jak z 36V zrobić 5 i 12

Witam.

Mam sobie toroida 300W z którego przy niezbyt dużym obciązeniu jest niecałe

36V (już DC). Na nim nawinąłem dodatkowo drugie uzwojenie z którego mam około 8V (też DC). I z tego potrzebuje mieć:

36V, 12V i odseparowane (cokolwiek by to nie znaczyło) 5V

Mam urządzenie sterujące silnikami i w tej chwili część cyfrowa potrafi szaleć jak silniki pracują. W końcu oddzieliłem całkowicie te sekcje poprzez wsadzenia między nie transoptorów i zasilenia z całkowicie odrębnych źródeł. Od tej pory nie stwierdziłem problemów i teraz muszę zrobić porządniejszy zasilacz. Pojęcia nie mam jak daleko powinienem się z tą separacją posunąć (osobne stabilizatory/kondensatory, osobne uzwojenia transformatora, osobny transformator?). Tyle jeśli chodzi o konieczność odseparowania.

W tej chwili z tych 36V robie 12 za pomocą układu TL783C, a potem zwykłym

7805 robie 5V. Niestety to się grzeje mocno już teraz a ja chciałbym kilka urządzeń zasilić z tego samego zasilacza. Potrzebuje pewnie z 2A na 12A i może 1A na 5V.

Myślałem o różnych przetwornicach impulsowych ale gotowe są zbyt drogie a zrobienie zdecydowanie mnie przerosło. Nie mam sprzętu, wiedzy ani czasu.

Czy da się zrobić taki zasilacz tanim kosztem ? Dzięki

Reply to
chochlik_drukarski
Loading thread data ...

Użytkownik "chochlik_drukarski" napisał w wiadomości

Zawsze mozesz dokupic najtanszy zasilacz pecetowy, tak bedzie tanio, szybko i bez wiedzy.

J.

Reply to
J.F
[...]

Ale jak, skoro piszesz, że nie masz sprzętu, wiedzy ani czasu? Ktoś ma Ci zrobic za darmo?

Kup gotowe zasilacze 12V 2A (16-20PLN na Allegro) i 5V 1A (od

7.80PLN). Nikt Ci taniej nie zrobi skoro sam nie chcesz sobie zrobić.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Kompletnie nie o to chodziło. Z przyjemnością poszukam informacji, znajdę części, zrobie płytki, zmontuje, przetestuje... ale raczej jakieś prostrze urządzenia. Na teoretycznie rozważania na temat przetwornic poświęciłem już kiedyś sporo czasu i mi wyszło, że nie jestem w stanie tego uruchomić i koniec.

A gotowych zasilaczy mam w domu dziesiątki i też nie o to chodzi.

Napisałem z czym mam chwilowo problem i to zdecydowanie nie jest znalezienie kogoś kto mi to zrobi.

Reply to
chochlik_drukarski

No topowiedz nam, na czym miałaby polegac nasza pomoc?

Masz dwa wyjścia - robić to liniowo i pogodzić się z grzaniem, albo robić impulsowo. Liniowo wiesz jak zrobić a impulsowo nie chcesz robić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Najbardziej mnie interesuje:

Czy wystarczy jeśli do części cyfrowej dam osobny stablizator + kondensatory filtrujące ? Masa wyjdzie mi i tak wspólna dla części cyfrowej i analogowej. W takim razie moze osobne mostki prostownicze ? Nie wiem jak daleko musze posunąć się z odseparowywaniem tych zasilaczy.

Co do robienia 12V z 36 to myślałem, że może miała miejsce jakaś większa rewolucja. Kilka lat temu analizowałem chyba wszystkie możliwe rozwiązania.

Reply to
chochlik_drukarski

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:50852248$0$1303$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Za duże to. A poza tym tam znowu masy 5V u 12V są połączone a ja dalej nie wiem niestety czy mogą być czy nie.

Reply to
chochlik_drukarski

Użytkownik "ZeNek" snipped-for-privacy@pot.pl napisał w wiadomości news:k63dd8$sq2$ snipped-for-privacy@speranza.aioe.org...

Różnych rzeczy już próbowałem (co nie znaczy, że nie robiłem tego źle). Dopiero całkowite oddzielenie wszystkiego przyniosło jakiś pozytywny skutek.

Reply to
chochlik_drukarski

W dniu 2012-10-22 14:06, chochlik_drukarski pisze:

A nie mozna polaczyc masy cyfrowej i analogowej kilkoma dlawikami ?

Reply to
ZeNek

Może lepiej najpierw określić wymagania i cele a potem myśleć jak je spełnić?

My tym bardziej nie wiemy, bo nie powiedziałeś co robisz. Bo może wystarczy np odpowiednie poprowadzenie masy i stabilizator low-noise/low-droput zaraz za przetwornicą impulsową.

Tak kilka lat temu miała miejsce rewolucja - przetwornice pracujące na wysokich częstotliwościach (a więc z małymi dławikami) stały się normą. Tylko z jakiejś przyczyny nie chcesz z tej rewolucji skorzystać.

Reply to
Michoo

Ale co dadzą osobne mostki, skoro uzwojenie masz jedno? Osobne mostki mają sens przy osobnych uzwojeniach.

Jesli to transformator toroidalny z niezalanym środkiem, to dowiń sobie dwa uzwojenia i z głowy. Skoro nie potrafisz sobie poradzić z ciepłem i zakłóceniami w inny sposó, to tak będzie najprościej.

Masz dwa rozwiązania - liniowe lub impulsowe. Niby jakie mogłoby być inne? Fizyka przez kilka lat się nie zmieniła.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To nie ma być teoretyczne rozważanie tylko praktyczna realizacja gotowego schematu, z gotowymi wartościami elementów i gotową (kupioną) cewką.

Reply to
Adam Wysocki
[...]

Ale nie proponuj amatorowi, który sam przyznaje się do braku chęci, wiedzy i sprzętu do zajmowania się przetwornicami pracującymi na wysokich częstotliwościach.

Ja sam, zajmując sie sprawą zawodowo, unikam jak ognia najnowszych rozwiązań - za dużo źródeł potencjalnych kłopotów z EMC :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mam wrażenie że to zjawisko nazywane przeze mnie cewkofobią. Dławiki są gotowymi elementami, to już nie te czasy, że trzeba je nawijać i mierzyć (mówię o typowych zastosowaniach).

Reply to
Adam Wysocki

Ale z pelna specyfikacja, czy znow "pan napisze jaki pan chce i ile tys sztuk, to zlozymy oferte" :-)

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup

Ale kondensatorowe wisza i groza :-)

J.

Reply to
J.F

Nie wiem jak teraz ale pare lat temu pytałem chyba nawet tu (chociaż mogła to być przykładowo też elektroda) i tak samo wszyscy zachwycali się takimi nowoczesnymi rozwiązaniami a jak pytałem które konkretnie elementy mam kupić to nikt nie potrafił podać. Przekopałem internet i albo był jakiś typ cewki której nigdzie nie dało się znaleźć albo autor projektu otwarcie twierdził, że to raz działa a raz nie działa i nie wie czemu...

Może od tego czasu się coś zmieniło ale wątpie.

Reply to
chochlik_drukarski

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

No to ja się właśnie pytam co mi dadzą osobne mostki. Skoro nic to niedobrze.

Taką możliwość rozważałem. 1 już jest dowinięte (pisałem o tym na początku). Zastanawiam się z czym to się może wiązać niedobrym. Na przykład mocno obniżona sprawność przez niedokładne nawinięcie.

Nie mówie, że ma nie być impulsowe (jeśli mówie to źle mówie). Ma być małe, tanie, dostępne i bezproblemowe. Takie coś na przykład działa nieźle:

formatting link
Tylko w wersjach o większej mocy jest to już stanowczo za drogie.

Reply to
chochlik_drukarski

Dlaczego tysięcy? Feryster robi nawet pojedyncze sztuki w normalnych cenach. A lista gotowców jest bardzo długa:

formatting link
Samych dławików DMC ponad 1300 rodzajów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A kondensatorowe nie są impulsowe? :P

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.