Generator AV

Cześć.

Tak mi jakoś pojawiło się kilka urządzeń typu monitory AV. Podpinam je pod różne źrodla [1] w celu diagnozowania ale pomyslałem sobie że pewnie jest jakieś gotowe urządzenie które wygeneruje ładny composite na AVR czy coś i bedzie wielkości paczki papierosow.

No i jest kilka projektów ale bardziej w kierunku RGB niż composite PAL. To mnie nie urządza. Nie chce też tracić czasu na poszukiwanie egoztycznych konwerterów RGB->PAL itp.

Czy widział ktoś *gotowca* ktory jest rozsadnie tani [2] i generuje różne statyczne obrazy composite PAL? Ali nie ma, allegro nie ma. A jak ma to jakies profesjonalne urzadzenia, nie dość ze wielkosci stodoły to jeszcze drogie.

[1] Komputery 8-bit ;) [2] No... powiedzmy 100zł.
Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

W dniu 2017-12-17 o 17:12, Sebastian Biały pisze:

formatting link

Reply to
t-1

Niegłupie rozwiązanie. Zastanowie się.

Reply to
Sebastian Biały

telefon omnia1 czyli i900 ma na 100% wyjście av, potrafi wyświetlać z jpg statyczne obrazy. wyjście o ile pamietam jest w gnieździe słuchawkowym - jack 4 sekcje.

ToMasz Ps wiele telefonów miało taką funkcjonalność, ale ja innych nie testowałem. Cena zerowa. takie zabawki znajduje w castoramie w skrzyniach na elektrosimieci.

Reply to
ToMasz

W dniu 17.12.2017 o 19:01, ToMasz pisze:

formatting link
formatting link

Reply to
ToMasz

Ale wymaga ze 2 minuty na odpalenie, kilka(nascie) kliknięc w ekran itp problemy. Będę to brał pod uwagę w drugiej kolejności.

Ostatnio kątem oka obaczyłem tam membranę od zx spectrum, ale reszty nie było :/

Reply to
Sebastian Biały

Ostatnie miejsce gdzie bym kupował to lombard.

Reply to
Janusz

Czasem trafia się sprzęt którego nie potrafią wycenić. Więc zależy, jest tam drogo jednak czasem trafiają się absurdalne okazje.

Ale spokojnie też nie zamierzam tam kupować ;) Koncepcja tego pudełka sensowna ale dalej wymaga ono upierdliwej obsługi dlatego to opcja nr 2.

Reply to
Sebastian Biały

Kup sobie po prostu kamerkę - jest bardziej uniwersalna. Jeśli chcesz jednak się komuś pochwalić, że masz generator testowy to może starszy aparat cyfrowy w stylu Canon IXUS - podpinasz kabelek, wciskasz "play" i obraz jest w zasadzie natychmiast. Wgrasz sobie jakieś obrazki testowe i gotowe.

Reply to
Mirek

Tak mam, ale daje niestabilny sygnał.

Tak samo mam jak podpinam Atari :D Mimo to czekam, może ktoś widział jakiś DIY na AVR czy coś z tej okolicy [1].

[1] Oczywiście moge hardcorowo:

formatting link
Ale może to lekka przesada ;)

Reply to
Sebastian Biały

Chciałeś kieszonkowe.

Chciałeś gotowca

Kineskopy stroisz, czy PAL-e zakładasz? ;)

Reply to
Mirek

Mam dwa monitory CRT z lat 90-tych, oba mają jakies problemy z kolorami i jasnością a jeden dodatkowo z geometrią, vintage, szkoda wyrzucić. Dodatkowo mam 3 małe telewizorki lcd analogowe, każdy z innym problemem, jeden wyświetla tylko cienie, drugi nie łapie synchronizacji poziomej trzeci widzi tylko cz-b. Tak sobie myslę ze generator PAL byłby fajny do w miarę powtarzalnego sygnału a naprawę choć połowy traktuje jako wyzwanie ;)

Reply to
Sebastian Biały

Bo daje najstabilniejszy sygnał (stabilne, jednokolorowe tło). Kamera okazała się przecietnym rozwiązaniem (automatyczne sterowanie "przesłoną" czasami mi wycinało numer).

Ale DIY to przecież gotowiec ;) Pod warunkiem że nie jest zrobiony na egzotycznych częściach lub nie jest z gatunku "to soft sobie sam napisz".

Reply to
Sebastian Biały

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:p16c3e$5sa$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Masz jeszcze tę membranę? Bo ja mam Spektruma, w którym owa się była połamała, cała reszta jest OK.

Reply to
HF5BS

Sprzęt? O ile nie skorzystasz z dość drogich i niedostępnych układów koderów PAL tylko zadowolisz się softem to potrzebujesz jednokanałowy dość szybki generator/odtwarzacz próbek. (CPU plus dość szybki DAC, robią nawet na rezystorach dołączonych do GPIO). W zasadzie tyle. Sam sygnał luminancji plus synchro jest trywialny (pewnie teraz z pamięci bym coś tam zrobił), kolor to trochę większe wyzwanie (bo trzeba modulację policzyć), ale nie beznadziejne. Ktoś tak się chwali, że na odrobinę przetaktowanym Atmega8 (4x4.33MHz) zrobił, raczej to jest odtwarzarka a nie generator. Nawet jakieś tam przykładowe fragmenty programu podaje. W końcu cały sygnał (razem z dźwiękiem) mieści się w 5.5MHz. Na jednym drucie. Coś mi mówi że pewnie nawet w arkuszu kalkulacyjnym dałbyś radę kolejne próbki z kolorem wyznaczyć (dla BW nawet tego nie trzeba). Pewnie trochę gorzej jak musisz się w czasie wyrobić. Myślę, że xmega (o armach nie wspominając, o ile da się w nich dość szybko machać GPIO) wystarczy spokojnie do tego zadania. Masz całe mnóstwo powtarzających się danych. Moi koledzy zrobili generator kraty i paru dodatkowych sygnałów BW na układach cyfrowych dostępnych u nas w 1985 roku - max liczniki. Teraz nie pamiętam czy to było na TTL, czy dostali jakieś CMOSy klasy HC. Coś tam było że mała płytka im wyszła i mały zasilacz, ale może to LSy były? Same kodery PAL są rzeczywiście dość egzotyczne i drogie na dodatek.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2017-12-17 o 17:12, Sebastian Biały pisze:

formatting link
Powinno się ujechać z tym dość prosto, może nawet bez mikrokontrolera.

Cena około 30 zł. Obudowa tylko SMD.

A może wystarczy

formatting link
?

L.

Reply to
Luke

Tak wiem, ale to jest rzeźba, ciekawa ale nie dostane tego po 1h zabawy w asm.

Ja podałem całe demo które wygrało konkurs ja jakims compo. Tylko że nie o to chodzi.

Reply to
Sebastian Biały

Membrana pourywana (pourywane paski sygnałowe, typowy objaw w ZX, sam mam taką w moim), wyrzuciłem.

Nie jest jakoś porażająco drogo znaleźc nowe:

formatting link
Najtańsza Ł7, bywały po 5, przesyłki bywaja dośc tanie.

W moim drugim spectrumie jest samoróbka w postaci kawalka sztywnego plastiku i drutu nawojowego, nie wiem gdzie takie robili ale wygląda na produkt hobbystyczny PRL.

Dodatkowo możesz kupić zamiennik na microswitchach. Miałem to w rekach i poza dziwnym efektem w dotyku nie jest bardzo złe.

Ogolnie możesz kupić tam nowe ZX na części. Płytki harlequin (również z kompletem części), nowe obudowy w dowolnych kolorach, nowe membrany, nowe gumy klawiatur też w dowolnych kolorach. Sądzac po ruchu jest teko od groma zamówień w UK więc trzeba się przyczaić i w koncu kupisz membrane za Ł5 z przesyłką.

Reply to
Sebastian Biały

Dzięki.

Będzie z 10 lat temu jak zrobiłem na podstawie tego projektu jak pamiętam. Nie chciało się synchronizować z czymkolwiek co mialem w domu, obraz pływał w pionie i poziomie. Druga wersja firmware jeszcze gorzej, randomicznie znikał kolor. Być może trzeba do tego wrócić.

Reply to
Sebastian Biały

Ale to jest tylko "PAL encoder". Trzeba jeszcze do tego caly generator obrazu - synchronizacja, dane RGB.

Mozna sie pobawic z FPGA, mozna sprobowac na jakims szybkim uC programowo (ale to raczej nie bedzie sygnal wzorcowy), mozna poszukac jakiegos gotowca. Oprocz masy "sterownikow video", obecnie w zaniku, to mi chodza po glowie :

-uklady do telegazety,

-uklady gier video.

A moze po prostu jakis dekoder kablowy/satelitarny ? Menu powinien wyswietlic i bez sygnalu.

To masz jeszcze np to

formatting link
J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.