Ile mocy mogę podłaczyć na fazę?

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <too snipped-for-privacy@spam.com napisał w wiadomości news:jrerm4$tl0$ snipped-for-privacy@srv.cyf-kr.edu.pl...

Jako zabezpieczenie główne czy ograniczające moc tak ale przed obwodem z gniazdkiem musi być tak czy siak zabezpieczenie 16A.

Reply to
Ukaniu
Loading thread data ...

Dokładnie :-). Jakoś trudno mi wyobrazić sobie klientów liczących moc odbiorników podłączanych w danej chwili do sieci, czy aby nie przekroczy umownej ;-)

Reply to
Robert_J

Dnia Fri, 15 Jun 2012 17:11:34 +0200, Robert_J napisał(a):

A elektrownia, pardon, dostawca energii, zalozy wam inteligentny licznik, ktory to wszystko dokladnie pomierzy i naliczy kare umowna :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2012-06-15 10:42, Ukaniu pisze:

No to właśnie mam na myśli.

U mnie w domu są 4 obwody gniazd 16A, zabezpieczane głównym zabezpieczeniem 25A, w myśl zasady, że nie ciągnę 16A z każdej gałęzi jednocześnie. Łącznie ze wszystkich mogę pociągnąć 230V*25A=5,75kVA.

Ale może się trafić klient, który chce mieć w domu 10 gałęzi po 16A i deklaruje, że z każdej będzie ciągnął powiedzmy 13A, no to siłą rzeczy zabezpieczenie główne musi być 160A.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Sat, 16 Jun 2012 01:01:31 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

W praktyce więcej - pamiętajmy o charakterystykach czasowo-prądowych zabezpieczeń.

Reply to
badworm

Dnia Fri, 15 Jun 2012 08:27:52 +0200, 4CX250 napisał(a):

Nie przesadzałbym z tym zdalnym odczytem. Owszem, dotyczy to dużych lub/i odległych odbiorców ale dla szarego Kowalskiego takiego czegoś się jeszcze powszechnie nie stosuje. Energa S.A. jest obecnie na etapie wdrażania liczników elektronicznych ze zdalnym odczytem na większą skalę na półwyspie helskim.

Reply to
badworm

Dnia Fri, 15 Jun 2012 10:19:51 +0200, Ukaniu napisał(a):

Liczniki elektroniczne mają programowalne wyjścia przekaźnikowe - przynajmniej teoretycznie (bo raczej żaden ZE się na to nie zgodzi dla zwykłego mieszkania) można je ustawić tak, by po przekroczeniu mocy umownej nastąpiło wysterowanie wyjścia co spowoduje wyłączenie części obciążenia :) A tak poważnie to wyjścia te są wykorzystywane np. do udostępniania informacji o zmianie taryfy i tym samym ceny energii. Liczniki przedpłatowe Apator wyłączają obciążenie po przekroczeniu dopuszczalnej mocy z automatu.

Reply to
badworm

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news:5453759519$ snipped-for-privacy@squadack.com...

Patrz, a kumplowi przyszli założyli z energetyki 32A na jedną fazę po zwiększeniu przydziału. Zrezygnował z gazu i wszystko ma na prąd. Dostał nowy licznik przy okazji elektroniczny i kabel 3 żyłowy do mieszkania.

Reply to
Irokez

W dniu 14.06.2012 23:52, marianek pisze:

Ty maturę w ogóle masz?

Pytam, bo nie bardzo rozumiem, jaki masz kłopot w przemnożeniu 230 przez

10...
Reply to
Andrzej Lawa

W dniu 15.06.2012 10:31, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ale masz jakieś wsparcie?

Reply to
Andrzej Lawa

W dniu 15.06.2012 10:41, RoMan Mandziejewicz pisze:

Czyżby?

No, 63A może i nie, ale 32A jak najbardziej jak ktoś 21kW zamówił.

Reply to
Andrzej Lawa

Dostał trzy fazy, nieprawdaż?

Do niedawna na pojedynczej fazie dawali max. 25A

Tylko 3-żylowy? Na pewno?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

U nas są dwie opłaty. Za moc zużytą kWh razy ilość oraz za "gotowość" dostarczenia mocy np 5kVA. I pewnie od tej gotowości zależą bezpieczniki przedlicznikowe oraz przekroje przewodów.

Znajomy miał dawno temu fabryczkę makaronu. Bezpieczniki 3 x 100A. Fabryczka się zamknęła i obiekt był nieczynny. Zużycie prądu zero. Któregoś dnia zaczęły przychodzić faktury ponad 100 zł miesięcznie. ZA MOC ZAMÓWIONĄ!

Taki kraj...

Feromon

Reply to
Feromon

Mnie dziwi że to kogokolwiek dziwi. Jak nie zmienił umowy lub nie skończył się okres abonamentu to co w tym dziwnego?

Reply to
Grzegorz Krukowski

Dnia Sat, 16 Jun 2012 20:43:00 +0200, Feromon napisał(a):

Ale o co chodzi ? Przeciez to bylo dokladnie zapisane w umowie, a moze nawet przychodzilo co miesiac, tylko wtedy na drobne kwoty nie zwracal uwagi.

Tu nie tylko o bezpieczniki przed licznikiem chodzi, ale tez miedz ktora w kablach do jego fabryczki nadal procentuje, i transformator wiekszy, i linie do tego transformatora, i koszt utrzymania wiekszych elektrowni ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news:1865322818$ snipped-for-privacy@squadack.com...

No przecież napisałem, że kabel 3-żyłowy. Ma jedną fazę. Też się zdziwiłem czemu.

Robiłem mu instalację wewnątrz.

Reply to
Irokez

W dniu 16.06.2012 20:43, Feromon pisze:

Jaki kraj? Normalny biznes!

Reply to
Andrzej Lawa

Użytkownik "Andrzej Lawa" <alawa snipped-for-privacy@lechistan.SPAMPRECZ.com> napisał w wiadomości news:4fdce8fe$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Biznes od (prawie) monopolisty... Porównując do telefonów... gdyby był jeden GSM i jeden stacjonarny, to z pewnoścą minuta bya by po 2-3 PLN minimum bez ulg...

Nie mówię, że płacić za prąd nie należy... tylko rozbijanie tego na pierdylion składników stwarza pole do nadużyć... A okazja czyni... znamy to przysłowie...

Reply to
Anerys

Jak się dowiadywałem o możliwości zwiększenia przydziału dostałem ogólną informację z której wynika że przy jednofazowej instalacji można zwiększyć maksymalnie do 9kW czyli prawie 40A, jaki to wychodzi bezpiecznik z szeregu? Chyba jest 40A bo nie pamiętam.

Reply to
Padre

W dniu 17.06.2012 00:00, Anerys pisze:

Jakiego monopolisty? Energię możesz sobie kupować u kogo chcesz!

Ale dostawców energii jest mnóstwo.

A uważasz, że wrzucanie wszystkich składników do jednej sumy i nieujawnianie składników nie stwarza pola do nadużyć?

Tak to przynajmniej wiesz, ile płacisz "przewoźnikowi" za dostarczenie prądu tudzież gotowość jego dostarczenia w określonej ilości, ile płacisz producentowi za wyprodukowanie, a ile płacisz za jakieś inne dodatki.

W czym masz problem? W dodawaniu?

Reply to
Andrzej Lawa

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.