jak przeliczyc mA na stopnie celsiusza

chodze do VI klasy i zatrzymalem sie na takim zadaniu. mam termometr elektroniczny który zapisuje informacje do komputera w postaci binarnej gdzie:

20mA = 65535 wiem też ze: 20mA = 40C oraz 4mA = -15C pytanie, jaka wartosc binarna wyjdzie przy 15C na plus oraz ile przy 15C na minusie ? Jak to liczyc ?
Reply to
jacek.wicek.kol
Loading thread data ...

W dniu 2016-06-21 o 18:00, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Z proporcji.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Robert Wańkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Post jest chaotyczny. Z proporcji można policzyć odpowiedź na pytanie zawarte w temacie. Natomiast w treści jest już zupełnie inne pytanie. Wartości liczbowej (z jakiegoś powodu nazywaną wartością binarną, choć nigdzie nie widać liczb binarnych) nie ma jak policzyć, bo nie ma proporcji. Można się natomiast domyślić, że zadanie bazuje na standardzie 4-20 mA, w której 20mA jest wartością maksymalną i akurat 65535 to maksymalna wartość

16-bitowa. Jeśli to ten standard, to zero jest dla 4mA. Co daje od razu odpowiedź dla -15 stopni, bo wtedy są 4mA. Dla +15 stopni trzeba sobie policzyć z proporcji 65535/55 stopni.
Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 21.06.2016 o 18:53, Grzegorz Niemirowski pisze:

Niekoniecznie, po to wymyślili pętle 4-20mA żeby z pewnych względów prądy mniejsze od 4mA też mierzyć.

Reply to
Jakub Rakus

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com... chodze do VI klasy i zatrzymalem sie na takim zadaniu. mam termometr elektroniczny który zapisuje informacje do komputera w postaci binarnej gdzie:

20mA = 65535 wiem też ze: 20mA = 40C oraz 4mA = -15C pytanie, jaka wartosc binarna wyjdzie przy 15C na plus oraz ile przy 15C na minusie ? Jak to liczyc ?

--------- Problem w tym zadaniu polega, według mnie, na karygodnym niedomówieniu. Autorów tego typu zadań powinno się pociągać za ... konsekwencje :). Brak informacji o założeniu liniowości przetwarzania temperatury na prąd i prądu na liczbę można w sumie darować (to jest tylko zadanie). Ale brak informacji o zakresie działania przetwornika A/C (analogowo/cyfrowego) uniemożliwia rozwiązanie zadania tak, aby mieć pewność, że zrobiło się to dobrze.

Przypuszczam, że autor zadania zakładał, że 0mA zostanie przetworzone na liczbę 0. Przy tym założeniu i założeniu liniowości temperatura/prąd i prąd/liczba da się zadanie rozwiązać.

Ale w technice pomiarowej popularny jest standard 4..20mA. Jest to metoda pomiarów, która pozwala jedną parą drutów zarówno zasilać jakąś sondę pomiarową i przesyłać wynik pomiaru. Te 4mA są przeznaczone dla sondy aby się zasiliła. Sonda ma wysyłać wynik pomiaru zwiększając pobierany przez siebie prąd ponad te 4mA. Ponieważ pobierany prąd nigdy nie jest mniejszy od

4mA więc nie ma sensu przetwarzać na liczby prądów z zakresu 0..4mA. Dzięki przetworzeniu tylko zakresu 4...20mA uzyskuje się większą rozdzielczość pomiaru. W takiej sytuacji prąd 4mA zostanie przetworzony na liczbę 0. Przy tym założeniu (+ te liniowości) zadanie da się rozwiązać, ale oczywiście wyniki będą inne. P.G. P.S. Pamiętam mój pierwszy egzamin na politechnice (nie gdy ja zdawałem, tylko gdy byłem w komisji). Odczytaliśmy zadania, wypisaliśmy na tablicy no i od razu stwierdziłem, że w jednym jest niedomówienie (profesor założył, że bazy pary różnicowej przy zasilaniu symetrycznym są spolaryzowane na 0V, a nie podał tego w treści zadania - nie dało się wyliczyć punktów pracy, a z tego parametrów dynamicznych tranzystorów itd.). Powiedziałem studentom, żeby najpierw robili inne zadania, a ja muszę skoczyć do drugiego audytorium w którym druga połowa roku pisała ten sam egzamin. Ustaliliśmy, że w obu salach uzupełniamy treść tego zadania. Od następnego roku dostawałem od profesora zawsze zadania do sprawdzenia przed egzaminem.
Reply to
Piotr Gałka

warszawska? dalej sadzą sie tam same przygłupy?

Reply to
platformowe głupki

Dnia Tue, 21 Jun 2016 19:37:37 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Otóż to.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2016-06-21 o 18:24, Robert Wańkowski pisze:

Nie. Liczenie z proporcji zakłada, że dla zera prądu jest zero Celsjuszy, w tym przypadku tak nie jest. Można to natomiast policzyć z równania prostej. Zakładam, że dla 4mA przetwornik AC daje zero, co nie jest podane w treści zadania.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 21.06.2016 o 22:06, Jacek Maciejewski pisze:

Przypuszczalnie jest założenie 0mA = 0bin I dla takiego przypadku trzeba obliczać.

Reply to
sundayman

W dniu środa, 22 czerwca 2016 09:46:23 UTC+2 użytkownik Piotr Gałka napisał:

Mysle ze to zadanie albo jest niekompletne albo też do zadania trzeba pamiętać o czymś co było powiedziane na zajęciach. Nie sądzę aby w klasie VI ktos zajawiał standard 4-20mA.

Na moje oko brakuje prostej informacji o drugim punkcie (jakimkolwiek) gdzie przetwornik zwraca 0.

Moim zdaniem najmniej przekombinowane jest założenie że 0mA - 0 na przetworniku, 20mA - 65535 na przetworniku.

I wtedy bez problemu wyliczyć całość z proporcji.

Dla pewności trzeba zapisać sobie to założenie w rozwiązaniu i mieć twardego ojca który pójdzie do nieudacznego nauczyciela w przypadku kiedy będzie miał uwagi do tego rozwiązania.

Niestety nauczyciele w podstawówce są słabej jakości bo nie dość że zadają niekompletne zadania albo źle sformułowane to jeszcze jak sie grzecznie napisze ze zadanie niedobre to nie potrafia sie przyznać do błędu. A dla mnie oczywiste jest jak grupa 5-6 dorosłych tak samo rozumie zadanie z klasy 3-4-5 podstawówki i jest to rozumienie niepoprawne wg nauczyciela to jednak zadanie jest kiepskie a nie rozumy tych dorosłych :)

Reply to
sczygiel

W dniu 2016-06-22 o 09:52, Piotr Gałka pisze:

W szkole uczyli, że proporcja to równość stosunków:

a:b=c:d

Więc chyba nie ma sensu wprowadzanie zamieszania w nazewnictwie. A na pewno nie ma sensu kruszyć kopii o nazwy :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Użytkownik "Jakub Rakus" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nkbtqf$2pv$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... W dniu 21.06.2016 o 18:53, Grzegorz Niemirowski pisze:

Wymyslili po to, aby zasilanie do czujnika dochodzilo. Ale owszem - komputer moze mierzyc od zera ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-06-22 o 10:06, snipped-for-privacy@gmail.com pisze: [...]

Błędy w zadaniach zdarzają się, niestety, stosunkowo często i na wszystkich poziomach nauczania. Szczególnie irytujące jest to na maturze, której wynik ma istotne znaczenie dla życia młodego człowieka. Jestem chemikiem, praktycznie w każdym zestawie pytań maturalnych znajduję niedoprecyzowania, lub zwyczajne błędy. Po części jest to związane ze znacznymi uproszczeniami w nauczaniu chemii, zwłaszcza organicznej, w liceum. Wówczas trzeba pisać to, co jest w kluczu (który jest tajny nawet po egzaminie). Jeśli uczeń wie sporo więcej, niż jest w podstawie programowej, i napisze odpowiedź pełniejszą niż w kluczu, egzaminator nie może wpisać najwyższej ilości punktów, ma natomiast obowiązek skontaktowania się z ekspertem wojewódzkim który rozstrzyga problem. Ciekawe, ilu egzaminatorów to robi (jest niedziela po południu, egzaminator siedział w komisji cały piątek i sobotę, a wie że możliwość złożenia odwołania jest mocno teoretyczna)...

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Użytkownik napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Czegoś brakuje, jesteś bez szans :-) No chyba, że źle przepisałeś warunki zadania.

Reply to
Ghost

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.