Gniazdko 230V Wifi

Cześć.

Stosuje zdalnie sterowane gniazdka 433MHz "z Biedronki", z pilotem i małą przeróbką która pozwala mi wciskać przyciskie z software.

Działa.

Przegladam sobie allegro z nudów i nagle:

formatting link
Tanio, że aż zastanowiłem się ... Może by tak kupić?

I teraz pytanie:

Czy te gniazdka potrafią pracować w trybie kiedy *łączą* się z siecią wifi w moim domu (WPA2) i widać je poda jakimś numerem IP oraz wystawiają jakieś prymitywne API typu setState( bool _state ); oraz bool getState(); ?

Pytanie głównie dlatego że czytając opisy widzę że to wszystko "szajs ze sterowaniem z apką". Czyli komplenie bezuzyteczne badziewie wymagające parowania z telefonem przez sieć wifi. Tak przypuszczam z opisów.

Są w ogóle jakieś gniazdka zgłaszające się normalnie w sieci wifi?

PS. Już miałem takie sobie zrobić na esp8266 ale może taniej wyjdzie zakup gotowca ;)

Reply to
heby
Loading thread data ...

O sonoff poczytaj. Tanie to jak barszcz W standardzie przez żòłty serwer sterujesz ale są alternatywy

Reply to
Kris

Większość z tych gniazdek ma ESP8266 w środku.

Jak się dobierzesz do środka to możesz zmienić firmware na tasmota, Espeasy itp

Najlepiej kup coś Sonoff to będziesz wiedział co jest w środku i czego się spodziewać.

c.

Reply to
Cezar

Poczytałem. Fora są pełne tajemniczych pytań jak połaczyć je z czymkolweik innym niż to co wybrał producent.

Nie do końca jestem więc pewny czy aby na pewno dostanę jakieś API które mogę wykorzystać do sterowania z MOJEGO kodu.

formatting link
[...] The problem is, that this nice device is only cloud-dependent. Meaning, you cannot run it without internet connection on your local network [...]

Wniosek: od razu muszę hackować firmware. Migneła mi też informacja że w nowych się nie da. Dupa.

Reply to
heby

Dzięki, znalazłem switcha sonoff za 27zł wiec zanabyłem i pobawię się w wymianę firmware.

Reply to
heby

Reply to
jacek pozniak

Mam sonoffy na oryginalnym sofcie, działają, ale mam internet gsm i nie mam stałego ip. W tym przypadku chińska chmura jest dla mnie wygodnym rozwiązaniem. czy korzystając z alternatywnego firmware, jestem w stanie obsługiwać sonoffa bez stałego ip i chińskiej chmury? jeśli tak to w jaki sposób?

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu środa, 6 listopada 2019 21:45:18 UTC+1 użytkownik heby napisał:

Popatrz na ali- bywają w cenach poniżej 20zł szt- sprzedawane w pakietach po kilka sztuk. No i masz jeszcze włączniki, gniazda, oprawy żarówek itp z lini sonoff.

Reply to
Kris

Możesz wynająć inną chmurę (są na świecie darmowe dla kilku punktów).

I nawet sprawnie to działa; dwa sonofy, na jednym naciskam przycisk a drugi reaguje załączając przekaźnik, opóźnienie <0,5sec (przez chmurę, gdzieś w świecie). Tylko nie wiem jak z tym softem; jeśli potrafisz napisać/przygotować to jak najbardziej. Kiedyś szukałem czegoś na iOS ale znalazłem tylko wyjątkowo prosty. Na Androida nie szukałem.

jp

Reply to
jacek pozniak

formatting link
"Do obsługi nie potrzebujesz tzw mostka,centralki, (potrzebnego do komunikacji z siecią wifi, tę rolę spełnia twój router) sterujesz bezpośrednio aplikacją zainstalowaną na telefonie z dostępem do internetu, którą obsługujesz podłączone domowe urządzenia będąc w domu lub z dowolnego rejonu świata (warunek dostępu do sieci internet, działa również z internetem mobilnym)."

Zakładam, że to-to się łączy z jakimś serwerem, i apka też się łączy z tym serwerem. Serwer zdechnie / producent wyłączy i tyle masz z gniazdka :)

formatting link
"Od teraz sterowanie urządzeniami elektrycznymi może się odbywać z poziomu aplikacji, gdziekolwiek jesteś."

Gdziekolwiek jesteś. Czyli pewnie też przez zewnętrzny serwer producenta.

Reply to
Queequeg

Użytkownik "Queequeg" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@trust.no...

Jakos tak ... choc wtedy moze sie zaczac hackerka, jak postawic wlasny serwer. A swoja droga - nie korzystaja z jakiejs uslugi google ? Moze ma to dluzsze szanse przezycia ?

Ale:

Krok 1: pobrać aplikację „Smart Life”. Krok 2: Następnie przytrzymać przycisk zasilania przez 5 sekund, aby uruchomić urządzenie. Krok 3: Podłącz inteligentne gniazdo do sieci bezprzewodowej

Hm - jak ?

Krok 4: Rozpocznij aplikację i kliknij „Dodaj nowe urządzenie”. Krok 5: Znaleziono urządzenie, a następnie wprowadź hasło w sieci WLAN. Krok 6: Teraz możesz sterować i kontrolować to inteligentne gniazdko za pomocą „Smart

Czy ja sie dobrze domyslam, ze aplikacja wyszukuje te gniazdka w okolicy, łączy sie z nimi i umozliwia skonfigurowanie ? Tylko jak sie łączy - gniazdko na poczatku jest czyms w rodzaju Access Pointa ? Czy apka zmienia telefon w taki AP, ktory gniazdka wyszukuja ?

Czy moze jest jakis protokol komunikacji dla zwyklych kart lan, jeszcze przed uzgodnieniem hasem ?

Hm ... czy nie ma czegos takiego w drukarkach ? Kupujesz nową, wlaczasz, w Windowsie klikasz "wyszukaj drukarki" ...

IoT modne slowo ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 07.11.2019 o 19:59, J.F. pisze:

Tak, urządzenia domyślnie są w trybie AP.

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

Stałe IP jest bez znaczenia, załatwia się to jedną z usług DynamicDNS.

Pytanie czy masz numer IP zewnętrzny, a więc inny niż 10.x.x.x,

192.168.x.x oraz 172.16-32.x.x.
Reply to
heby

Własnie się rozglądam. To dość interesujące ogólnie że można mieć popsuty dom jak w serwerowni w chinach braknie prądu ...

Tak czy inaczej zamówiłem kilka sonoff lokalnie, zmienię soft i zacznę się bawić. Jak zadziała to kupie cośtam w chinach.

Reply to
heby

Niestety, w Polsce tylko modne; służy jako gadżet marketingowy. A na świecie "dzieje się".

jp

Reply to
jacek pozniak

Ha, akurat wczoraj miałem przemyślenia dokładnie odwrotne :-)

"w tej durnej Francji nikt nie traktuje NB-IoT poważnie, jedni kombinują z drogim i kulawym SigFoxem, drudzy z niedziałającą LoRą, i w efekcie nic nie działa... a w PL T-Mobile pięknie rozkłada od roku NB-IoT na cały kraj a Orange już uruchomił pierwsze stacje LTE-M".

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

nie mam zewnętrznego. najgorszy sort internetu

Reply to
ToMasz

Hehe, każdy inaczej rozumie termin IoT :)

Mi chodziło o to, że są na świecie produkowane urządzenia takie jak to gniazdko czy żarówka, dostępne w Biedronce, dla każdego.

Nie słyszałem o polskich urządzeniach, które można sobie ot tak kupić i podłączyć do sieci internetowej i mieć jakąś tam funkcjionalność, którą możnaby określić jako "IoT".

Co się zaś tyczy NB, to tylko nieco inny typ łącza. Firmy kombinują m.in z transmisją z wodomierzy, ale to specjalistyczne zastosowania są i jako zwykły lub prawie zwykły klient nie kupisz i nie zastosujesz, równie dobrze mogliby transmitować po rurach albo czymkolwiek..

To czy się rozpowrzechni i będą dostępne w Biedronce stosowne gniazdka; zobaczymy. Na razie, od paru lat, opornie wchodzi.

jp

Reply to
jacek pozniak

Więc kup sobie jakiegoś linuxa w sieci, z numerem IP. Postaw na nim jakieś openVPN i masz już numer zewnętrzny. Są limity na transfery ,ale jeśli to ma być do sterowania to wystarczy.

Opcja inna: zapytaj dostawcy czy ma IPv6. Czasem jest, wtedy zazwyczaj jest zewnętrzny.

Są jeszcze tunele do IPv6 kiedy wszystko zawiedzie. Ale nie używałem od lat i nie wiem w jakim stanie obecnie takie usługi są.

Reply to
heby

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.