Jak nie rysować schematów

Hello,

Mistrostwo świata w zaciemnianiu prostego schematu - strona 7:

formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news:3801939615$ snipped-for-privacy@squadack.com...

Wygląda normalnie... ...do momentu.. jak to działa? Bo mam wrażenie że kropek brakuje

Reply to
Irokez

Typowy odwrócony step-down z przeniesieniem pętli sprzężenia poprzez kaskodę na tranzystorze PNP. I z mnóstwem elementów zaciemniających obraz.

Nie brakuje. Niepotrzebnie ktoś na siłę dławik namalował jakby to był transformator na dokładkę z uzwojeniem pomocniczym po lewej stronie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mnie do gustu przypadły badania termiczne na stronie 32.

Kiedyś gdy zabierałem się za skorzystanie z ADC Microchipa (22 bity) wpadła mi w ręce nota aplikacyjna sygnowana przez tę firmę, w której pokazywano użycie układu do pomiaru za pomocą PT-100. Zeby nie przedłużać powiem tylko, że w przytoczonych wywodach po lewej stronie równań były sobie wolty, a po prawej omy. I autorowi to nie przeszkadzało. Co więcej. Konkluzja dość długiej noty była taka, że można osiągnąć dokładność 0.001st C. Na forum Microchipa coś tam o tym drwiąco napisałem stwierdzając ,że w Keithley'u bardzo się ucieszą, po czym jakiś człowiek zajmujący sie podobnymi pomiarami z San Diego się do mnie przyłączył, że to kompromitacja iż f-ma o takiej renomie jak Microchip publikuje takie pierudty jako oficjalną notę aplikacyjną. To tak gwoli konieczności krytycznego stosunku do tego rodzaju twórczości.

Reply to
zapinio

Akurat PowerInt nie jest jeszcze tak tragiczny, jeśli chodzi o metodykę pomiarów. Na przykład przez długie lata podawali sposób preparowania sondy oscyloskopu do pomiaru zakłóceń wykluczającego problem pętelki kabelka uziemiającego z krokodylkiem. I chwała im za to, bo mam się czym podpierać w rozmowach z klientami, którzy mi przysyłaja oscylogramy rzekomych zakłóceń na wyjściu.

Do tej pory też nie cudowali ze schematami. Ba - ich programik CAE - PIExpert bardzo ładnie rysuje schematy przetwornic automagicznie projektowanych na podstawie zadanych danych. A tu taki koszmar się trafił.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "zapinio" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:50ff1701$0$26683$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

[...]

Sporadycznie zdarza mi się zwrócić jakiejś firmie uwagę na coś, co moim zdaniem jest nie tak. Akurat w piątek się zdarzyło - napisałem, o nocie:

formatting link
że według mnie wszyscy używają zależności Z=R+jX, a przyjmowania Z=R-jX nigdy nie spotkałem. A już stosowanie obu tych zależności w jednym wyliczeniu jest wysoce mylące. Czyli w pierwszym wyrażeniu w (3) brakuje '-' , czego skutkiem byłoby zastąpienie wszystkich '-' przez '+' w (1) i (2).

W odpowiedzi dostałem maila, że w załączeniu przesyłają mi wzory jak to się liczy i mają nadzieję, że mi wyjdzie tak samo. A w załączeniu doc zawierający same wzory z tej noty. Sprawdziłem, że (1), (2) i (3) wyglądają tak samo i dalej już nie patrzyłem. Walczył dalej z wiatrakami nie będę - to w końcu im powinno zależeć jak ich postrzegają. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

A mnie zastanowilo o co chodzi z cewkami L1 i L2? To jest szeregowe polaczenie 2 indukcyjnosci. Po co?

Reply to
mysiur

Użytkownik snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

A dławiki CM wiesz po co się stosuje? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik napisał w wiadomości grup

Kazda cewka z osobna utrudnia emisje w.cz., a przeciez ma nie smiecic w eterze zadnym z kabelkow.

A moze to wcale nie dwie cewki, tylko tak rysuja dlawik dwucewkowy skompensowany .. choc to juz strona DC ..

J.

Reply to
J.F

W istocie. I czasami zależy. Jakiś czas temu pomagałem w oprogramowaniu syntezatora częstotliwości bazującego na jednym z układów AD. Moj znajomy (zresztą Anglik więc dodatkowo on nie miał bariery językowej jeśli idzie o dokumentację) nie mógł sobie dać rady z uruchomieniem. Metodą prób i błędów udało mi się toto uruchomić, porobiłem zrzuty z TEKa pokazując zachowanie ich chipa w funkcji stosowania różnych sekwencji rozkazowych, które nigdzie nie jest opisane. O dziwo po jakimś czasie przyszło podziękowanie z AD z nową notą aplikacyjną do oceny zawierającą...moje zrzuty z TEKa....:-).....

Prace społeczne zawsze baaaaardzo lubiłem.

Reply to
zapinio

W dniu 2013-01-22 23:47, zapinio pisze:

Na jednym z seminariów TI, prelegent zaprezentował swój praktyczny układ

24 bit ADC, który mierzył z _dokładnością_ 10 razy lepszą niż nieliniowość przetwornika (która w przetwornikach sigma delta i tak jest znakomita). Na moje otwarte pytanie, dlaczego tak mu się udało, otwarcie stwierdził iż nie potrafi tego wyjaśnić. Dobre i tyle. Na "fachofcóf" trzeba wszędzie uważać. K.
Reply to
John Smith

Dławiki przeciwzakłóceniowe. Wbrew pozorom ma to sens.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie - to są dwa dławiki szpulkowe.

To akurat bez znaczenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-01-23 12:44, J.F pisze:

Na zdjęciu widać że to dwie osobne cewki.

Reply to
Mario

Użytkownik "zapinio" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:50ffce6f$0$1218$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ile razy się odzywałem do TI czy AD to zawsze korzystna reakcja. Jak tylko AD zaprezentowało swoją technologię przenoszenia zasilania przez izolację (sprawność rzędu 30%) to im napisałem, aby połączyli to z czymś w rodzaju ST:Omni-FETa tworząc dobrze zabezpieczony przekaźnik (zasilanie przez opto jest niewystarczające dla układów zabezpieczających z Omni-FETa) to się zainteresowali tylko była kwestia ile mln szt potrzebuję ;-))))). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Widywałem gorsze, choć za narysowanie tranzystora PNP emiterem w dół swego czasu potrafiłem współpracowników zjebać i to ostro - ale jak się układy scalone na czynniki pierwsze rozbierało to schematy musiały być wypieszczone - za taka forsę jaka klienci płacili.

A widziałeś kiedyś schemat większego układu cyfrowego wygenerowany automatycznie z netlisty uzyskanej też automatycznie z layoutu układu scalonego? Przypomina pomrowa, takiego bezmuszlowego ślimaka - z lewej cienko, w środku grubo, z prawej cienko. To się dopiero fajnie rozplątuje...

A tu przynajmniej sekcja zasilania jest czytelna.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik snipped-for-privacy@wp.pl napisał:

Symetryczne odcięcie się od zakłóceń. Odcinając jeden biegun mostka Graetza drogim wpuszczasz z sieci zakłócenia HF - muszą być dławiki na obu biegunach.

Reply to
invalid unparseable

Którędy? Za dławikami jest kondensator. Jedyna możliwość to przez pojemność układ-ziemia.

Reply to
Miroslaw Kwasniak

Użytkownik "Miroslaw Kwasniak" snipped-for-privacy@infrared.zind.ikem.pwr.wroc.pl> napisał w wiadomości news:kdqn5p$heq$ snipped-for-privacy@z-news.wcss.wroc.pl...

O 1 za dużo. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

I tak to właśnie działa dla zakłóceń wspólnych.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.