oszukać płytę główną od komputer

Zrobił mi się dziwny problem, po zmianie procesora z p4 na Core2 płyta główna zaczęła się domagać nieistniejącego wentylatora tylnego co skutkuje koniecznością wciskania F1 przy każdym włączeniu komputera, bios nie ma opcji wyłączenia alertu a montaż wentylatora nie wchodzi w rachubę bo jest to Dell SFF upakowany jak puszka szprotów i na wentylator inny od oryginalnego nie ma miejsca a oryginalny najtańszy jaki znalazłem na eBay to z wysyłką 76$ :) Zresztą ten domniemany "rear fan" okazał się wentylatorem dysku twardego a konieczność jego zastosowania jest co najmniej dziwna szczególnie że nowy procesor jest zimniejszy od starego.

Pomyślałem sobie czy nie oszukać płyty głównej podając jej sygnał "sense" z wentylatora procesora, tylko że nie mogę nigdzie znaleźć jak taki sygnał wygląda a jako dawno nie praktykujący elektronik nie nabyłem nowego oscyloskopu kiedy stary trafił szlag. Pewnie wystarczył by jakiś rezystor, może plus dioda czy kondensator ale nie chciałbym eksperymentować w ciemno żeby nie zamordować komputera.

Może któryś z szanownych ma wiedzę na ten temat bądź otwarty komputer i oscyloskop obok?

Reply to
Padre
Loading thread data ...

Typowe wentylatory dają chyba 1 czy 2 impulsy masy na obrót... tak więc bez generatora się nie obejdzie ;)...

Reply to
Konop

Konop napisał:

A może pobrać te impulsy z drugiego, pracującego wentylatora?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Teraz zobaczyłem, że wątkotwórca sam wpadł na ten pomysł, a nie zauważył go mój przedmówca. Ja bym zaczął od próby dołączyć wejścia pustego złącza do wyjścia z pracującego wiatraczka za pomocą jakiegoś kondensatora. Tak na wszelki wypadek, bo połączenie wprost drutem też nie powinno niczego napsuć (w razie czego dodam: nie biorę żadnej odpowiedzialności materialnej za skutki stosowania się do moich porad).

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ja bym zaczął od próby dołączyć wejścia pustego złącza

Po długim poszukiwaniu znalazłem informację wyglądającą na wiarygodną: Sense puls: ca. 27 Hz ( duty cycle 50:50), 3.3 V

Wentylator zasilany jest 12V, spróbuję chyba połączyć rezystorem 10k, jak nie zadziała to zejdę do 1k, znalazłem jakiś stary wentylator, rozbebeszę go i obmacam co ma na wyjściu sense, może jakiś rezystor smd to da mi pojęcie o rezystancji wejścia na płycie.

Reply to
Padre

znalazłem jakiś stary wentylator,

I już mam wnioski - w wentylatorze siedzi taki chip:

formatting link
i ani jednego elementu poza nim, ponieważ na wyjściu 1 ma otwarty kolektor to chyba jedynym sensownym i najprostszym wyjściem będzie połączenie obu wejść sense na płycie głównej kawałkiem przewodu :)

Dwa razy większy prąd jaki popłynie przez ten tranzystor nie wydaje się być parametrem krytycznym :)

Reply to
Padre

W dniu 2010-07-09 22:22, Padre pisze:

No i po strachu, zwarte na krótko i wszystko OK :)

Reply to
Padre

Padre napisał:

A już żem miał się zabierać za esperymenta na jakiejś starej płycie. Dziękuję, tak właśnie podejrzewałem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Bóg zapłać za duchowe wsparcie :)

Reply to
Padre

Padre napisał:

A co nam tu będą jakieś gołowąsy teoretyzować...

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.