Jak najprociej zrobic fotokomorke (lamerskie)

Witam

Mam male pytanko, a jako osoba wiedzaca nie za wiele z elektroniki wiec prosze byc wyrozumialym:)

chce zrobic uklad rozpoznajacy czy miedzy dwoma plytkami szklanym jest ciecz. plytki sa oddalone od siebie o ~5mm i maja grubosc ~1mm. Z jednej strony zapalalbym zaroweczke, natomiast pytanie jest jak odbierac to swiatlo - fotodioda? sygnal ktory chcialbym na wyjsciu uzyskac to najlepiej jakies 24V jak to zrobic? Poza tym czy z czasem jak zabrudza sie scianki to jak sie zmieni czuosc takiego czegos?

pozdrawiam w

Reply to
W.K.
Loading thread data ...

W artykule <bjs7el$f0f$ snipped-for-privacy@news.onet.pl> W.K. napisal(a):

A ta ciecz to jest przezroczysta, czy jakoś zabarwiona?

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

zasilacz 24 V + fotorezystor:) chyba ze polaczysz kilkadziesiad fotodiod szeregowo... ale sens tego jest watpliwy

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

W.K.:

optycznie to zależy od właściwości optycznych cieczy. Dla wody to nie prosta sprawa, przynajmniej na taką odległość. Musiałbyś mierzyć współczynnik załamania światła, a on dla wody jest prawie jak dla powietrza. Trzebaby było wziąć laser i dłuższy odcinek pomiarowy. Jak ciecz jest zabarwiona, to problem mniejszy, można mierzyć tłumienie.

to najmniejszy problem.

A tu sobie sam odpowiedz ;-)

Może opiszesz problem, a nie próbę jego rozwiązania?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Marek Dzwonnik

I co ten komparator miałby wykrywać - wzrost napięcia wcz ?. Proponowałbym dodać równolegle drugi taki dzielnik ale z kondensatorem "wzorcowym" czyli wyszedłby z tego mostek pojemnościowy. Jako wcz wystarczy 100kHz. Sygnał z mostka na wzmacniacz różnicowy dalej prostownik aktywny i komparator.

Reply to
Mariusz Dybiec

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.