Generator strzelajacy pojedynczymi impulsami

Po amerykansku nazywaja to-to shot generator. Po naszemu uniwibrator.

Problem w tym, ze potrzebuje schemat czy nawet project takiego malenkiego ustrojstwa, ktory generowalby pojedyncze impulsy wyzwalane impulsem z zewnatrz o odpowiedniej polaryzacji i amplitudzie.

Wymagane dane.

Dlugosc impulsu jak najmniejsza; powiedzmy T = 1-2 nanosekundy

Amplituda rzedu 2.5 V

Nachylenie zboczy jak najstromsze i co najwazniejsze, aby ksztalt kazdego impulsa byl identyczny, niezalezny od ksztaltu i dlugosci impulsu wyzwalajacego.

Maksymalna czestotliwosc wyzwalania (powtarzania) rzedu 100 - 150 MHz.

Niby proste ale zapewne wymaga zastosowania tranzystorow typu np lawinowych czy innych fetow. Oczywiscie przegladnalem ze sto schematow ale uniwibratora o tak specyficznych wymaganiach, jak dotad nie znalazlem.

Czy jakas dobra dusza moglaby mi w tym pomoc?

Ze Swiatecznymi pozdrowieniami Tornad

PS Uprzedzajac ew. pytanie po co mi to, czyli do czego to ma sluzyc odpowiadam, ze do wysylania serii krotkich impulsow swietlnych laserkiem czerwonym o bardzo malej mocy rzedu 1 mW, na bardzo mala, rzedu kilkunastu, gora 30 m metrow odleglosc, gdzie spolaryzowanymi diodami PIN zostana odebrane, i wzmocnione, beda "cos" uruchomiac. Nie bedzie to bomba lecz panelowa dekoracja swietlna na nastepne swieta. T.

Reply to
Tornad
Loading thread data ...

W dniu 2014-12-25 o 22:13, Tornad pisze:

2 nanosekundy to kawał czasu :) wziąłbym jakąś FPGA do tego... @
Reply to
Artur Miller

Dzieki a zainteresowanie i odzew. Tylko ja nie wiem co to jest?

Powaznie; nie napisalem, ze moja edukacja elektroniczna zostala gwaltownie przerwana ze 20 lat temu... Wiec prosze o wiecej szczegolow albo podpowiedz co to ten FPGA je? Moze byc tez abc dostepne w necie. I w jakim, juz nie kawalku ale kawale czasu ten uklad sie "resetuje" aby przyjac nastepny impuls wyzwalajacy?

Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

uhh... to bedzie ciężko zacząć od zera ;) na szybko i dużo prościej można zrobić to na bramkach logicznych.

nasz układ generowania impulsów niech ma wejście WE i wyjście WY. bierzemy bramkę XOR. niech ma 2 wejścia - XA i XB oraz wyjście XQ. do XA podłączamy bezpośrednio WE, a do XB wyjście szeregowo połączonej parzystej liczby inwerterów. Wejście tego szeregu łączymy również z WE.

układ ten będzie generował impulsy przy opadającym i rosnącym zboczu sygnału na WE. jeśli sygnał ten nie jest "cyfrowy", potrzebujemy dodać bramkę z przerzutnikiem Schmitta.

Czas trwania generowanego impulsu będzie równy czasowi propagacji sygnału przez szeregowo połączone inwertery. będzie powatrzalny w krótkim czasie, w długim zależny od temperatury. Trikiem jest częstotliwość wejściowa, trzeba będzie zastosować uklady TTL-F albo nawet ECL, gdzie czas propagacji to kilkadziesiąt ps / inwerter. mogą być trudno dostępne.

@
Reply to
Artur Miller

W dniu piątek, 26 grudnia 2014 11:41:33 UTC+1 użytkownik Artur Miller napisał:

Wadą jest czas trwania impulsu zależny od temperatury, zasilania i takich tam.. Ja istotnie zrobiłbym to na jakimś najtańszym spartanie. RST do masy, CLK napędzać z PLL'a na 500+ MHz. Poniżej gotowiec:

library IEEE; use IEEE.std_logic_1164.all; use IEEE.std_logic_arith.all; use IEEE.std_logic_unsigned.all;

entity Impulsator is port ( CLK: in STD_LOGIC; RST: in STD_LOGIC; WJAZD: in STD_LOGIC; WYJAZD: out STD_LOGIC); end Impulsator;

architecture Impulsator_arch of Impulsator is

type Sreg0_type is ( CZEKAJ_NA_WJAZD, SHOT, PETLA );

signal Sreg0: Sreg0_type;

begin

Sreg0_machine: process (CLK, rst) begin if RST='1' then Sreg0 <= CZEKAJ_NA_WJAZD;

WYJAZD <= '0'; elsif CLK'event and CLK = '1' then

case Sreg0 is when CZEKAJ_NA_WJAZD =>

WYJAZD <= '0'; if WJAZD='0' then Sreg0 <= CZEKAJ_NA_WJAZD; else Sreg0 <= SHOT; end if; when SHOT =>

WYJAZD <= '1'; Sreg0 <= PETLA; when PETLA =>

WYJAZD <= '0'; if WJAZD='1' then Sreg0 <= PETLA; else Sreg0 <= CZEKAJ_NA_WJAZD; end if;

when others =>

null;

end case; end if; end process;

end Impulsator_arch;

Reply to
stchebel

W dniu 2014-12-26 o 12:22, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

[...]

no tak, to jest ta pierwsza wersja :) trudniejsza, bo i trzeba jeszcze soft mieć i programator... i kostka większa i piny gęstsze.

@
Reply to
Artur Miller

Uuu, Tornad zaraz nam impuls Diraca "odkryje".

A tak poważnie, to będzie trudno w warunkach amatorskich i bez doświadczenia z w.cz. uzyskać stromy impuls o tak krótkim czasie.

Reply to
Marek

A swistak siedzi i zwija te sreberka ;-)

c.

Reply to
Cezar

Rozumiem, tzn, nic nie rozumiem. Czy moglbys mi zapodac jakis gotowy schemat, ktorym bym sie pobawil i to skuckal? Bez wchodzenia w szczegoly. Nie mam czasu na nauke; potrzebny mi tylko uklad czyli narzedzie do uzyskania tego co opisalem. Na pewno takie uklady sa. Mysle nawet aby z jakiegos dalmierza czy laserowego termometru czy innej kamery - wydlubac to co potrzebne.

Chyba sie poddam i zrobie to co zrobil moj ojciec gdy mu z pod knajpy konia ukradli:) Innymi slowy, chce zlecic wykonanie prototypu.

Moze Ty lub ktos podjalby sie tego? "Dularami" place:)

Pzdr tornad

Reply to
Tornad

W dniu 2014-12-25 o 22:13, Tornad pisze:

Popatrz na AVT-1151, jeżeli zamiast opóźnienia na dwóch bramkach dasz opornik i kondesator to uzyskasz krótszy impuls, układy musisz zmienić na FCT lub ACT.

Reply to
janusz_k

Alez nie, ja chce odkryc impulsy Einsteina, zdylatowane w czasie. Podepre sie Lorentzem i Poincarem. Potem podziele wszystko przez patefon Tesli i stworze nowa teorie... Moze to Cie zadowolni?

No oczywiscie, dlatego zwracam sie do fachowcow zaprawionych w tej dziedzinie.

Moze przesadzilem z ta stromoscia. Jesli generowane impulsy beda w miare identyczne to bledy sie zniosa. Mysle, ze skoro Chajniki te rzeczy robic umieja to my jestesmy gorsi?

Pzdr tornad

Reply to
Tornad

Mieszkam tak z 50 mil na polnoc od Nowego Yorku. Mam mozliwosc szybkiego zakupu praktycznie wszystkiego co przemysl elektroniczny na swiecie produkuje. Moje hobby to nauka w szerokim spectrum. W wolnej chwili odwiedz strone tornadosolution.com Pzdr (Spec od) Tornad

Reply to
Tornad

Powinieneś najpierw określić jaka będzie impedancja obciążenia np. dla 1GHz.

Paweł

Reply to
Pawel2420

W dniu 2014-12-25 o 22:13, Tornad pisze:

Może to w całości lub części będzie pomocne?

formatting link

Reply to
t-1

Tak to bedzie cos kolo tego co potrzebuje. Jestes jak dotad najlepszym doradca. Podobne pytanie zadalem na Elektrodzi ale jak dotad nie ma zadnego odzewu.

Mialbym kilka pytan; Czy Ty czy ktos skuckalby mi to? Innymi slowy czy moglbym kupic gotowy I dzialajacy, ktorym moglbym sie pobawic.

Kombinuje jaki efekt dostane, gdy polacze np koniec kabla o dlugosci zmiennej np od kilku do kilkunastu m i jego koniec polacze z wejsciem ukladu. Czy wowczas uzyskam cos w rodzaju generatora impulsow, ktorego czestotliwosc bedzie zalezec od dlugosci tego kabla?

Czy nastapi odbicie od jego konca, ktore zakloci czy uniemozliwi jego prace jako generator? I jaka musi byc minimalna dlugosc tego kabla, nazwijmy go zapetlajacego uklad aby on dzialal, w sensie tranzystor sie nie nasycal, czy z innych powodow.

A co bedzie, gdy zamiast kabla podlacze na wyjscie diode laaserowa, bo glownie o to mi chodzi.

Potem odbity od lusterka impuls swietlny chce odebrac (odbiornik mam) i nim wyzwolic w tym ukladziku, nowy impuls elektryczny, zatem nowy swietlny, odebrac go by on, podlaczony do wejscia wygenerowal nastepny?

W miare swych mozliwosci prosze o ustosunkowanie sie do powyzszych pytan, przy czym oczywiscie nie musza byc na wszystkie. Niech tez dla mnie cos do roboty zostanie:) Z tego co rozumiem podales mi linka autora tego ustrojstwa lub Goscia, ktory go skopiowal. Czy moze Ty jestes tym konstruktorem? Pytam bo nie wiem komu mam byc wdzieczny i kogo prosic o zbudowanie go. I ile to bedzie kosztowac:)

Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

W dniu 2014-12-28 o 19:04, Tornad pisze:

Nie jestem autorem i niestety nie znam go osobiście. Natomiast, jak zauważyłem udziela się on w krótkofalarstwie i widać z wypowiedzi jest koleżeński.

jego strona to:

formatting link

jest tam też link do forum krótkofalarskiego gdzie się prawdopodobnie udziela

formatting link
Myślę, że potraktują Cię tam lepiej niż na dotychczas odwiedzanych forach o których wspominasz (pl.misc.elektronika i elektroda.pl) gdzie mnożą się trolle.

Wracając do sprawy, nie wiem tylko, czy dla Twoich potrzeb wymagany jest tak krótki impuls i czy jego generacja będzie największym problemem do przezwyciężenia. Obawiam się, że dla tak krótkiego impulsu będą nimi raczej dioda nadawcza i odbiornik IR ze wzmacniaczem.

Reply to
t-1

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.