wlasnie jest ten format - z deserializera dostaniesz RGB cyfrowe po 6 bitow na kazdy kanal czyli lacznie 18 bitow cyrfowego video - po wpuszczeniu na przetwornik powinno to dac na wyjsciu analogowy sygnal RGB

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.