Frezowane PCB

Czy ktoś z Was frezuje PCB? Zastanawiałem się nad kupnem ustrojstwa typu LPKF, ale chyba odpuszczę (cena). Kiedyś zrobiłem małą frezarkę... ale efekty były słabe w PCB, choć frezowała panele czy alu wyśmienicie. Chętnie pogadam z kimś kto ma jakieś doświadczenie gdyż _powróciła do mnie potrzeba_ szybkiego wykonywania bardzo prostych płytek, a na foto już nie mam sił/chęci.

Irek.N.

Reply to
Irek N.
Loading thread data ...

Irek N. pisze:

A termotransfer? Płytka to kwadrans.

F.

Reply to
Filip Ozimek

ZTCP Irek nie lubil termotransferu ;-)

Irku, moze sprobuj pcbtrain.co.uk? Jak do 12:00 (w PL do 13:00) wyslesz plytke, to nastepnego dnia kurierem wysla. Metalizowana, bez maski - ja do prototypow uzywam dosc czesto.

Reply to
Jerry1111

Kurde, jakoś nie potrafię. Marek.D. kiedyś osobiście uczył... i ... nie powtórzę :( Poza tym nadal toto wiercić trzeba, wycinać, a tak wychodzi gotowe ;)

Irek.N.

Reply to
Irek N.

Ano, i tak mu zostało ;)

Miłosz mnie dzisiaj właśnie na podobne rozwiązanie namawiał, ale jak mam zrobić DIP8 + 10 dyskretnych to naprawdę... najchętniej bym na uniwersalną wsadził - tylko nie wypada :(

Miłego Jerry. Irek.N.

Reply to
Irek N.

Użytkownik Irek N. napisał:

Osobiście nie używałem ale w czasach gdy się mikrofalami parałem miałem okazję pogadać z użytkownikami tej techniki. Perwsze pytanie brzmi - czy piszesz o urządzeniach f-my LPKF do frezowania płytek powszechnego użytku czy do płytek mikrofalowych? Bo tu jest spora różnica w cenie - o ile do zwykłych płytek wystarcza dokładność rzędu .02mm w przypadku płytek mikrofalowych wymagana jest dokładność rzędu 5 um.

Jak się spisuje - ano powoli. Wystruganie płytki trwa. W przypadku mikrofal płytki są dosyć proste, cienkim frezem obrysowuje się scieżki, zmienia frez na czołowy większej średnicy i wybiera na szybko resztę miedzi. Biorąc pod uwagę że w mikrofalach trzeba precyzyjnie utrafić z podtrawieniem i dokładność rzędu 5 um jest chemicznie dosyć trudna do uzyskania (wiem o czym piszę bo się bawiłem w trafianie trawieniem w impedancję - przejście N - mikropasek - N udało mi się zrobić z VSWR<1.05@10GHz) to frezowanie jest atrakcyjną metodą nie tylko w przypadku prototypów ale i produkcji małoseryjnej precyzyjnych układów. Ważną rzeczą w przypadku frezarek do układów mikrofalowych jest żeby wrzeciono mogło osiągać prędkości rzędu 100 kRPM - bo przy typowych prędkościach czyli 30 kRPM często używany w technice mikrofalowej laminat teflonowo - szklany włókni się i jego powierzchnia potrafi owcę przypominać.

Niestety w przypadku zwykłej elektroniki, zwłaszcza cyfrówki, płytki są znacznie bardziej skomplikowane - i frezowanie trwa koszmarnie długo. Dokładając do tego koszt sprzętu i porównując to z kosztami płytek w normalnym procesie trawienia wychodzi że niespecjalnie się opłaci pchać forsę w sprzęt tylko do prototypów.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Rozmawiałem z oferentem (LPKF) i faktycznie, różnice cenowe pomiędzy frezarkami _do_ i _nie do_ mikrofal koszmarne (6 razy?). W moim przypadku zdecydowanie _nie do_, ale i tak wychodzi to drogo. Mam kontakt do osoby używającej frezarkę, dam znać jak podpatrzę :)

Miłego,Darku. __ Irek.N.

Reply to
Irek N.

Irek N. snipped-for-privacy@taki.tajny.jest> napisał(a): Irek potrzebujesz na szybko to Ci "wyprasuję" może mnie w końcu odwiedzisz :) A wychodzą mi już niezłe. Janusz

Reply to
janusz_kk1.WYTNIJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.