generator kwarcowy - cd.

Loading thread data ...

Dnia 01-04-2006 o 16:43:28 Piotr Chmiel snipped-for-privacy@topaz.zsel.lublin.pl> napisał:

1/4 74HC00 + R560k + 2*33pF działał bez problemu z kwarcem 20MHz
Reply to
Ostry

Piotr Chmiel napisał(a):

Sygnal 25Mhz na twoim oscyloskopie w postaci sinusa bedzie nadal sinusem (trosze moze wytlumionym ale nadal powinien byc widoczny), a prostokatny poniewaz zawiera X harmonicznych o czestotliwosciach - to zobaczysz jakies smiecie sinuso-podobne, bo oscyloskop nie pokaze wyzszych harmonicznych (juz 2ga bedzie miala 50MHz a zeby prostokat przypominal prostokat to tak conajmniej ze 4-5 harmonicznych by trzeba moc obejrzec). Jak chcesz ogladac przebieg prostokatny o czestotliwosci X (i chcesz widziec jego ksztalt, a nie tylko widziec cokolwiek) to potrzebujesz oscyloskopu o pasmie conajmniej z 5 razy wiekszym od X. A im wieksze tym lepiej - bardziej 'prostokatny' bedzie prostokat a nie jakas splaszczona sinusoida...

Reply to
BartekK

Sinusoida + szybki komparator zasilany z 5V.

Reply to
Mariusz Dybiec

Zobacz sobie na notę LM360 lub jeśli boisz się, że za wolny to LT1719. Odcinasz składową stałą i badasz przejście przez zero czyli wejście (-) na masę. Jeden problem, taki komparator kosztuje z kilkanaście zł. Jest jeszcze bardzo ciekawy LMV7219 w cenie poniżej 10 zł. Delay 7ns pracujący na 5V. Może pracować na pojedynczym zasilaniu ale wtedy zamiast względem zera musiałbyś badać względem wartości średniej. Jeden problem,że to w SMD.

Reply to
Mariusz Dybiec

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.