Jak użyć opornika do wyświetlacza LCD?

Mam wydaje sie prosty ale taki oto problem. Mam wystwietlacz LCD 2x20 linii. Problem z podłączeniem diód podświetlających, które nie wiem na ile działają V ale podejrzewam ze na 5V. Kupiłem więc opornik 100 Ohmów i podłaczam do instalacji 12V z akumulatora. Opornik wlutowałem na przewód "-" zasilajacy podswietlenie. Niestety robilem pomiar za opornikiem i dalej jest 12V. Probowalem odwrócic opornik o 180 st. i dalej jest tak samo. Gdzie popelniam blad? Czy moze trzeba zamotnowac opornik na przewodzie "+"? Mierzylem omomierzem i opornik ma rowno 100Ohm. Na karteczce ze sklepu pisze tez 2W. Po podlaczeniu diody w wyswietlaczu swieca strasznie jasno a opornik sie grzeje! Prosze o porade jaki opornik mam dobrac zeby uzyskac z 12V napiecie

5V, w jakis sposob i gdzie go dolutowac oraz czy mam uzyc tego 2W czy kupic jakis z mniejsza moca?
Reply to
kandyy
Loading thread data ...

Użytkownik "kandyy" napisał w wiadomości...

[...]

A czy Ty wiesz, co się dzieje czytającym tę grupę, kiedy czytają takie posty? Ja elektronikiem nie jestem, ale czasami też już nie wytrzymuję ;)

A propoblem z pewnoscią ma proste rozwiazanie - w postaci dowolnej praktycznie ksiażki z elektrotechniki...

Reply to
mIrO

domyslame sie, ale gdybys odpowiedzial w jednym zdaniu na moje rozterki nie trzebaby juz generowac kolejnych postow ;)

wiem wie, ja tez czasami mowie swoim uczniom ze Sobieski odprawił Turków na co oni robią oczy i mówią ze sądzili że Szwedów.

domyslam sie, ale takowej literatury nie posiadam, sprecyzuje wiec pytnie:

-jakie napiecie maja diody podswietlajace w typowych wyswietlaczach LCD 2x20 linii

-jaki opornik wstawic zeby z 12V uzyskac np. 5V i czy wazne jest ktora strona go wpinal w przewod i czy na przewod "+" czy "-" ?

Reply to
kandyy

kandyy napisał(a):

Diody nie są na napięcie, tylko na prąd. Typowy prąd to 20 mA.

Reply to
Filip Ozimek

kandyy schrieb:

Coś mi z twojego listu wygląda, że jesteś nauczycielem. Czy może z tych, którzy szczycą się nieznajomością fizyki i matematyki na poziomie szkoły średniej?

Ale co mi tam. Oporniki to są takie ło, które wyglądają jak kawałek drutu z uchwytem. Im jest dokładnie obojętnie w którą stronę są przylutowane. Mało tego, obojętne jest, czy wlutujesz je szeregowo z przyłączem + czy - LEDa. Po drugie. Zadajesz pytanie w stylu: czy ten pociąg jedzie do Berlina czy do Moskwy. On akurat jedzie do Szczecina. LEDy potrzebują ok. 10mA (max 20mA), a nie 5V. Czasami wyświetlacz zawiera już opornik szeregowy, ale najczęściej nie. Aby dobrać opornik musisz znać kolor diody. Ale jak dasz tak na oko 1kOhm to powinno świecić nie za jasno.

Waldek

Reply to
Waldemar

Spinacz biurowy, kandyy <kancywarsztat_21 snipped-for-privacy@poczta.fm!

Najpierw trochę teorii.

Jak już ktoś napisał, diody elektroluminescencyjne (LED) nie działają "na napięcie", tylko "na prąd". Spadek napięcia (czyli różnica napięć między elektrodami) na diodzie jest stały, zależny od koloru i wynosi, zgodnie z

formatting link
ok. 2V (tyle możesz przyjąć dla swoich rozważań). Maksymalny prąd, jaki możesz przepuścić przez diodę nie ryzykując jej uszkodzenia, to 20mA.

Czyli, dla jednej diody LED:

Ud = 2V Id = 20mA

Dla diod połączonych równolegle, zgodnie z pierwszym prawem Kirchoffa, prąd należy pomnożyć przez liczbę diod. Dla diod połączonych szeregowo, zgodnie z drugim prawem Kirchoffa, przez liczbę diod należy pomnożyć napięcie. Dla połączenia mieszanego (szeregowo-równoległego) należy połączyć te dwa prawa, wyliczając najpierw pojedynczą szeregową gałąź a potem iloczyny jej prądów. Nie wiem, jak te diody są połączone w twoim wyświetlaczu, ale będziesz musiał zastosować któreś z powyższych praw.

Teraz prawo Ohma. Mówi ono, że prąd płynący przez gałąź (przy czym połączenie diod w podświetleniu wyświetlacza uznamy za jedną gałąź, dla której odpowiednio został wyliczony sumaryczny prąd i spadek napięcia) jest wprost proporcjonalny do przyłożonego napięcia i odwrotnie proporcjonalny do rezystancji tej gałęzi. Chcąc ograniczyć prąd łączymy rezystor szeregowo z gałęzią. Część zasilającego napięcia odłoży się na diodach a pozostała część na rezystorze, czyli dla jednej diody (Ud = 2V, Id = 20mA) i napięcia zasilającego 12V:

U = 12V Ur = U - Ud = 12V - 2V = 10V

Ponieważ prąd przepływający przez gałąź jest taki sam, zakładamy:

I = Ir = Id = 20mA

Po przekształceniu prawa Ohma otrzymamy wzór na rezystancję rezystora:

R = Ur / Ir = 10V / 20mA = 500ohm

I taką właśnie wartość rezystancji powinieneś dobrać *DLA JEDNEJ DIODY* przy napięciu zasilającym 12V, żeby otrzymać przepływ prądu 20mA. Dla kilku diod powinieneś zastosować pierwsze i drugie prawo Kirchoffa i odpowiednio zmodyfikować parametry wejściowe (spadek Ud oraz prąd Id).

Teraz już wszystko powinno być jasne.

Reply to
Adam Wysocki

Użytkownik "Waldemar" snipped-for-privacy@infocity.de napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@uni-berlin.de...

nie wiem jak wasze wyswietlacze ale moj ciagnie prawie 400mA na podswietlanie bo diody sa polaczone rownolegle

Reply to
MuNiO

Jak za mocno świeci to dołóż następny taki sam szeregowo - czyli jeden za drugim. Jeśli jeszcze za mocno to jeszcze jeden. Jak uzyskasz porządany efekt idź do sklepu i powiedz ile oporników połączyłeś szeregowo i dostaniesz coś w pobliżu - odpowiedniego. Moc 2W dla 100 omów jest OK, dla

200-400 1 W, powyżej może być 0,5W.

Potem, szczególnie jeśli to jest w samochodzie, to znajdź kogoś kto Ci to porządnie zamontuje żeby bryka Ci się nie spaliła, ani nie rozładował akumulator przy jakimś zwarciu.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Użytkownik "Adam Wysocki" snipped-for-privacy@nospam.invalid napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Dobrze wyjaśnione, ale nie wiem czy ktoś nieznający się zupełnie połapie się o co chodzi, ale ja nie o tym, korciło mnie aby dodać (bo sam się z tym zetknołem) że jeśli ten LCD który kolega Kandyy chce podłączyć, jest takim zintegrowanym modułem LCD to tam czasem (zależy od modułu LCD) do sterowania jasnością wyświetlania jest potrzebne napięcie ujemne.

Reply to
extern

kandyy <kancywarsztat_21 snipped-for-privacy@poczta.fm napisał

W dataszitach często podają prąd dal nap zasilającego podświetlacz o wartości 4,3V. Ja zasilam podświetlanie (LED) z 5V przez opornik 5R6 smd (1206) i fajnie działa :)

JJJK

Reply to
JJJK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.