HISTEREZA TERMOSTATU - z czym to się je....?

Witam Wszystkich grupowiczów. Jak już wiecie elektroniką zajmuję się amatorsko, bardzo amatorsko, dlatego też być może moje pytanie wyda się śmieszne, jednak ja nie znalazłem nigdzie na nie odpowiedzi... Otóż do tej pory nie miałem nic wspólnego z termostatami elektronicznymi, no ale na wszystko kiedyś przychodzi czas i właśnie stanąłem przed zbudowaniem regulatora temperatury... Wszystko by było cacy, jest mnóstwo schematów, gotowych KIT-ów, jednak nie wiem jednej rzeczy... Mianowicie chodzi o histerezę termostatów i termoregulatorów podawaną w specyfikacjach technicznych... Histereza jako pojęcie fizyczne nie do końca pasuje mi do termostatu... ;/ Czy ktoś może mi wyjaśnić o co w tym chodzi? Co znaczy ze np termoregulator ma histereze 0,1oC ÷ 9oC z krokiem 0,1oC?

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

wyobrazasz (przypominasz) sobie wykres histerezy - np magnesowania metalu ? w termostacie jest podobnie: temperatura rosnie.. rosnie.. az osiaga temperature przy ktorej ma sie termostat przelaczyc. I termostat sie przelacza. Powiedzmy ze temperatura teraz spada... i spada... az przechodzi temperature przy ktorej ma sie termostat spowrotem przelaczyc, ale przelaczenie "w dol" jest przesuniete od przelaczenia "w gore" o wartosc histerezy. Jesli jest podane z krokiem - to znaczy ze mozesz sobie ustawic 0.1C, 0.2C ... 8.8C , 8.9C , 9.0C ;)

Reply to
BartekK

Czyli jeśli dobrze rozumiem, to np. jeśli zaprogramuje wyłączenie grzałki przy temp 20C, a histereze ustawie na 2C to termostat ponownie włączy urządzenie grzewcze przy temp 18C? Czy coś pokręciłem? :)

Reply to
Maciek C

Dokładnie :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dorzucmy jeszcze ze po wylaczeniu grzalki temperatura podskoczy jeszcze troche, a i zaraz po wlaczeniu nie bedzie od razu pelnego grzania, wiec pewnie troche spadnie ponizej 18 ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Witam.

To ja może też coś dorzuce. Przeczytałem sobie ten wątek i zauważyłem że nikt nie wspomniał słówkiem o chłodzeniu.Ponieważ pracuję w tej "zimnej" branży to mam na codzień do czynienia z termostatami wszelakiej maści i ostatnio zauważyłem w termostatach takie oto pojęcie histerezy. Przykład: Histereza=4 C Temperatura zadana -10 C Wydawać by się mogło że po osiągnięciu temp. -10 C termostat wyłączy urządzenie chłodnicze ,a gdy temp. urośnie do -6 C włączy je ponownie. A tu jest inaczej,-12 C wyłczenie,-8 C załączenie.Przy histerezie np.8 C

-14 wył. -6 zał. I tak właśnie wygląda histereza w tym przypadku.Termostat stara się utrzymać temp. zadaną jako średnią.No ale oczywiście nie wszystkie modele termostatów tak "rozumieją" histereze. Oj rozgadałem się ...

Pozdrawiam

Piotrek Sz.

Reply to
Piotrek Sz.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.