indukcyjność w 21 wieku

Śmieszne, ale na grupie pl.listserv.chomor-l nie zrozumieją. Dokonałem zakupu cewek powietrznych do takiego tam odbiornika RFID na 125 kHz. Przychodzą, mierzę na CHY24C pokazuje każdą

2,7 mH, a zakup był 2,3 mH. Piszę do sprzedawcy - a on mi odpisuje że indykcyjność zależy od częstotliwości pomiarowej ! Daleko zajedziemy z taką elektroniką i elektronikami.
formatting link
Reply to
P03
Loading thread data ...

Powinien napisać: wynik pomiaru zależy od miernika i częstotliwości.

Tobie się naprawdę wydaje, że istnieją elementy idealne? Cewki do RFID mają duże pojemności i rezystancje pasożytnicze - stąd różnice.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Im większą częstotliwość pomiarową weźmie pomiarowiec dla indukcyjności 3 mH tym większy błąd będzie w pomiarze. Pewnie chciał dobrze, ale... Powinno się mierzyć daleko od częstotliwości rezonansu własnegoobwodu czyli np. częstotliowością akustyczną 1kHz lub mniej. Proste jak .......

Reply to
P03

użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Państwowy etalon indukcyjności jest zdaje się w termostacie:)

A jak pojemności szaleją, a gupi producent na szpulce napisał 10%

formatting link

Reply to
donek999bronek

Dnia Thu, 6 Aug 2015 14:06:52 +0200, P03 napisał(a):

Eeee ... kupiles cewki na 125kHz, to czemu 1 kHz ?

Owszem, one maja swoja rezystancje i pojemnosc, to przy 125kHz zmierzyc indukcyjnosc nie tak latwo. Aczkolwiek ... skoro sa powietrzne, to indukcyjnosc, nazwijmy ja "wlasciwa", nie powinna duzo zalezec od czestotliwosci. indukcyjnosc efektywna owszem juz moze zmieniac sie sporo.

J.

Reply to
J.F.

On 2015-08-06 15:23, J.F. wrote: [...]

A co to jest indukcyjność efektywna (cewki powietrznej) i w których książkach o tym piszą? Poza tym co za różnica czy do pomiaru używamy 1 czy 125 kHz? Na mój niedoświadczony w tych sprawach rozum to obie częstotliwości są na tyle niskie, że efekt jakichś "dziwnych" zjawisk (np. naskórkowości - zdaje się też ma wpływ na indukcyjność) są jeszcze pomijalne.

Reply to
JDX

On 2015-08-06 14:28, snipped-for-privacy@gmail.com wrote: [...]

Reply to
JDX

P03 pisze tak:

a ciśnienie wody od średnicy rury ;)

Reply to
PiteR

A potrafisz ją zmierzyć?

Niestety :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

co za kretyn, to chyba oczywiste, zasłużył na grant!

Reply to
platformowe głupki

On 2015-08-06 17:58, RoMan Mandziejewicz wrote: [...]

Tak na chłopski rozum to dla cewki powietrznej wydaje się to stosunkowo proste. Najpierw należy narysować sobie model cewki rzeczywistej i z grubsza namalować dla tego modelu wykres wskazowy. Następnie, wiedząc, że dla cewki idealnej napięcie wyprzedza prąd o 90 stopni, należy zmierzyć oscyloskopem to przesunięcie dla badanej cewki. Ilość stopni która brakuje do 90 odzwierciedla wpływ parametrów pasożytniczych. A stąd, mając na uwadze model i wykres wskazowy, można policzyć L i pasożytnicze C. Pasożytnicze R można policzyć lub zmierzyć sobie omomierzem.

A ja dalej nie wiem co to jest ta indukcyjność efektywna. :-D

Reply to
JDX

Życzę powodzenia w kontakcie z rzeczywistością.

Tak, którą zmierzył miernik. Często różna od tej, którą zmierzył inny miernik.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Niestety - pasozytnicze C tez przesuwa o 90 stopni, tylko w druga strone. Tego tak latwo nie rozroznisz. Najprostszy przypadek: Z=R+jwL+1/jwC trzeba pomiarow przy dwoch roznych w, aby wyliczyc L i C. Przy jednej zmierzysz tylko sume j(wL-1/wC)

A przeciez moze byc bardziej skomplikowane polaczenie. Ba - na pewno jest, przeciez powinno byc R szeregowo z L i rownolegle do tego C. Zas R bedzie zalezalo od naskorkowosci - czyli od czestotliwosci.

Zreszta ... wyliczysz nawet to L z powyzszego, policzysz jaki kondensator do rezonansu na 125kHz, a potem zdziwienie, ze nie dziala :-)

np to j(wL-1/wC) ze wzoru powyzej.

J.

Reply to
J.F.

I tak popełniłeś spore uproszczenie, przyjmując stałe dyskretne. W rzeczywistości taka cewka to element o stałych rozłożonych :(

Ano właśnie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

On 2015-08-06 21:52, J.F. wrote: [...]

No przesuwa, ale przecież w tym przypadku ωL >> 1/ωC, w najgorszym razie pewnie ωL > 1/ωC. W końcu mówi się przecież o impedancji/reaktancji o charakterze indukcyjnym bądź pojemnościowym.

AFAIR model L rzeczywistej to L połączone równolegle z C pasożytniczym i do tego wszystkiego jest podłączone szeregowo R pasożytnicze. Dla cewek z rdzeniem dochodzi jeszcze drugie R pasożytnicze włączone równolegle z L i Cp.

No jak dla mnie to to jest reaktancja, a nie jakaś indukcyjność efektywna. :-)

Reply to
JDX

Nie. Mała cewka powietrzna o indukcyjności rzędu 2.3mH to jest naprawdę sporo zwojów cienkim drutem i naprawdę jej pojemności pasożytnicze są na tyle duże, że ważą na wyniku pomiarów. Wyniki pomiarów to tylko potwierdzają.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale nie wiesz czy indukcyjnosc mala, czy pojemnosc pasozytnicza duza :-)

IMO - rezystancja jest immanentnie polaczona z indukcyjnoscia, bo to w tym samym drucie. Pojemnosci do tego rownolegle. RoMan ma racje - to wszystko rozlozone, cuda wyjda. Ja chcialem tylko podkreslic, ze nawet w tak banalnym przypadku wzor juz sie komplikuje. Z = 1/(jwC+1/(R+jwL)) To co pokaze prosty miernik ?

Moj blad. Ale sam chciales te reaktancje mierzyc, to wyliczysz indukcyjnosc bez klopotu :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik P03 napisał:

Cewki o małej indukcyjności i dobroci (czyli powietrzne) dość paskudnie się mierzą. Nie dla picu lepsze mostki RLC mają kilka częstotliwości pomiarowych. Widzę że koledzy dalej już ten temat fachowo rozbijają na atomy.

Reply to
Maciek

użytkownik JDX napisał:

Złożoność tematu.

formatting link

Reply to
donek999bronek

od tysiąca lat nie było tu takiego ciekawego pdfa...

jebać strefę!

Reply to
platformowe głupki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.