jak wiarygodna jest Warszawa I na falach d

Witam, Ten temat był tutaj pewnie już przegryzany, proszę o LINKI. Pytanie A) Radio Warszawa, program I, na falach długich nadaje beeep - beeep etc. o godzinie 12. Inne stacje, tv, radio Z, też wydają z siebie takie pi-pi, różniące się o prawie pół minuty. Jakiś tam "timeserver" w sieci też mi podaje czas, najbliższy do "Jedynki", przynajmniej mam 2 podobne pomiary.

Komu wierzyć? Czy "Jedynce" ( w którą ufam TYLKO pod tym względem), czy serwerowi czasu w Greenwitch, [pisownia?] który jest pewnie dokładny, tylko na łączach straci kilka sekund. Nie zależy mi na idelanej synchronizacji, dla zabawy to robię, ale ciekawy jestem, skąd wząść źródło "pewnego", stałego czasu.

Pytanie B) Jedynka podaje "częstotliwość wzorcową". Jakieś 200+ kilo herców, na której oni nadają. Na ile ona jest "wzorcowa"? Wiem o średnich i odchyłkach, proszę tylko o linki, bo takie pytanie na pewno już tu było.

Pozdrowienia - fizyk, kiepski elektronik - Antek

Reply to
Antek Laczkowski
Loading thread data ...

a) GPS, b) dcf c) zegary atomowe przez internet - polskie, np mars.zit.tpnet.pl, d) telegazeta TVP1/2 - inne nie sa dokladne. aha - uwaga na droge, bo jak pojdzie przez satelite to moze dojsc pare sekund.

Kiedys byla dobrze. 225000 Hz z nadajnika Polskie Radio 1.

J.

Reply to
J.F.

225kHz - sygnał Warszawa I stanowi do dnia dzisiejszego krajową częstotliwość wzorcową.
Reply to
eniac

snipped-for-privacy@cidernet.pl pisze:

A możesz podać źródło tej informacji? Bo wszyscy powtarzają a nikt nic więcej nie wie. A ja wiem (od kogoś), że 225kHz nie ma nic wspólnego ze wzorcem. :-)

Reply to
Filip Ozimek

Witam,

Dnia 5.10.07 (piątek), 'Filip Ozimek' napisał(a):

A nie mówi tego co jakiś czas sam prezenter/-ka radiowy/-a? :) Ja tego radia nie słucham, ale coś mi się tak kojarzy. Niewykluczone jednak, że to od natłoku tych wszystkich wypowiedzi, że tak jest... :) Trzeba by posłuchać pełnych godzinach, np. o 12:00. Częstotliwość podawali napewno (i to w Hertzach, a nie w FMach:).

Reply to
Dykus

Dykus pisze: \

Ale jako wzorzec to też nie nadaje się zbytnio, propagacja w atmosferze trochę zniekształca sam sygnał. Jako źródło czasu to może tak. Ale to tego już lepiej użyć GPS'a. Swoje wątpliwości opieram na rozmowie z ludźmi mającymi dosyć dużo wspólnego z dystrybucją czasu w telekomunikacji (i związanych naukowo z tymi problemami), wedle tych informacji 225kHz tylko przez jakiś czas była 'wzorcowa', ale od dawna tak już nie jest. Gdzieś w sieci jest projekt rozporządzenia nt. dystrybucji czasu/częstości, ale akt prawny uchwalony później już nie zawiera tych postanowień.

Reply to
Filip Ozimek

pamietaj ze telewizja jest w tej chwili dosylana cyfrowo... opoznienia wynikajace z przejscia przez kolejne radiolinie i stacje nadawcze trwa jakis czas, do tego studia dodaja swoje bufory - ogolnie dramat i porazka.

reszte odpowiedz juz dostales - IMO GPS albo DCF (swoja droga moze i u nas mogliby cos dolozyc do nosnej PR1 tak by mozna bylo wyciagnac z tego informacje cyfrowa o czasie - np ponizej pasma akustycznego)

Reply to
PAndy

Nie bylbym taki pewien do jakiego poziomu dokladnosci sa to problemy istotne. Jako wzorzec czestotliwosci moglo sie nadac ..

Krotkie buszowanie po przepisach znalazlo

formatting link
jest tam pare czestotliwosci wzorcowych, ale nie 225 :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

to tak po kolei

formatting link
akt prawny, ale jest info o rozprzestrzenianiu czaau
formatting link
to jest jakiś projekt ustawy, można podpatrzeć
formatting link

w razie pilnej potrzeby mogę podpytać odpowiedzialnych za wzorzec i dystrybucję jak to ostatecznie jest

Reply to
grzenio

A tak swoja droga - jak sobie z tym radza astronomowie ? Przy precyzyjnych onbserwacjach ta sekunda chyba przeszkadza ?

J.

Reply to
J.F.

Parę sekund x 300 000 km/sec = 1 mln km. Satelity są dużo bliżej.

Reply to
Irek_K

Moze i sa, ale kompresja trwa.

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Witam! Pomiar czasu nie zaczyna się i nie kończy na czasie UTC.

Czas mierzony z wykorzystaniem zegarów atomowych (na poziomie powierzchni geoidy) nie ma sekund przestępnych. Zwie się on TAI i różni się on od UTC o zmienną, ale całkowitą liczbę sekund (na dzień dzisiejszy o 35 s). TAI jest wzorcem.

Z wykorzystaniem odbiornika GPS z wyjściem np. 1 pps można uzyskać dokładność pomiaru czasu < 1us. Czas GPS również nie ma sekund przestępnych i późni się on względem TAI o okrągłą wartość 19 s. Uwaga! W sygnale GPS przesyłana jest informacja o ile sekund (zawsze okrągła wartość) czas GPS różni się od czasu UTC. Na wyświetlaczu odbiornika GPS podawany jest już zwykle czas UTC. W sygnale GPS przesyłana jest również informacja o nadchodzącej sekundzie przestępnej.

Dla astronomów podstawowy czas to TT (Terrestial Time). Spieszy on o stałą wartość 32.148s względem TAI (zaszłości historyczne - czas efemerydalny jest starszy niż wzorzec TAI). Zwykle astronomowie mierzą czas w dniach juliańskich (JD - Julian Day). Data juliańska bazuje właśnie na TT. Tego czasu używa się np. przy podawaniu efemeryd ciał niebieskich.

Cały problem z sekundami przestępnymi bierze się stąd, że zegar TAI biegnie swoim rytmem, a Ziemia obraca się swoim (zmiennym!) rytmem. Czas UT1 jest czasem bazującym na obrotach Ziemi (do pomiarów wykorzystuje się np. sygnały radiowe pulsarów). Różnica między czasem TT, a UT1 jest oczywiście zmienna i zwie się ją "delta T".

Czas UTC to taki kompromis między czasem UT1, a TAI. Z jednej strony chcemy by południe w Greenwitch było (średnio w ciągu roku) o 12:00:00, z drugiej strony chcemy mieć czas niezależny od kaprysów obrotów Ziemi. Jak wspomniałem tyknięcie sekundy UTC jest zsynchronizowane z tyknięciem sekundy TAI. Czas UTC idzie rytmem TAI, ale dzięki stosowaniu sekund przestępnych różnica czasu UTC i UT1 (zwana delta UT1) jest zawsze mniejsza niż 1 s (chyba nawet <0.9 s).

To tak z paroma uproszczeniami ;-) Dodatkowego zamieszania robią używane w przeszłości systemy pomiaru czasu np. GMT już dawno został zastąpiony przez UT1 i UTC, ale wciąż błędnie GMT się pojawia i nie wiadomo czy to UT1, czy UTC, czy coś jeszcze innego.

Obserwatoria astronomiczne wymagające wysokich dokładności obserwacji zapewne posiadają własne wzorce czasu uprzednio zsynchronizowane z TAI, a na dodatek muszą być stale w kontakcie służbami pomiaru czasu UT1, bo istotne zaburzenia obrotu Ziemi potrafią spowodować opadające jesienią liście z drzew na półkuli północnej (o trzęsieniach ziemi nie wspominając)...

pzdr mk

Reply to
mk

I wyborach w PL ...

Reply to
KrzysiekPP
Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Może to się na coś przyda:

formatting link

Pzdr edgr

Reply to
edgr

Dlatego właśnie sygnał TVP jest niedokładny. Nie wiem, czy wiesz, ale TVP rozsyła sygnał do wszystkich nadajników przez satelitę, a więc z definicji jest on już spóźniony. Porównywałem zegar w TG TVP1 z ntp.task.gda.pl i jestem tego pewny.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@too.much.spam.com> napisał w wiadomości news:fe8005$9cn$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

[...]
[...]

Przepraszam, ale powyższe stwierdzenie nie jest prawdziwe.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Krzysztof Kucharski napisał(a):

No to przynajmniej do mnie dolatuje z satelity, bo sprawdziłem to doświadczalnie i opisałem w poprzednim poście.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.