Jak oszacowac (zmierzyc) paramtry dławika?

Witam

Czy jest jakac prosta metoda na zmierzenie indukcyjnosci np. dławika ale przy warunkach pracy zblizonych do rzeczywistych tzn przy znacznym pradzie uzwojenia? Interesuje mnie tez metoda oszacowania pradu przy którym dławik ulegnie nasyceniu oraz max. czestotliwosci pracy. Kiedys ktos pisał na grupie że wystarczy zasilacz, oscyloskop i kondensator. Ale na czym miał polegac pomiar - nie wiem. Moze na rozładowaniu kondensatora przez indukcyjnosc i obserwacje gasnących oscylacji? Ale do tego potrzebny jest oscyloskop z pamiecia , a mam tylko zwykły analogowy (Tek 2225).

Sprawa druga: Mam kilka sporych dławików pochodzacych ze starych falowników (Danfossa-a), włączone były na wyjscu falownika (3 szt). Sa one dosc dziwne : kształt to walec o srednicy ok. 60mm i wyskokosci 38mm , złozony z dwóch połówek (cos podobnego do rdzeni kubkowych produkcji Polfer tylko bez dziurki na srodku). Uzwojenie jest zalane jakas żywica ale po końcówkach widać że jest nawiniete drutem o przekroju prostokatnym 3x1.5mm. Całosć jest dosc ciezka -tak conajmniej z 0,5kg ... Ciekawi mnie z czego zrobiny jest rdzeń ( nie jest to ferryt) , bardziej jakis metal albo proszek metali (materiał jest miekki, po uzyciu pilnika ślad jest metaliczny). Czy taki dławik nadaje jako wyjsciowy do przetwornic impulsowych? Jakich parametrów mozna sie spodziwac po czyms takim?

Pozdrawiam Adam

Reply to
ADAM
Loading thread data ...

AVT2382, zasilacz, oscyloskop i odrobina matematyki. Ale musiałbyś jeszcze określić, co rozumiesz przez max. częstotliwość pracy.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Rzeczwiscie to bedzie chyba prosta i skuteczna metoda , troche niewygodne to przeliczanie ale nie stanowi to istotnego problemu , a i sporo mozna sie nauczyć przy takiej metodzie pomiaru.

troche zle to okresliłem bardziej chodziło mi o okreslenie materiału rdzenia lub oszacowanie max. czestotliwosci pracy przetwornicy dla danego rdzenia tak aby straty w rdzeniu nie były zbyt duze. Chodzi o wykorzystanie rdzeni czy gotowych dławików z demontazu które zwykle nie maja podanych oznaczeń.

Reply to
ADAM
[...]

Ale to się nie da. Odróżnisz rdzeń ferrytowy od proszkowego na podstawie obserwacji magnesowania i nic poza tym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.