Jak najtaniej zrealizować pomiar temp.

Chodzi o dokładność rzędu 1-2stC, i jak najmniejszy koszt samego czujnika, myślałem o złączu P-N tylko nie wiem jak to zrealizować, zastosować tranzystor NPN (emiter do masy na kolektorze rezystor i od plusa przez rezystor do bazy), czy może dać diodę? Jak zrobić stabilne i tanie źródło prądowe?

Maksymilian Dutka

Ps. Na wyjściu ma być napięcie proporcjonalne do temperatury.

Reply to
Maksymilian Dutka
Loading thread data ...

LM35? Jeśli dla napięć dodatnich tylko, to wersję SMD (LM35DMX o ile mnie skleroza...) na Allegro ma Javoreczek. O! Jest:

formatting link
PLN

Dioda. Można też kombinować na parze różnicowej z różnymi prądami kolektorów - bardzo liniowe i łatwiejsze w zerowaniu od diodowego.

Na jFETcie. Każdy jFET ma punkt pracy, w którym jest stabilny temperaturowo. Zazwyczaj w okolicach połowy prądu jaki uzyskujesz przy Ugs = 0V. Dość łatwo się to robi: bierzesz np. BF245, bramka do masy, dren przez miliamperomierz do zasilania, pomiędzy źródło a masę dajesz PR rzędu 1 kom, ustawiasz go w połowie i podgrzewając lutownicą tranzystor i studząc dmuchając na niego, PRkiem doprowadzasz do stanu, w którym prąd się nie zmienia. Potem tylko pomiar PRka i sprawa załatwiona. Oczywiście w ten sposób nie uzyskasz jakiegoś tam założonego prądu, tylko stabilne źródło prądowe o prądzie zależnym od konkretnego egzemplarza tranzystora. Do zasilania czujnika temperatury opartego na złączu PN idealne.

Oczywiście zamiast PRka możesz użyć helipota czy opornicy dekadowej - co tam masz pod ręką. W każdym razie stabilność tak uzyskanego źródła prądowego jest naprawdę szokująco wysoka. Jeśli potrzebujesz dużej stabilności w stosunkowo wysokim zakresie napięć, to źródło prądowe w ten sposób skompensowane łączysz w układzie kaskody z innym tranzystorem (zależnie od potrzeb).

No to będziesz potrzebował odwrócić sygnał z diody.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Cześć Widziałem termometry z dioda 1N4148 w roli czujnika. Widocznie jest liniowa w jakims zakresie. PDF Twoim przyjacielem. Pzd Michał

Reply to
invalid unparseable

Dziękuje za odpowiedzi, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego tematu: Czy przełączanie diod służących jako czujniki przez multiplexer (np. CD4051) będzie wprowadzało znaczny błąd w pomiarze? Wiem że lepiej by było już po wzmocnieniu napięcia z diod ale wtedy rosną koszty.

Maksymilian Dutka

Reply to
Maksymilian Dutka

Zależy - jeśli masz zamiar również polaryzować te diody przez multiplekser, to będzie to stanowiło duży problem. Musiałbyś zastosować dwa multipleksery - jednym doprowadzić prąd polaryzujący a drugim czysto napięciowo prowadzić już pomiar - w ten sposób uniknąłbyś błędu pomiaru wynikającego z niezbyt stabilnych rezystancji multipleksera.

Pojawia się jeszcze kolejny problem: musiałbyś te diody dość dokładnie dobrać, żeby miały identyczne napięcie przewodzenia przy tej samej temperaturze i prądzie. Ale myślę, że z paczki 100 sztuk z tej samej serii spokojnie dobierzesz nawet kilkanaście :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

To dam coś w rodzaju CD4052.

(...)

To nie jest problem bo później będzie obróbka cyfrowa na której można by robić korektę dla danej diody.

Reply to
Maksymilian Dutka

Bardzo dobry pomysł. Ile punktów pomiarowych chcesz mieć? No i w jakiej odległości - żeby rezystancja przewodów i ich współczynnik temperaturowy nie zabił dokładności...

IMHO nie ma takiej potrzeby - musiałbyś każdy czujnik z osobna kalibrować... Zdecydowanie prościej byłoby dać jakieś kobicie zajęcie na kilka godzin - dwie garści diod, źródło pradowe, miernik i niech mierzy i segreguje ;-)

Jak to szło? A! już wiem:

- Panie kierowniku - jaka pomyłka? Byk zadowolony, praktykantka ma zajęcie.

A był podpis do rysunku, na którym widać kobitkę dojącą wyjątkowo zadowolone bydlę ;-D

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Myślę że 6 (2xCD4052), długość przewodów max. 50cm

Tylko jak znaleźć kobietę stałocieplną która by się dała zamknąć w komorze o temperaturze jej ciała :) Chyba jednak łatwiej skalibrować każdy czujnik z osobna.

Reply to
Maksymilian Dutka
[...]

Nie ma trzymać diody w łapach, tylko capnąć krokodylkami i nie chuchać na nią (diodę) - wystarczy. Ważna jest wstępna selekcja, żeby odrzucić istotnie niewłaściwe.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Przy zmianie temperatury prąd (940uA) jest stabilny, ale strasznie uzależniony od napięcia ok. 9uA/Volt, czy taka dokładność wystarczy przy zasilaniu ze stabilizatora LM7805 ?

Reply to
Maksymilian Dutka

[...]

Na jakim tranzystorze zrobiłeś?

Oczywiście :-) Bardzo łatwo możesz to sprawdzić już diodą - w jaki sposób wpływa zmiana napięcia zasilania na zmianę napięcia na diodzie

- przypominam, że współczynnik temperaturowy diody jest dość wysoki ok. -2.3 mV/K

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

BF245A

(...)

No to przystępuje do budowy dalszej części układu, ciekawe jaką dokładność uda się osiągnąć.

Ps. Ciekawe kiedy będzie padał śnieg żebym mógł go "rozpuścić" w wodzie i mieć 0stC :)

Reply to
Maksymilian Dutka

Fajnie - mają niski prąd - w tym przypadku to akurat duża zaleta :-)

Sprawdziłeś czułość układu źródło + dioda na zmiany napięcia?

Lodówki nie masz? :-O

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

1mV zmiany na diodzie przy zmianie napięcia o 2.5V

Jest ale mogą mnie pogonić przy wykorzystywaniu jej do niecnych celów :)

Reply to
Maksymilian Dutka

No to chyba dobra stabilność ;-P

Użyj szronu z lodówki...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.