halogen 500W jako promiennik podczerwieni do suszenia

Loading thread data ...

W dniu 2016-02-21 o 20:24, Szumek pisze:

A dlaczego nie tradycyjna "kwoka", przynajmniej one się nie przepalają?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

imo nie trzeba nic obniżać. I tak większość promieniowania to podczerwień. Ale efektywniejsza oczywiście będzie "zwykła" żarówka, czy też ich zestaw. Najlepiej taka zintegrowana z odbłyśnikiem.

I to jest właśnie "promiennik podczerwieni", kosztuje raptem 11 zł...

formatting link

Reply to
sundayman

użytkownik sundayman napisał:

Nie trzeba, ale głębokość wnikania jest zależna od materiału jak i długości fali.

Dlatego lepiej obniżyć napięcie uzyskując tym samym dłuższą falę.

Pójdźmy dalej, cięcie metalu chcesz robić laserem

700nm czy CO2 o dłuższej fali które coś tam wnika w metal zamiast się odbić?
Reply to
bronek.tallar

W dniu 2016-02-22 o 01:38, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

A jak głęboko musi wniknąć podczerwień aby podgrzała warstwę lakieru?

Reply to
Mario

W dniu 22.02.2016 o 01:38, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Twoim problemem jest powierzchowna znajomość fizyki. Już wiesz, że dzwonią jednak nie wiesz w którym kościele. Laser CO2 będzie miał przewagę nad 700nm. bo całą energię promieniuje w dalszej podczerwieni. Halogen natomiast wypromieniuje dużo więcej energii w podczerwieni przy nominalnym napięciu niż w tym samym paśmie przy napięciu obniżonym. Długość fali maksimum promieniowania wprawdzie by się z obniżeniem temperatury wydłużyła ale moc podczerwieni spadła by przy tym wielokrotnie. Prawo Stefana Boltzmanna -> rys 1.

formatting link

Reply to
t-1

użytkownik t-1 napisał:

Popatrz sobie na spektrum lampy halogenowej i odpowiedz sobie na pytanie, czy 1000nm jest ok? Czy może korzystniejsze jest przesunięcie tego piku w kierunku 2-5um. Do tego halogen łączony w szereg jest praktycznie wieczny.

Prawo Stefana Boltzmanna -> rys 1.

formatting link
Przy grzaniu masz 2 krzywe, pierwsza to głębokość penetracji druga - selektywność fali. Wraz ze zmniejszeniem mocy halogenu spada emisja i selektywność fali czyli IR obejmuje szerszy zakres (trudno) jednak przesuwamy spektrum w dół i więcej ciepła zatrzymujemy.

Dla różnych materiałów są inne wykresy, dalej twierdzę że halogen przy nominalnej mocy jest do d..py. Możesz się upierać przy swoim.

Reply to
bronek.tallar

Am 22.02.2016 um 12:23 schrieb snipped-for-privacy@gmail.com:

Można wziąć halogeny z kuchenek elektrycznych. Też takowe są.

Waldek

Reply to
Waldemar

Nie masz dłuższej fali. Żarówki promieniują z grubsza jak ciało doskonale czarna i dają całe spektrum. Przy większym napięciu masz wyższą temperaturę i tym samym maksimum promieniowania jest dla krótszej fali, średnio fala jest krótsza, ale... podczerwieni i tak masz więcej niż przy obniżonym napięciu.

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie natężenie na każdej długości fali. Różni się tylko skład procentowy.

Jeśli więc chcesz uratować te 3% lecące w widzialnym to oprócz przewatowania, musisz dodać wiecej żarówek, inaczej stracisz intensywność. A tu już lepiej kwokę, przepraszam, promiennik IR, kupić.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

użytkownik bartekltg napisał:

formatting link

Może gadamy o tym samym, ale się nie rozumiemy. To co jest w zakresie 400-1000nm jest nieefektywne, zbyt duża część zostanie odbita i pójdzie na straty.

Na wykresie masz to samo co kolega napisał, z czym się zgadzamy, dla kompleksowego podejścia do sprawy na tym wykresie brakuje krzywej wnikania w materiał.

Połączenie jednego z drugim daje optimum. A wy dalej chcecie: "Project Manager to człowiek, który myśli, że jak weźmie dziewięć kobiet, to urodzą dziecko w miesiąc."

Sygnatura A.W.

No to se przesuń temperaturę w kierunku 5000K i grzej zupę, zobaczymy na ile będzie efektywne i czy z tej samej energii wpakowanej w promiennik szybciej podgrzejesz przy promienniku 5000K czy też

1000K.
Reply to
bronek.tallar

W dniu 21.02.2016 o 22:37, sundayman pisze:

a czy w czasie pracy takiego promiennika trzeba mieć "okulary do spawania"? Nie pytałbym gdyby na filmikach pokazowych pacientom nie zakładali takich (przeciwsłonecznych oczywiście)

ToMasz

Reply to
ToMasz

ToMasz pisze: [..]

A co przyglądasz się jak schnie farba? :)

Jak miałem "zabiegi" wygrzewania zatok (taką kwoką właśnie) to mi dawali okulary wycinające IR, domyślam się że chodzi zabezpieczenie wody w oczkach.

Reply to
AlexY

Pan AlexY napisał:

Pańskie oko konia tuczy.

Soczewki. IR działa zaćmogennie tak jak UV (a przynajmniej podobnie).

Reply to
invalid unparseable

Przypomniało mi się, jak kiedyś, będąc jeszcze młodzieńcem, pożyczyłem sobie razem z kolegą fiata 125 mojego ojca (kolega miał prawo jazdy), no ale niestety porysowaliśmy jedne z drzwi.

No i po nocy, u niego na podwórku zrobiliśmy te drzwi - przeszpachlowało się rysy, pomalowało (białe były) farbą w aerozolu. Suszyliśmy właśnie jakimiś lampami.

Dało radę :) Ojciec nawet nie zauważył.

Reply to
sundayman

Przeczytaj ze zrozumieniem.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Użytkownik "AlexY" snipped-for-privacy@irc.pl napisał w wiadomości news:nag3cj$mgt$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Pewnie tak... jak miałem w '78 rehabilitację mowy, w STOCERze, to tam także leczono dzieciaki z innymi problemami. Była właśnie koleżanka z jakimś problemem z nogami i okładana była właśnie takim zestawem żarówkowym, dzisiaj to by były kule grzewcze :P, po zabiegu miała temperaturę ponad 37, więc coś jest na rzeczy w tym, co mówisz, zwłaszcza, że oczy mają jednak cokolwiek mniejszą objętość, niż nogi. Koleżanka nie miała okularów, bo akurat, światło oczu na szczęście nie obejmowało. Hmm... sam zabieg nie był taki długi, a jednak ciało wyraźnie się ogrzało. Choć mnie przy dwugodzinnym wystawieniu facebooka na słońce, oczy uratowane zostały przez fotochromy, które były czarne po tym czasie. Skóra z mordy zeszła i piekło, ale dzięki pinglom widzę.

Reply to
ACMM-033

Użytkownik "ACMM-033" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nahii8$ru7$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Bez przesady - miliony ludzi wystawiaja twarz na slonce bez okularow i widza.

Czlowiek - zwierze genetycznie dostosowane do warunkow na planecie.

Oczywiscie bezposrednie wpatrywanie sie w slonce moze sie zle skonczyc i to nawet szybko - ale tez "bol oczu" szybko o tym ostrzeze, ze nie nalezy tak czynic.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-02-22 o 20:24, Szumek pisze:

Z tym obniżaniem to uważaj - przeczytaj o "efekcie halogenowym". Albo napięcie znamionowe, albo zdecydowanie niższe.

Reply to
Adam

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.