działa magnetowid Video8

Chodzi mi o skład sygnału. W normalnej telewizji analogowej D/K sygnał wizyjny składa się z 625 linii i jest podzielony na dwa pół obrazy po 312,5 linii nadawane z częstotliwością 50Hz. Jedna linia trwa 64µs co daje nam częstotliwość linii 15625Hz i częstotliwość ramki 50Hz. W wikipedia podaje, że dla systemu zapisu video8 rozdzielczość wynosi 260linii. Jak odbiornik synchronizuje taki sygnał? Jeśli jedna linia trwa 64µs a obraz składa się z dwóch półobrazów po 130 linii każdy to częstotliwość ramki musiałaby wynosić 120,19Hz. Jeśli natomiast częstotliwość ramki miałaby

50Hz to jedna linia musiałaby trwać około 153,8µs co daje nam częstotliwość linii 6500Hz. Myślę że tak nie jest ponieważ żaden telewizor CRT nie byłby w stanie tego zsynchronizować. Jak to jest z tym zespolonym sygnałem video w przypadku magnetowidów?
Reply to
Gienek
Loading thread data ...

Użytkownik "Gienek" snipped-for-privacy@simplusnet.pl napisał w wiadomości news:gspmgg$fkc$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Amerykanie twierdzą że normalnie to 60Hz. Czy opis nie dotyczy standardu NTSC.? W VHS obroty (częstotliwości) są zmieniane przy zmianie standardu.

Reply to
Desoft

Ja nie pytam się o NTSC tylko o to jak telewizor radzi sobie ze zmniejszoną rozdzielczością.

Reply to
Gienek

Jeżeli nie ma zmiany systemu, to nie ma zmiany rozdzielczości. Telewizor musi dostać impulsy synchronizacji w danej tolerancji. Taki standard. W monitorach i TV HD już to nie jest tak prosto, ale i tak nie można ustawić sobie odchylania np.: 91,5Hz

Reply to
Desoft

Czyli Wikipedia kłamie?

formatting link
Moim zdaniem nawet na oko widać, że rozdzielczość obrazu z VHS lub Video8 jest niższa niż obrazu D/K nadawanego z naszych ośrodków telewizyjnych. Z drugiej strony częstotliwości odchylania muszą pozostać te same więc jak to jest z tym sygnałem z magnetowidów?

Reply to
Gienek

Użytkownik Gienek napisał:

Ale te 260 linii to jest orientacyjna rozdzielczość pozioma wynikająca z pasma przenoszenia toru zapisu/odczytu. Ilość linii analizujących (rozdzielczość pionowa) jest zgodna ze standardem czyli dwa półobrazy po

312,5 linii.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Gienek napisał:

Nie kłamie, tylko pojawia się tu pewna zaszłość historyczna. Za czasów telewizji czarnobiałej (i kolorówej również) obraz kontrolny nadawany przez stacje telewizyjne miał obszary w postaci coraz gęstszych pionowych linii pozwalających na oszacowanie pasma przenoszenia odbiornika telewizyjnego. Stąd określenie zdolności rozdzielczej w liniach. Współcześnie można by napisać: "rozdzielczość pozioma systemu Video8 wynosi ok. 260 pikseli" ;-) i wszyscy załapaliby o co chodzi :-) Choć to jednak sygnał analogowy więc te piksele są co nieco rozmazane i nie sposób znaleźć konkretną linię podziału między jednym "pikselem" a drugim.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Czyli chodzi tu o rozdzielczość poziomą a nie pionową bo pionowa nadal ma 625 linii. Wszystko jasne :) Dzięki za wyjaśnienie.

Reply to
Gienek

Dzięki za wyjaśnienie. Mam teraz jeszcze jedno pytanie. Ile wynosi rozdzielczość pozioma dla sygnału D/K nadawanego przez stacje telewizyjne dla systemów kolorów PAL?

Reply to
Gienek

Teoretycznie 704 punkty.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dzięki za wyjaśnienie

Reply to
Gienek

RoMan Mandziejewicz pisze:

I z taką rozdzielczością nagrywa obraz moja nagrywarka DVD (576x704 50i)

Jednak w rzeczywistości jest to bardziej problematyczna kwestia. Bo co do sygnału cz.-b., to OK, ale jeśli na ten sygnał nałoży się chrominancja i to w dodatku będzie wyświetlany wzorek taki, że chrominancja stanie się wysoce uciążliwa dla luminancji, to efektywna rozdzielczość spadnie radykalnie.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.