GPS i pobranie pozycji z internetu - po co/jak to?

A wiec mam pytanie. bo mialem kiedys zwyklego gpsa i w automapa po wpisaniu adresu przeznaczenia ustala moja pozycje odrazu... teraz mam gpsa w telefonie i ustalanie pozycji trwa z 5 minut.... w menu telefonu znalazlem opcje aby przyspieszyc ustalanie pozycji poczatkowej poprzez pobranie jej z internetu... i teraz niebardzo rozumiem o co chodzi? czy z gpsa nie mozna jej pobrac odrazu tylko trzenba czekac 5 minut tak jak to bylo w poprzednim modelu? Ktos moze mi to w miare lopatologicznie wyjasnic?

Reply to
MW
Loading thread data ...

MW pisze:

No nie tak od razu... Gdy GPS był dłuższy czas wyłączony, to też trwało to kilka minut (ustalenie pierwszej pozycji)

Jak już pozycja zostanie wyznaczona, na następną nie trzeba juz czekać 5 minut. Ściągnięcie z internetu danych dotyczących orbit poszczególnych satelitów GPS (bo to jest właśnie ściągane) umożliwia bardzo szybkie wyznaczenie pierwszej poprawnej pozycji. Polega to na obserwacji sygnałów z satelitów z jednoczesną znajomością ich pozycji, w odróżnieniu od normalnego trybu gdzie pozycję satelitów wyznacza się na podstawie obserwacji i porównywaniu wielu sygnałów, co niestety trwa....

Takie ściągnięte parametry orbit ważne są kila dni, potem dokładność spada i rośnie czas wyznaczania pierwszej pozycji.

Pozdrawiam, Paweł.

Reply to
Paweł Hadam

Najpierw trzeba zsynchronizowac odbiorniki z 4, no moze 3, satelitami, co jest dosc trudne - choc wydaje mi sie ze powinno trwac pare sekund.

Tu jest maly problem - ile mamy kanalow w odbiorniku i do ktorych satelitow sie lapac - bo polowa jest po zlej stronie Ziemii.

Potem trzeba odebrac aktualny almanach, ktorego transmisja trwa 30 sekund. Bez niego pozycja jest zgrubna, albo i bardzo zgrubna - zalezy kiedy ostatni odebralismy. Choc do tego wystarcza jeden satelita, i moze nawet dokladnie 30 sekund - tzn zapamietujemy co tam przychodzi z koncowki ramki almanachu, a jak zacznie przyychodzic poczatek, to w polowie mamy juz calosc.

Gdzies w miedzyczasie wypadaloby dosynchronizowac nosna, co juz jest trudniejsze.

Proces mozna przyspieszyc korzystajac z A[ssisted]GPS - czyli odebrac ustawienia satelitow innym sposobem - np przez GSM.

W sumie wychodziloby ze automapa wlaczona po dluzszej przerwie powinna potrzebowac ok 30-60s - czy akurat nie tyle wprowadzasz adres ?

Telefon moglby to robic szybciej - jesli trwa to pare minut to:

-moze miec gorszy odbiornik - np mniejsza ilosc kanalow,

-zapewne ma gorsza antene - trzeba by sie doszukac jak umieszczona i jak trzymac telefon na poczatku - zapewne w reku jest najgorzej :-)

-moze zapominac ustawienia - trzeba by sprawdzic jak szybko lapie po krotkim wylaczeniu, albo po wejsciu i wyjsciu do budynku.

-poszukaj czy nie mozna gdzies ustawic AGPS

Jesli cie interesuje doglebnie, to kilka linkow

formatting link
formatting link
formatting link
formatting link
i przyklady odbiornikow - choc lepiej byloby sirf3 odnalezc
formatting link
formatting link
formatting link
formatting link

J.

Reply to
J.F.

MW pisze:

napisz jaki to model telefonu ToMasz

Reply to
ToMasz

Szczegolną to sie bierze pod uwage w juz w elektrodynamice klasycznej (historycznie rzecz biorac bylo odwrotnie), a wiec np. w propagacji fal radiowych. W GPS jest brana pod uwage Ogolna Teoria Wzglednosci - rzecz zarezerwowana dla 10-100 osob w pojedynczym roczniku w Polsce. Dla ustalenia uwagi - nie naleze do tego szacownego grona :)

Pozdrawiam, Radek

Reply to
Radek

Użytkownik Paweł Hadam napisał:

Dokładniej - dane o parametrach konstelacji są stale transmitowane przez satelity tyle że strasznie powoli - i zgromadzenie wszystkich danych trwa właśnie te kilka minut. Nawet poprzez GPRS idzie to znacznie szybciej.

Na szczęście nowa kolekcja danych konstelacji jest rozpowszechniana przez satelity przed upływem ważności starej - jak GPS często uruchamiany i trzymany stale pod prądem to na bieżąco dane aktualizuje. Gorzej jak go bez prądu zostawić na dłużej - może zapomnieć.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

MW pisze:

Być może wspomaga się siecią GSM do ustalenia przybliżonej pozycji, a z internetu potrzebuje pobrać listę BTS-ów. Ja mam coś takiego w Google Maps że podaje pozycję z dokładnością do kilku/kilkunastu kilometrów korzystając tylko z sieci GSM i internetu. Moduł GPS znając swoją przybliżoną pozycję potrafi dosyć szybko określić dokładnie swoją pozycję.

Reply to
Dumak

Dane orbity satelita trznsmituje co 30s. To nie tlumaczy czasow rzedu minut.

Caly almanach 12.5 minuty - co tez nie tlumaczy czasow rzedu kilku minut.

J.

Reply to
J.F.

Wszystko dla ludzi, Einstein bogiem nie był. Jego biografia podaje: jest pomysłodawcą obydwu teorii, zaś od strony matematycznej opracował to matematyk. Nazwiska już nie pamiętam. Trzeba odróżnić samą teorię od jej opisu formalnego bazującego jakby nie było na aktualnych modelach rzeczywistości. K.

Reply to
John Smith

Tu pl.wikipedia.org/wiki/OTW jest to opisane w sposob dajacy sie przeczytac i wspominają o GPS. Osobom o slabych nerwach nie radze przechodzic na dol strony :)

Radek

Reply to
Radek

A czego tu się bać? Chyba tylko tego iż pomiary wskazują 10% błędu w stosunku do teorii. Zaraz ktoś doda stałą do teorii, na wzór stałej kosmologicznej "M". K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.