Indukcja plaskownika

Witam. Z niezlym fachowcem od piorunochronow przezbywam sie na temat indukcyjnosci przewodow. Moj oponent twierdzi, ze plaskownik stalowy, (zapewne ocynkowany czy miedziowany) ma 10-krotnie mniejsza indukcyjnosc niz przewod okragly o tym samym przekroju. Ja zas twierdze, ze byc moze ale nie 10 razy tylko beda to drobne roznice. Chodzi o wyliczenie indukcyjnosci prostego, metrowego kawalka przewodu o przekroju poprzecznym np. 2 x 25 mm oraz przewodu okraglego o zblizonym przekroju. Daleko od ziemi czy sciany. Moze ktos ma jakis handbook, w ktorym sa odpowiednie wzorki, czy namiar na kalkulator. Przelecialem w sieci tych kalkulatorow kilkanascie ale wszystkie one dotycza cewek nawijanych drutem o przekroju kolowym. Sprawa nie jest pilna ale mnie to zainteresowalo stad moja prosba. Pzdr. Tornad

Reply to
Tornad
Loading thread data ...

On 07/21/2010 11:08 PM, Tornad wrote: [...]

Kalkulatora nie znalazłem, ale znalazłem taki podręcznik:

formatting link
stronie 315 (15. strona PDFa) jest wzór na indukcyjność przewodnika o przekroju prostokątnym.

pzdr. j.

Reply to
Jacek Radzikowski

Właśnie dlatego powinno się dążyć do zmniejszenia indukcyjności. Ale choćby zrobić piorunochron ze złota, to i tak jego indukcyjność nadal będzie za duża :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak najbardziej. I to bardzo szybko zmiennym.

j.

Reply to
Jacek Radzikowski

Ach, Tobie się wydaje, że zjawisko naskórkowości dotyczy tylko prądu _przemiennego_?

A odpowiadając na zadane pytanie - tak, piorun razi prądem zmiennym. Bardzo szybko zmiennym. I dlatego właśnie zjawisko naskórkowości ma znaczenie. Jak i impedancja uziomu, która paradoksalnie może być wyższa niż zjonizowanego powietrza.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Qrcze! Napisałem swoją odpowiedź zanim przeczytałem Twoją a teraz wyjdzie, że zgapiłem :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wytłumaczyłeś dlaczego to ma znaczenie :)

j.

Reply to
Jacek Radzikowski

m pisze:

Przy bardzo małej impedancji zestawu głośnikowego i jego reaktancyjnym charakterze małe opory i (w nieporównanie mniejszym stopniu) indukcyjności) będą miały wpływ na charakterystykę amplitudowo-fazową zestawu wzmacniacz-głośnik. Pytanie o granice rozsądku i próg słyszalności. Ale nad tym chyba należy spuścić zasłonę milczenia, bo audioilstwo to problem prychologiczno-psychiatryczny oraz niedoboru wiedzy i nikt nigdy nie przekona audiofila, że wywalił worek pieniędzy dla poprawy jedynie swojego samopoczucia lub ego.

Reply to
Andgro

Indukcyjność przewodnika o określonej długości i przekroju nie może być dowolnie duża ani dowolnie mała. Jest granica zarówno od góry jak i od dołu. Największą indukcyjność będzie miał przewodnik kołowy a najmniejsza płaszczyzna nieskończenie cienka i nieskończenie szeroka.

Wracając do tematu piorunochronu, u mnie rozwiązane jest to tak, ze przed wszystkim mam dach z blachy, co częściowo daje efekt puszki Faradaya. Ewentulany ładunek spowodowany walnieciem pioruna postanowiłem odprowadzic zaś przez rynny, które są stalowe galwanizowane i mają małą indukcyjność. Połączeń miedzy segmentami dobrego z pewnością nie ma, ale nie chodzi przecież o opór dla prądu stałego lecz dla impulsowego wyładowania o wysokim napięciu. Zanim przewody w domu zaczną wychodzić ze ścian, z pewnością najpierw nastąpi przebicie farby między segmentami rynien. Oczywiście wyloty rynien są przyśrubowane do płaskownika, który tworzy podziemną opaskę, a nie elektrycznie wiszą w powietrzu.

Reply to
Andgro

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.