Jak określić nowe AL rdzenia ze szczeliną?

Witam

jak określić nowe Al rdzenia ze szczeliną? Mamy rdzeń bez szczeliny (np M22/13 śr 21.6 wys 13.3) z F-3001 AL 7000 nie widać szczeliny ani kawałka.

na razie jak licze z przyjętymi Le =31.6mm i Ae=63mm^2 przy przenikalności początkowej 3500 to mi wychodzi, że Al=8765 i prąd nasycenia 2.1A (dla jednego zwoju) Troche sie to nijak ma do AL=7000 bo błąd sięga 20% a to troche dużo. Może źle przyjąłem Le i Ae ale nie mam starych katalogów polferu . (Może ktoś ma?)

Chce wiedzieć czy na tym rdzeniu wycisnę 200uH @ 3A jeżeli to możliwe to mogę sie bawić w szczeliny. Myśle o włożeniu na centalną kolumnę kawałka plastiku, nawinieciu ile trzeba z AL teoretycznego, do karkasu, mierzenie, poprawka i powinno wyjść. Czy procedura jest z gruntu do kitu?

CosteC

Reply to
CosteC
Loading thread data ...

W helpie na słynnej niemieckiej stronie powinno to być.

Nie jest dużo. Po prostu nie przyjąłeś tego, że szczelina nigdy nie jest zerowa. Frroxcube przyjmuje szczelinę minimalną 5 um i dla takiej szczeliny podaje Al.

Bez problemu. Policzyłem dla materiału Ferroxcube o podobnej przenikalności 3E27 - wyszło, że przy szczelinie łącznej 0.4 mm (czyli

0.2 mm na kolumnie i tak samo na bokach) Al wyniesie 234 i przy 29 zwojach możesz spokojnie dać 3A - wychodzi indukcja 321 mT
2 skrawki papiero 80 g/m^2 - z dużą dokładnością ma grubość 0.1 mm. [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

przenikalności

Super! Nasączyć go kropelką czy czymś w celu impregnacji? Na razie wykryłem że karta autobusowa ma około 0.45mm. Papier jest super tylko troche sie boję, że jak się zawilgoci to mi szczelina się zmieni. Dać go tylko na środkową kolumnę czy też na obwód? Będzie ciężko ale sie da. Rdzeń będzie w plastikowym karkasie ściśnięty sprężyną. - Moge dać fotki w razie czego.

Inna sprawa: Rezystok 0.068Ohm w postaci kwałka blaszki 21x2mm chyba nie będzie miał za dużej indulcyjności jako Rsc przy MC34064? Udało mi sie takie kupić. w dodatku 1%.

CosteC

Reply to
CosteC

No to imho calkiem dokladnie ci wyszlo :-) A jaka przyjales indukcje nasycenia ?

Hm ..energia ktora chcesz zgromadzic to jest 0.9mJ. Zakladajac pole 0.3T - potrzebujesz 25mm^3 powietrza na taka energie. Czyli szczelina ok 0.3mm - umiarkowanie duza, ale raczej na samym rdzeniu bez szczeliny tego nie osiagniesz.

Jako ze rdzen masz bez szczeliny, to po wsadzeniu przekladki powstana dwie szczeliny - czyli szukasz czegos o grubosci 0.15mm na przekladke..

Mam nadzieje ze sie nie pomylilem.

J.

Reply to
J.F.

Można ale nie jest to konieczne. Szczególnie, jeśli masz zamiar kiedyś to rozbierać.

Papier termiczny z bankomatów/kas fiskalnych - ok. 0.075 mm, folia do okładek do bindowania - 0.15 mm itd.

Nie powinna.

Obwód powinien być usztywniony, żeby nie tracić energii na drgania rdzenia. Ale to dopiero po sprawdzeniu wszystkiego, bo klejenie raczej uniemożliwia rozebranie rdzenia w razie konieczności poprawek. Polecam jakiś klej epoksydowy.

Ma jakąś indukcyjność ale nie powinno to szkodzić.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Uwazaj. Kropelka lapie material rdzenia w ulamku sekundy. Jesli zle zlozysz, nie da sie poprawic. Nie da sie tez rozebrac. Dobry jest klej epoksydowy, ale raczej zywica, nie Poxipol. Ten drugi ma duza lepkosc i trudno uzyskac szczeline o pozadanej grubosci.

Pozdrawiam, Pawel

Reply to
invalid unparseable

Distal rapid?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Teoretycznie tak:

L=u0*Ae/(d+Le/u)

Ale w praktyce chyba lepiej zmierzyc co wyszlo :-)

J.

Reply to
J.F.
[...]

Temu, że ja sprawdzałem dla materiału _zbliżonego_ a nie dokładnie takiego samego. Zwróć uwagę, że błąd jest rzędu 10% a Ty budujesz przetwornicę a nie zegar atomowy.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

I własnie o to chodzi. Przetwornice liczy się z dokładnością rzędu 10^-1 a nie 10^-15.

Ale po testach trzeba skleić rdzeń z zewnątrz...

Przy dławikach mocy szczelinę trzeba wypełnić czymś sztywnym i tak...

Ja bym zostawił większy na lepszą okazję.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[...]

Indukcyjności w przetwornicach, podobnie jak pojemności, pełnią rolę magazynów energii. Czy kondensatory filtrujące liczysz z dokładnością do 3 miejsc po przecinku i dokładnie wyznaczasz napięcie robocze? Raczej nie - bierzesz najbliższą wyższą wartość z szeregu max E6 i z głowy. Podobnie robi się z indukcyjnościami - liczysz dokładnie a potem albo kupujesz dławik o najbliższej większej (lub mniejszej - zalezy od założeń) indukcyjności i prądzie albo taki nawijasz.

[...]

Nie widzę sensu - rdzenie kubkowe mają bardzo małe pole rozproszenia.

'Kropelka' nie wycieknie - sama utrzyma się w szczelinie 0.2 mm. Epoksydowy również nie powinien wyciec, jesli tylko nie przesadzisz z ilością.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.