Frezarka CNC - skąd dane do prowadzenia

Witam!

W najbliższym czasie będe miał mechanikę zrobiną :) Silniczki krokowe etc ... :)

Oczywiście przychodzi czas na testy a potem na software.

Frezarka ma stolik XxY i ruch frezu Z. Dodatkowo kontrola obrotów.

Szukam na googlu od pewnego czasu ale chyba nie umiem trafić. Czy ktoś może już rozwiązał problem wyboru trasy narzedzia w przestrzeni ? Chodzi o generowanie ściezki ruchu w sposób parametryczny na podstawie dopełnień figur. Jakiś kod free który można wykorzystać lub na razie choćby sprawdzić w praktyce.

Kontroler silników krokowych będzie wykonywał obliczeń krzywych na podstawie punktów kontrolnych i sterował bezpośrednio silnikami (uwzględniając wiele czynników). Stąd zależy mi na formacie wektorowym posuwu narzędzia, bo tak zamierzam sterować całością.

Czas "kompilacji" nie jest krytyczny i prawdopodobnie w pierwszej wersji zadowole się generowaniem voxeli. Jednak docelowo chcę z użyciem krzywych.

Szukam czegoś freeware/gnu, bo jesli nie ma, to bede powoli zastanawiał się nad napisaniem czegoś własnego (tak _wiem_, że to nie jest trywialne zagadnienie matematycznie, mam jednak pare drobnych pomysłów które warto by sprawdzić w praktyce).

Reply to
Sebastian Bialy
Loading thread data ...

Użytkownik "Sebastian Bialy" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:djo7fc$8sj$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

może tu coś znajdziesz:

formatting link
Pozdro Analyzer

Reply to
invalid unparseable

Owszem zerkałem, ale na razie bida :)

Reply to
Sebastian Bialy

A format autocad? ma przeciez informacje o 3 wymiarach? potrzebujesz parser do dxf... ale to ladny kawalek kodu musilby byc i obawiam sie ze to mocno specjalizowany - ukierunkowany wlasnie na cos co posiada 3 wymiar... ciekaw jestem czy cos znajdziesz... jesli tak to daj znac na grupie...

Reply to
PAndy

Niezupełnie o to chodzi - parsowanie plików z bryłami jest raczej trywialne. Chodzi o to, aby z takich brył wykonać dopełnienie i następnie w przestrzeni dopełniającej znaleźć ścieżkę frezowania. A to już nietrywialne. Pytam na grupie, bo poszukiwania takiego software za free skończyły się niepowodzeniem.

Docelowo i tak zamierzam napisać coś w tym guście. Jednak w ramach testowania frezarki liczyłem na jakiegoś gotowca.

Reply to
Sebastian Bialy

Hm, chyba juz rozumiem. Co prawda projekt dotyczyl plotera a wiec 2D ale moze cos uzytecznego znajdziesz w kodzie teo softu, musialbym poszukac linka. Goscie zbudowali sobie ploter do malowania na scianie w ktorym pisak wisi sobie na dwoch sznurkach... bylo troche softu wlasnie do znajdywania optymalnej sciezki rysowania....

Reply to
PAndy

Widziałem ten projekt, niestety do 3d się średnio nadają te pomysły. Tm po prostu obrazek był wektorowy i nalezało go rysować. W przypadku frezarki nalezy frezować wszedzie byle nie po obrazku :) I dlatego trywialne to nie jest.

Reply to
Sebastian Bialy

gdzies widzialem stronke z projektem opensource roznych ploterow, frezarek.. soft z kodami zrodlowymi, schematy, rysunki..wszystko free:) Cale oprogramowanie i sterowanei napisano jako bazujace na linuxie kolega konczy mechanike duzej frezarki CNC , jakeis 2m x1.5m x 0.7m i bedzie tego softu uzywac googlajac powinienes to znalezc..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Serwus

Kiedys przegladalem emule i zauwazylem takie cos: ed2k://|file|Podstawy%20Programowania%20Obrabiarek%20Sterowanych%20Numerycznie%20Cnc.pdf|103772147|8B893614E1A4382C5B9F95A07158EF37|/

To jest dosc duze - 105MB, pdf - moze tam znajdziesz cos o swoim problemie?

Reply to
Popey

Sebastian Bialy napisal(a):

Znana mi prosta frezarka łykała HPGL. Moze w ta strone pojdziesz?

Reply to
Marcin E. Hamerla

Nie o to tu chodzi (nie o sterowanie). Problem w planowaniu ścieżki narzędzia.

Reply to
pisz_na.mirek

pisz snipped-for-privacy@dionizos.zind.ikem.pwr.wroc.pl napisal(a):

Aaa, rozumiem. Jest takie narzedzie obrobki zbiorow CAM plytek PCB o nazwie CAM350. W nim jest modul do optymalizacji sciezki owiertow, wiercenia, itd...

Reply to
Marcin E. Hamerla

Potrzebne 3d, docelowo głowica bedzie miała 3 stopnie swobody a nie jeden jak teraz. Na razie jednak zadowole się planowaniem stolik XxY + Z głowica.

Na razie zastanawiam się nad przekrojami w płaszczyźnie stolika i "jechaniu" po obwodzie przekrojów. Powinno na początek wystarczyć, a przecięcie płaszczyzny z bryłą nie powinno być trudne algorytmicznie do wyliczenia.

Reply to
Sebastian Bialy

Może zassam, tylko na razie 24 źródła i wszyscy sępią, diabli wiedzą czy to w ogóle jest w całości na sieci ...

Reply to
Sebastian Bialy

Krzywe sklejane...?

Reply to
PAndy

Tak, choć w większości wypadków wystarczy miec powierzchnię - i wtedy przecięcie jest linią prostą, lub powierzchnię krzywą - wtedy będę bawił się nad wyliczeniem intersekcji płaszczyzny z powierzchnią warstwy. Powinny wyjśc w najgorszym przypadku krzywe sklejane, co nie jest skomplikowane matematycznie.

Na początek obiekty bedą głównie z płaszczyznami a nie z krzywymi. No i wypukłe kierunkowo (czyli że mozna je podzielić na wartwy). Innymi słowy jak piramida ;)

Reply to
Sebastian Bialy

Pewnie tu już byłeś ale jakby co:

formatting link
Ciekawy pomysł z frezarką. Też się kiedyś zastanawiałem nad budową. Nawet przygotowałem sobie parę drukarek iglowych 15" do tego, ale czasu brak.

Jak Ci się uda ją zrobić daj cynk ;)

Pozdrówka L.

Reply to
Legato

Ja się tym swego czasu zajmowałem, ale w pełni komercyjnie, więc tym razem niestety nie mogę Ci w tej sprawie pomóc. Powiem tylko tyle, że jeśli chcesz to zrobić porządnie, to sprawa jest bardzo nietrywialna, choć pod względem idei całkiem prosta: operacje boolowskie na zbiorach punktów.

;-))) Najtańszy i nadający się do czegokolwiek kernel do operacji boolowskich (generowanie trasy w oparciu o zmodyfikowane obszary Voronoia) kosztował coś koło 10 tys. euro.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Słowo-klucz: 3 wymiary. To dramatycznie komplikuje sprawę.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Serio robiłeś to na pixelach/voxelach ? Bo mi się wydaje takie podejście oczywiste na poczatek, choć docelowo nie chce w ogóle pixeli, trudno mi by było wykombinowac taką ilośc ramu pamiętającą to wszystko (nawet używając jakiejś kompresji). Podejscie z krzywymi wydaje mi się bardziej eleganckie choć przes... matematycznie ;)

Pierwsza wersja zapewne będzie wlaśnie taka.

Poczytam. Ale z doświadczeń wiem, że to co ma dużo kartek zapisanych wzorami typu rózniczki i całki całkiem fajnie się implementuje :)

Reply to
Sebastian Bialy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.