odlutować tranzystor ?

Witam !

Mam pytanie do osób zajmujących się serwisem. Tranzystor w obudowie D2-PACK znajduje się na laminacie z podłożem aluminiowym o grubości około 5mm. Cała płytka ma wielkość połowy kartki A4. W jaki sposób odlutować stary uszkodzony tranzystor i wlutować nowy ? Czy należy całą płytkę włożyć do pieca czy raczej próbować nagrzać tranzystor lokalnie ?

Paweł

Reply to
Pawel2420
Loading thread data ...

Zależy co tam masz dokoła tego tranzystora. Tam gdzie pracuje jak mamy problem z takimi d-packami to robi się to w dwie osoby - jedna grzeje dużego pada transformatorówką i trzyma płytkę, druga grzeje nogi małą kolbą i ciągnie uparciucha szczypcami, śmiesznie wygląda ale działa ;)

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 2013-12-17 20:04, Pawel2420 pisze:

Raczej zastosować obie te metody na raz. :-) Obciąć mu delikatnie nóżki, płytę zamocować i od dołu podgrzać ciepłym powietrzem do temperatury "bezpiecznej". W zależności od tego co zamontowane na płycie pojęcie temperatury "bezpiecznej" jest bardzo płynne. W zależności od otoczenia tego elementu użyć od góry ciepłego powietrza lub lutownicy do rynien...

Reply to
Andrzej W.

Pan Jakub Rakus napisał:

A nie lepiej przed ekstrakcją amputować mu kończyny?

Jarek (no chyba że chodzi o utrzymanie poziomu zatrudnienia)

Reply to
invalid unparseable

Pan Andrzej W. napisał:

Chyba z tym bezpiecznym podgrzewaniem chodzi właśnie o to, żeby nie było bardzo płynne.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

Właściwie należałoby zrobić tak;

cała płyta na podgrzewaczu, tak na 130-150 st. Potem od góry hotairem - bezproblemowo się odlutuje i bez ryzyka odlutowania czegoś jeszcze.

Gorzej jak nie masz podgrzewacza. Wtedy bym lokalnie tylko hotairem - jest większe ryzyko, że się odlutuje coś w bliskiej okolicy - jeśli jest taka potrzeba, dobrze jest zabezpieczyć okolice taśmą kaptonową. Ale jej skuteczność jest taka sobie... lepiej ostrożnie podgrzewać odpowiedniej wielkości dyszą.

Teoretycznie mogłoby się udać zamiast podgrzewacza użycie do podgrzania piecyka - ale trzeba by uważać, żeby nie przekroczyć temperatury (zwłaszcza jeśli na płytce są np. kondensatory elektrolityczne), po drugie jest problem, że nagrzaną płytkę trzeba wyjąć, nie poparzyć się, i jeszcze coś w miarę szybko na niej zrobić.

A jak nie masz hotaira, no to pozostaje odciąć końcówki i solidną kolbówką grzać pole pod pobudową, no ale to już trochę rzeźba jest.

Reply to
sundayman

W dniu 2013-12-17 22:17, Jarosław Sokołowski pisze:

Nie ma się nawet zbliżyć do płynności, temperatura ma być bezpieczna dla wszystkich elementów, w szczególności tych wrażliwych. Podgrzanie ma po prostu ograniczyć wymaganą do wlutowania elementu moc.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 17.12.2013 20:04, Pawel2420 pisze:

Płytka na odwrócone żelazko, ustawione na 130 stopni, a potem z góry gorącym powietrzem i zdjąć. Gotowe.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

Reply to
pawel2420

W dniu 2013-12-18 09:36, pawel2420 pisze:

--

| snipped-for-privacy@drut.org GG:23319 tel +48 696455098

formatting link
|
formatting link

Reply to
BartekK

Użytkownik "BartekK" snipped-for-privacy@drut.org napisał w wiadomości news:l8rosr$ksu$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Dokładnie tak się to prosto robi. Miedziany wyfrezowany puc nagrzany do 450 i jedno pociągnięcie daje rade. Serwisuje tak końcówki mocy maszynach.

Reply to
Ukaniu

Więcej grzanych nóg = więcej ciepła dostarczane do dziada. Poziom zatrudnienia jest raczej za mały niż za duży ;)

Reply to
Jakub Rakus

Pan Jakub Rakus napisał:

To może do każdej nogi przydzielić jednego z lutownicą?

Reply to
invalid unparseable

Pawel2420 napisał/a:

Pawle! Zrób zdjęcia tej płyty i zbliżenie podzespołu. Zapewne wiesz, że "powie" ono więcej niż powyższy opis.

Michał Czarkowski

Reply to
Michał Czarkowski

Aż tyle nas nie ma w dziale ;P W poprzedniej robocie jak naprawialiśmy mocno komunistyczne przetwornice 24/230 do wagonów barowych, w których tor mocy był w postaci miedzianych płaskowników 2x10mm, żeby je rozlutować też były potrzebne dwie osoby: jedna trzymała płaskowniki kombinerkami, druga grzała wielką kolbą o kształcie młota. Coś w tym stylu:

formatting link
tylko większe, cięższe i w wieku podobnym do przetwornicy.

Reply to
Jakub Rakus

--
Darek
Reply to
"Dariusz K. £adziak"

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.