Generator 25MHz 3,3V na bramkach

Chcę na szybko zbudować generator prostokąta z wykorzystaniem rezonatora kwarcowego ok. 25MHz, zasilany napięciem 3,3V. Widziałem jakiś projekt z wykorzystaniem 74HCU04, za którym dodano układy schmitta, czyli tak powinno działać. Ale czy nada się np. 74LVC00 w jednej z typowych konfiguracji? Czy przy takim napięciu i wysokiej częstotliwości zadziała? Do tej pory zdarzało mi się budować generatory na starych TTLkach i do

12MHz.

Michał

Reply to
Michał Lankosz
Loading thread data ...

W dniu 2011-09-12 21:24 Michał Lankosz napisał(a):

Już pewnie zdążyłeś spróbować doświadczalnie - zamiast czekać na odpowiedź na grupie. IMVHO nic nie stoi na przeszkodzie aby bramki NAND wykorzystać zamiast inwerterów. A i tak szybciej będzie kupić gotowy generator w metalowej 4-nóżkowej obudowie.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2011-09-12 22:47, Adam Dybkowski pisze:

HCU04 to inwertery bez buforów wyjściowych, przez co kwarc jest pobudzany przebiegiem zapewne bardziej przypominającym sinus. Nie wiem, jak się zachowa generator z układem serii LVC. W tym momencie nie mam w domu ani właściwego kwarcu ani tego scalaka. Znalazłem tylko sklep, do którego pojadę i chcę od razu kupić to co trzeba. Nie ma w nim układów serii HCU więc chcę czymś je zastąpić. Poza tym nie budowałem jeszcze układu generatora kwarcowego o tak dużej częstotliwości zasilanego z

3,3V. Stąd moje pytanie do doświadczonych grupowiczów. Może seria 74HC wystarczy?

Michał

Reply to
Michał Lankosz

Użytkownik "Michał Lankosz" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:j4lmae$ik1$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Mnie 25 lat temu udawało się na wyselekcjonowanych bramkach "S" TTL uzyskać 100 Mhz. Moim zdaniem należy użyć bramek nie "energooszczędnych" Czyli bez "L" w nazwie? Ale to raczej katalogi współczesnych scalaków należy postudiować... Można też generator zrobić na wyższe napięcie, a potem ograniczyć do poziomu

3,3 V.

Feromon

Reply to
Feromon

W dniu 2011-09-14 23:26 Feromon napisał(a):

"L" nie są energooszczędne tylko niskonapięciowe. IMHO wystarczy użyć bramek odpowiedniej serii to i na 3V3 pójdą, nawet na 100 MHz. Takie np. 74LCX04 od Fairchilda mają propagation delay około

5ns:
formatting link
A docelowo do produkcyjnego urządzenia i tak bym wstawił gotowy generator 25MHz zamiast kombinować z bramkami. No chyba że to urządzenie bateryjne, bo generatory potrafią ssać dużo.
Reply to
Adam Dybkowski

Feromon napisał:

A nie lepiej wziąć gotowy oscylator w metalowej puszce, na przykład ze starej płyty główniej peceta? Bardzo często były akurat ba 25MHz. I bywały w podstawkach, więc nie trzeba się nawet szarpać z lutownicą. Chyba że koniecznie musi być na bramkach, bo to jakaś praca zaliczeniowa.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Halt! Klasyczne TTL 74Lxx to są układy o ograniczonym zużyciu energii, wolniejsze ale o standardowych poziomach napięć. 74LS - o ograniczonym zużyciu energii ale przyśpieszone (zastosowano tranzystory Schottky). Były też klasyczne (bipolarne!) wersje 74H i 74S

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-09-15 00:06, Jarosław Sokołowski pisze:

Potrzebuję 24,576MHz. Takie generatory ma Farnell, ale bez karty kredytowej podobno trudno zapłacić. Poza tym dać 30zł z przesyłką za sam generator? Będę miał odpowiedni kwarc i LVC00 to spróbuję. Michał

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 15.09.2011 11:20, Michał Lankosz pisze:

Płatnicza wystarcza.

Reply to
Michoo

W dniu 2011-09-15 12:54, Michoo pisze:

Jeśli koszyk pokazuje powiedzmy 40zł z wysyłką to dokładnie tyle ściągnie z konta?

Michał

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2011-09-15 00:23 RoMan Mandziejewicz napisał(a):

OK, OK. Kierowałem się m.in. spisem rodzin bramek TI. Tyle różnych jest odmian obecnie że można przebierać jak w ulęgałkach. ACT, LVC itd. Te 'L', 'S' czy 'F' to wynalazki sprzed 20 lat chyba.

Reply to
Adam Dybkowski

Znacznie starsze :) Poza "F", bo to był późny wynalazek.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-09-15 22:02 Michał Lankosz napisał(a):

A no właśnie chyba nie. Bo w Farnellu UK wszystkie ceny liczone są w Euro. Przełączenie waluty przez www powoduje tylko przeliczanie cen po [jakimśtam ich] bieżącym kursie na PLN. I teraz jeżeli samo obciążenie karty przyjdzie ci w Euro - to od twojego banku zależy po ile to Euro ci sprzeda. A dodatkowo dojdzie opłata za przewalutowanie dla kart Visa (nie ma jej dla kart Mastercard).

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 15.09.2011 22:02, Michał Lankosz pisze:

Zależy jaki bank, karta, ale raczej nie :( Jeżeli Visa to będzie najpierw przeliczone z GBP->EUR a potem EUR->PLN. U mnie (mbank) była to różnica prawie 7%.

Reply to
Michoo

W dniu 2011-09-15 23:38 Michoo napisał(a):

Dlatego wszyscy w mBanku teraz przechodzą na debetową MasterCard zamiast delfinka. Różnica jest przy każdym przewalutowaniu, nawet gdy po prostu wypłacasz gotówkę w zagranicznym bankomacie.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2011-09-16 23:37, Adam Dybkowski pisze:

Przy debetowej w mBanku też jest podwójne przewalutowanie, sprawdziłem. Trzeba by wyrobić specjalnie kartę w USD, czyli są to koszta. K.

Reply to
John Smith

W dniu 2011-09-17 02:42 John Smith napisał(a):

Przewalutowanie jest ale bez prowizji:

formatting link
w tabelce kart o prowizji 0%)

Karty MC są rozliczane w Euro. Czyli gdy masz w sklepie do zapłacenia 5 Euro - to przewalutowanie jest tylko jedno EUR->PLN, w dodatku w przypadku kart MC (nawet darmowej debetowej) prowizja za przewalutowanie wynosi 0%, w przypadku kart Visa jest to 2% czyli różnica zauważalna.

Natomiast za przewalutowanie z innej waluty na walutę rozliczeniową (np. GBP->EUR) płaci się już "normalnie" czyli 2%, ale to chyba haracz dla MasterCardu i bank nic z tego nie ma.

Reply to
Adam Dybkowski

Bzdu^H^H^H nieprawda. Karta z PL najczesciej (99%) bedzie rozliczana w PLN (walucie 'defaultowej'). Generalnie karta jest rozliczana w walucie na jaka byla wystawiona. Calkiem mozliwe ze karty wystawione w PL maja dodatkowy 'feature' polegajacy na tym, ze kazda waluta obca idzie przez EUR tylko po to, aby nabic procenty dla wystawcy.

Prowizja zalezy od wystawcy karty (nie od banku, nie od VISA/MC, tylko od tego, kto zarabia pieniadze na kartach). Rozni wystawcy pobieraja rozne % od transakcji w obcej walucie (niektorzy pobieraja 0%). Mam karte 0% prowizji (akurat Visa) i mam karte 3.5% prowizji MC (MC ma inne przydatne features).

Reply to
Jerry1111

W dniu 2011-09-18 22:22, Adam Dybkowski pisze:

Zgadza się, lubię sprawdzać bank za co mnie kasują i tych 2% mi brakowało w rozliczeniu. Dziadowstwo, stopniowo wracam do gotówki, na tyle na ile da się to zrobić. K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.