Jak TV miesza częstotliwości??

Witam!!

Tak się przygotowuję do zdawania radioelektroniki w ramach Kampanii Wrześniowej i zastanawia mnie jedna rzecz... otóż według moich notatek odbiorniki szerokopasmowe muszą wykorzystywać przemianę częstotliwości w górę - w sumie jest to logiczne, że jeśli fmax > 2*fmin to nie da się zrobić przemiany w dół, bo wówczas heterodyna weszłaby w pasmo odbieranych częstotliwości. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz - jak działają odbiorniki TV?? Skoro tam zakres częstotliwości jest baaaardzo szeroki, a częstotliwość pośrednia - rzędu kiladziesiąt MHz (nie wiem dokładnie ile ;P)... czyli przemiana w dół :/... Więc jak to działa?? :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Hm, cos chyba nie tak zapisales.

Po pierwsze maja trzy lub wiecej przelaczanych zakresow, ale nadal dosc szerokich.

Jak .. zakladajac ze posrednia jest okolo 40MHz to trzeba ustawic heterodyne tylez MHz powyzej lub ponizej odebranej czestotliwosci.

Powstaje problem ze np ustawiajac heterodyne na 600MHz, lapiemy

640 oraz 560 MHz, a nawet dalsze kombinacje. Teraz trzeba obwodami wejsciowymi wybrac wlasciwe okolice. Tzn przestrajac je razem z heterodyna.

Aha - w TV heterodyna jest ponizej sygnalu - gdyby byla powyzej to skutkuje "odwroceniem pasma", a w tym pasmie sa wazne informacje.

Hm, a moze zle pamietam i jest odwrotnie ? Bo tak tez moze byc, ale trzeba pod to zaprojektowac tor i konsekwetnie trzymac. Bo bylby klopot z niskimi kanalami - zeby z 60MHz zrobic 40 .. trzeba w heterodynie 20..

J.

Reply to
J.F.

Czyli nie przeszkadza to, że heterodyna pracuje na częstotliwości z pasma TV?? W sumie - czemu miałoby przeszkadzać, skoro pracuje na częstotliwości innej niż odbierana ;)... Nie wiem po prostu czemu mam napisane "dla odbiorników szerokopasmowych - tylko przemiana w górę!!" ;)... i żadnego wyjaśnienia przy tym... tak sobie główkowałem i wymyśliłem teorię, że heterodyna nie może przechodzić przez zakres odbieranych częstotliwości i koniec... a w sumie tylko pośrednia nie może leżeć w tym zakresie :/...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:gas6iu$q10$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Nie przeszkadza, bylo tak jeszcze w radiach na falach srednich - zakres 525 - 1605kHz, posrednia 465, takze w UKF

88-108 i posrednia 10.7 - tez wchodzi.

Cierpiec co najwyzej moga inne okoliczne odbiorniki :-)

W zasadzie tez moze, choc groza chyba klopoty.

Tak sie zastanawiam o co tu moglo chodzic, szczegolnie ze przemiana zazwyczaj jest jednak w dol [sa wyjatki], a do wyboru jest tylko czy heterodyna bedzie miala czestotliwosc wieksza czy mniejsza. No coz - nastepnym razem nie spac na wykladach :-)

Moze chodzi o to zeby heterodyna byla wieksza, bo przy mniejszej groza nam ujemne czestotliwosci ? Ale nie takie rzeczy sie dzis robi :-)

J.

Reply to
J.F.

Czestotliwosc heterodyny nie moze pokrywac sie z czestotliwoscia posrednia. Np. w posredniej TV wizji 38MHz i fonii 31.5. Zakres odbioru TV zaczyna sie od 48 MHz, czyli czestotliwosc heterodyny zaczynala by sie od 10 MHz i dostrajajac sie do czestotliwosci odbioru 76 MHz, to czestotliwosc heterodyny bedzie dokladnie 38 MHz. A co sie bedzie dzialo jak naloza sie dwa sygnaly o tej samej czestotliwosci, to chyba juz wiesz. Pozdrawiam Kabelek

Reply to
Kabelek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.