Gniazdo RJ-45

Witajcie, Temat bardziej związany z sieciami, ale wierzę że tutaj znajdę ludzi którzy mi pomogą.

Potrzebuję kupić gniazdo natynkowe RJ-45. Do tej pory myślałem, że kabel w gniazdku łączy się tylko poprzez złącze LSA/Krone i potrzeba mieć do niego specjalne narzędzie uderzeniowe. Teraz widzę na allegro pełno gniazd, gdzie łączenie kabla wykonuje się poprzez przykręcanie żył śrubkami jak na zdjęciu:

formatting link
Zdaję sobie sprawę, że kabel sieciowy można traktować jako linię długą i takie łączenie na śrubki może bruździć. Czy takie gniazda spełniają kategorię 5e (o kat. 6 to nawet nie myślę) i czy w ogóle one się do czegoś nadają?

Robię remont w domu i chciałem sobie zamontować gniazdko internetowe przy telewizorze, a nie widzi mi się kupowanie ww. narzędzia żeby zarobić jedno gniazdo. W tej chwili już skończyłem, ale jest zrobione tak, że z listwy przypodłogowej wystaje kawał kabla, a to wygląda mało profesjonalnie ;)

Druga sprawa nie mogę znaleźć nigdzie jakiejś rozpiski o co chodzi z tymi kategoriami, jaka jest różnica między 5e i 6? Wiem, że kategoria 6 jest do gigabit eternetu. Czy ktoś mógłby z grubsza podać różnice?

Z góry dziękuję

Reply to
quasi
Loading thread data ...

W dniu 2012-05-16 00:23, quasi pisze:

To sa gniazda telefoniczne ISDN ale spokojnie daja rade nawet z gigabitem .

Reply to
Kasa przyjmie

W dniu 16.05.2012 00:23, quasi pisze:

Spokojnie takie gniazdo zarobisz nożem do tapet. A jak Ci się odwidzi, to nóż krone możesz dostać za 8zł + przesyłka.

formatting link
A jak byś się nie mógł zdecydować to jest jeszcze trzecie wyjście:
formatting link

Reply to
Albercik

Czyżby? ;-)) Sprawdzałeś czy polegasz tylko na lampkach w switchach?

Reply to
Robert_J

Użytkownik "quasi" snipped-for-privacy@spama.spamem.pogania> napisał w wiadomości news:joul13$5nj$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Nie powiem jakie (nie ja kupowałem), ale montowałem kilka lat temu jakieś 40 gniazdek ethernetowych w których poszczególne druciki wpychałem między ostrza, które łapały kontakt. Jak drucik wystarczająco dłuższy to dawało się wcisnąć bez narzędzi (potem obciąć ten wystający 1cm), a jak krótszy to docisnąć śrubokrętem. Działa do dziś. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Uszanowanie

Link poniżej zawiera precyzyjny opis różnic pomiędzy złączami i kablami kategorii 5e i 6. W skrócie, te z 6 maja mniejsze tłumienie i przesłuchy , zwłaszcza dla wyższych często- tliwości i przenoszą poprawnie pasmo do 250 Mhz.

formatting link
umieszczone na zdjęciu jest faktycznie przeznaczone dla telefonii cyfrowej ISDN, i wymagań dla kategorii 5e nie spełni . Ale biorąc pod uwagę typowo Polskie podejście do norm , pomiarów , wymagań itp. to pewnie tymczasowo i prowizorycznie zna egzamin . Zwłaszcza jeśli długość przewodu nie jest na granicy

90-100 m . Jeśli tymże przewodem podłączasz np. modem ADSL, to zasadniczo nie powinieneś zaobserwować zaniżenia parametrów . Co innego jeśli masz zamiar kablem tym przesyłać np. sygnał z kilku kamer magapixelowych naraz, lub inne transmisje mocno obciążające pasmo, lub długość kabla zbliża się do 90 m - wtedy warto zainwestować w dobre jakościowo, ( w ramach zdrowego rozsądku ) droższe kable i złącza!
Reply to
SP4OLN

W dniu 2012-05-16 10:53, Robert_J pisze:

Tak sprawdzilem i dziala nie lepiej niz z metra ciete krone.

Reply to
Kasa przyjmie

W dniu 2012-05-16 10:23, Albercik pisze:

No wlasnie te gniazda warte sa tyle samo co z metra ciete nozem do tapet przereklamowane gowno zwane krone do ktorego modli sie rzesza pseudospecjalistow.

Reply to
Kasa przyjmie

Taa to powiedz w takim razie jakim cudem u mnie te gniazda dzialaja z gigabitem od ponad 5 lat ?

Gniazda typu krone to przereklamowane gowno, rozszycie skretki na tych kilku centymetrach wnosi pomijalnie male znieksztalcenia nawet przy linkach powyzej 100 metrow a takie zdazalo mi sie ukladac. .

Reply to
Kasa przyjmie

Zakładam że rozróżniasz inne stany niż "działa" i "nie działa", sygnalizowane przez ledy na switchach?

No popatrz, nie dalej jak kilka miesięcy temu wzięło mnie na empiryczne sprawdzenie czy będzie różnica między kablem krosowym kat. 5 i 6 (3 metry). I była znacząca. Trzymetrowy kabel kat. 5 dawał radę bodajże do 160-180 Mbps, a kat. 6 nawet do 300 Mbps. Oczywiście było to sprawdzane za pomocą dużego pliku pobieranego z serwera obok, przy zastosowaniu obu kart gigowych, więc pewnie wynik jest średnio dokładny. Ale daje pojęcie o różnicy. Sprawdziłem też wpływ właśnie takich "rozprostowanych" na kilku centymetrach żył na osiągany transfer i niestety, ale uważam że piszesz nieprawdę :-). Oczywiście sieć będzie działać, nawet dwa połączone urządzenia GB pokażą że się widzą w GB, ale transfer jaki realnie osiągną będzie zdecydowanie niższy niż Ci się wydaje :-). Rozprostowanie żył na długości kilku cm powoduje czasem nawet utraty pojedynczych pakietów, więc nie pisz proszę że puszczasz na tym gigowe transfery na kablach 100 m ;-)

Reply to
Robert_J

Dnia pięknego Wed, 16 May 2012 12:14:26 +0200 osobnik zwany Kasa przyjmie wystukał:

sam sobie odpowiedziałeś: cudem

Reply to
masti

W dniu 2012-05-16 12:46, Robert_J pisze:

Musiales miec bardzo marnej jakosci ten niby kategorii 5 przewod. faktem jest ze ostatnio pelno stalowego miedziowanego gowna w sklepach lezy.

Reply to
Kasa przyjmie

Proszę Cię, nie posądzaj mnie o kupowanie najtańszych kabli :-). Nie mam zamiaru spierać się z Tobą, przytoczyłem swoje obserwacje, jak najbardziej empirycznie sprawdzone. Jeśli Ciebie zadowala to co osiągasz to najważniejsze... Ja w każdym razie daleki jestem od wiary w cuda ;-)

Reply to
Robert_J

W dniu 2012-05-16 12:08, SP4OLN pisze:

Zamierzam do tego gniazda przyłączyć telewizor na którym będzie oglądane wideo stumieniowe z ipli/tvn playera/vod.tvp.pl/iplexu długość kabla od gniazda do routera to jakieś 10m więc pewnie da rade.

Za link dziękuję właśnie takiego opisu szukałem.

Reply to
quasi

Krone jest wygodne. Jak byś zarabiał panel 48 na śrubki to by cię szlag trafiłby przy przykręcaniu. A tak jest pstryk-pstryk-pstryk i następny kabel.

Reply to
Michoo

Proszę bardzo :-) Z moich doświadczeń wynika , że nie kable ,a sprzęt , komputery, dyski w tychże komputerach są głównym źródłem spowalniania transmisji . Przynajmniej jeśli chodzi o okablowanie wewnątrz budynków . W załączeniu mała animacja - pseudo pomiar w realnych warunkach mojej domowej sieci transferu między 3 komputerami przy użyciu protokołu ftp, duże pliki . Transfery słabe między 3300 - 8800 kilobajtów .

formatting link
jakie to będą transfery , pochwalisz się ?

Reply to
SP4OLN

W dniu 2012-05-16 13:55, SP4OLN pisze:

na chwilę obecną muszę kupić to gniazdo, ale oczywiście się pochwalę. Najpierw zrobię test na samym kablu, a potem na kablu dołączonym do gniazda.

Reply to
quasi

Użytkownik "SP4OLN" napisał w wiadomości grup

Bo to nie tak. Jesli transmisja jest z potwierdzeniami (np. TCP), i kabel jest na granicy zlego, to czasem przeklamuje, pakiet ma zla sume kontrolna, i zanim zostanie powtorzony, to mija dluzszy czas. I transfer spada na pysk. Jak kabel jest zly to przeklamuje wszystko albo wiekszosc i transfer sie liczy w bajtach/s.

Jesli transmisja jest bez powtorzen, np UDP do telewizora, to drobne bledy pojawia sie tylko jako szybkie usterki na ekranie .

J.

Reply to
J.F

Użytkownik Robert_J napisał:

Swojego czasu w warunkach bojowych zdarzyło się nam w firmie sztukować zbyt krótki kabel cat5E metodą "na pająka". Leciało nim w sposub ciągły około 80mbps - zero problemu. Innym razem pobawiliśmy się w badanie jak rozplecenie skrętki wpływa na transmisję. Rozplecenie wszystkich drutów na długości pół metra nie wpłynęło istotnie na transmisje dopóki druty były mniej więcej razem - dopiero rozciąganie drutów jednej pary w szeroka pętlę zaczynało wprowadzać zakłócenia. Tak więc nie należy panikować - oczywiście lepiej mieć osprzęt lepszy jak gorszy ale i z tym gorszym zazwyczaj działa.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.