Jak naprawic zasilacz do PC ?

Witam Co jakis czas pala mi sie zasilacze w kompach. No i kiedys to jeszcze bylo warto naprawiac. Teraz juz nikt nie chche przyjac, bo koszt naprawy to koszt zasilacza (powiedzmy 50 zl). Z tego co wiem, to najczesciej uszkadza sie zawsze to samo w tego typu zaslaczach. Czy moze ktos wskzac jakis przykladowy schemat takiego zasilacza, wraz z elelmentami ktore najczesniej ulegaja spaleniu ? Sam bym je sprawdzil/wymienil i tyle.

Fantom

Reply to
Fantom
Loading thread data ...

a nie prosciej kupic dobry markowy zasilacz ?

Reply to
MuNiO

Fantom napisał(a):

Po pierwsze muszę ostrzec - taki zasilacz po naprawie musisz BARDZO DOKŁADNIE SPRAWDZIĆ pod jakimś obciążeniem. Musisz być pewien, że po naprawie zasilacz nie oddaje wyższego napięcia niż powinien.

W 70% takich zasilaczy zazwyczaj pada 7805. Problem polega na tym, iż jak wywali się ten układ i nie zrobi zwarcia, to za nim pojawia się to co przed nim czyli ok. 12V. Powoduje to zazwyczaj spalenie kontrolera i wszystkich elementów zasilanych z 5V w zasilaczu. Jak robi zwarcie, to już jest loteria co nie wytrzyma.

W 20% przy bardzo złych parametrach prądu zasilania, lub długotrwałym przeciążeniu zasilacza, uszkodzeniu ulegają tranzystory klucza (zazwyczaj kończy sie to wybuchem). Koszt parki nowych + uzupełnienie elementów, które również przy tym kończą życie jest duuuuuużo większy niż koszt nowego.

Pozostałe 10% usterek to bywa już różnie... Jest tam sporo miejsc, gdzie może wystąpić usterka bez obdukcji nie wiesz...

Dalsze postępowanie.

1) Skoro non stop wymieniasz zalicze to oznacza iż masz coś ewidentnie skopanego w instalacji elektrycznej. Czy wszystkie komputery które się komunikują między sobą w sieci są zasilane z jednej fazy, czy też jak popadnie?? 2) Jak z uziemieniem? Kiedy były robione jakieś pomiary instalacji?? 3) Czy wszystkie komputery są podłączone przez listwy?? Mało to daje, zawsze trochę. Czy na linii zasilającej komputery są założone zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i filtry?? 4) Czy moc zasilacza jest dobrze dobrana do obciążenia?? Można to poznać po temperaturze powietrza jakie wychodzi z zasilacza. Może warto zakupić te 100W więcej w przypadku chińskiej taniochy?? 5) Może warto zainwestować w jakieś markowe zasilacze??
Reply to
krzychk2

A skad jestes ?

formatting link
Oni kiedys naprawiali za 24.40

Sadzac po cenie .. zero finezji, sprawdzic polprzewodniki, wymienic co uszkodzone, wymienic rezystorki przypalone, _moze_ kondensatory elektrolityczne [a wypadaloby co najmniej jeden wymienic], nastepny prosze..

J.

Reply to
J.F.

Fantom napisał(a):

Czy kupujesz tanioche lipna made in China...? tak zgaduje...

Z moich obserwacji tanich zasilaczy:

- przewaznie maja zaprojektowany niedobor mocy. Jesli juz musisz kupowac te tanie, kup taki ze sporym zapasem mocy.

- Jeszcze zanim cokolwiek sie z nim dzieje, a najlepiej od razu po zakupie, wymien wentylator na lepszy (np. lozyska kulkowe). Wiele uszkodzen ma swoj poczatek w zbyt wysokiej temperaturze wewnatrz.

Moze warto zastanowic sie nad kupnem drozszego zasilacza? Moze posluzy Ci dluzej i w sumie wyjdze to taniej?

Reply to
DJ

Dnia Mon, 17 Jul 2006 09:40:32 +0200, Fantom napisał(a):

Schematy i masę porad znajdziesz na elektrodzie.

Jacek

Reply to
Jacek

krzychk2 napisał(a):

W tych ciut starszych zazwyczaj siadała przetwornica stand-by - wysychał jeden kondensator wskutek czego rosło napięcie zasilające sterownik zasilacza. A po jego padzie to na wyjściach zasilacza mogło się pojawić cokolwiek. Dlaczego 7805 miałby padać ot tak sobie?

Reply to
badworm

badworm napisał(a):

Dlatego iż w chińszczyźnie prąd zasilania bloku sterowania przetwornicy bardzo często przekracza 1A (w szczególności jak się zasilacz ugrzeje). Wówczas ten kawałek blachy aluminowej (jak jeszcze jest zakurzony) nie jest w stanie oddać ciepła produkowanego przez ten układ i następuje crash. Poza tym przed tym stabilizatorem raz widziałem jedną (słownie sztuk jeden) diodę do prostowania napięcia. Bez żadnych kondensatorów wygładzających czy coś. 7805 jest bardzo łatwo uwalić z innych przyczyn niż przegrzanie, nie mówiąc o tym, iż dostaje szajby od silnego pola w.cz.

Reply to
krzychk2

A to dziwne co piszesz, bo ten uklad ma zabezpierzenie termiczne i przeciwprzeciazeniowe. BTW. Nigdy nie spotkalem sie z uwalonym stabilizatorem na +5V, zreszta to byloby dosyc katastrofalne w skutkach - on daje +5V nie na potrzeby zasilania ukladow w zasilaczu lecz +5V stdby do zasilania ukladow na plycie glownej. Jego awaria wiazalaby sie z duzymi stratami.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.