jak obnizyc obroty

Witam. Jestem po raz pierwszy na grupie. Mam potrzebe obnizyc obroty wentylatora pokojowego. Z racji ciasnoty w nowym pomieszczeniu musi on stac blisko mnie i dmucha (oraz szumi) za mocno nawet na najnizszym biegu.Chcialabym zeby krecil sie ze dwa razy wolniej.Ma silnik bezszczotkowy, ktory wyglada troche jak transformator. Czy moge uzyc sciemniacza do zarowek?Nic sie nie spali? Niestety slabo sie w tych sprawach orientuje a grupa wydaje sie byc najblizsza tematowi. Pozdrawiam. Lila.

Reply to
lilor
Loading thread data ...

ja kiedys uzywalem do regulacji silnika indukcyjnego w wiatraku(i uzywam tez teraz), prostego regulatora na 1 triaku, diaku, rezystorze, potencjometrze i kondensatorre+ filtr przeciwzakloceniowy. Nie jest to zalecany sposob regulacji, poniewaz silnik is troche grzeje, a regulacja polega na zmianie poslizgu... Ale dziala, i to nawet w stopniu zadowalajacym.

W rzeczywistosci, nalezaloby zmieniac czestotliwosc, ale do tego trzeab falownik...

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

Tue, 22 Jul 2003 00:07:58 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "lilor" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Powinno sie dac.

Reply to
BLE_Maciek

Macku co ty wypisujesz. prymitywnyym regulatorem tyrystorowym(traikowym) chcesz sterowac silnik asynchroniczny. Tylko dym z tego bedzie a i regilator do oswietlenia tez pewnie padnie na indukcyjnym obciazeniu.

Reply to
Greg Sz

Wed, 23 Jul 2003 00:35:02 -0400 jednostka biologiczna o nazwie Greg Sz <greg snipped-for-privacy@dsuper.net wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A z jakiego powodu w takim razie ? Dlaczego regulator z triakiem/tyrystorem sie nie nadaje ?

Reply to
BLE_Maciek

Otoz nie. Owszem, istnieje takie ryzyko, nie jest to wlasciwy sposob regulacji, ale tez pare razy to robilem i dzialalo.

J.

Reply to
J.F.

Teoria: a) regulacja napiecia, a wrecz skracaniem okresu kiepsko sie indukcyjne silniki steruje. One lubia niewielki poslizg miedzy obrotami wirnika a polem magnetycznym. [P.S. zabawa z autotrafem przy malych mocach nie potwierdza teorii]

b) przy obciazeniu indukcyjnym istnieje ryzyko ze po pierwszej polfali napiecia prad jest opozniony, wiec triak ciagle przewodzi. Wylacza sie z opoznieniem powiedzmy 50 deg .. teraz w zaleznosci od sterownika moze sie okazac ze triak sie juz nie wlaczy, albo wlaczy na duzo krocej. Za to w kolejnej polfali wlaczy sie normalnie. W efekcie pojawia sie skladowa stala .. i silnik zamiast np pol ampera ciagnie 5A i zaczyna dymic .. albo to triak zaczyna dymic :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.