Filtr dolnoprzepustowy.

Loading thread data ...

zdefinuj proszę "ostre wycięcie" i "bez obcinania amplitudy" trochę dokładniej, np. w dB. No i co z fazą, może się fajdolić, czy nie?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

zainteresuj się filtrami cyfrowymi. Są dostępne w formie scalonej. Masz tylko 2 oktawy pomiędzy "wszystko" i "nic". Przy filtrze 4 rzędu masz

48dB tłumienia w paśmie zaporowym. To nie tak dużo. Zrobienie analogowego filtra np. Bessela wyższego rzędu nie jest już takie proste, znaczy elementy muszą być bardzo dokładne. Do projektowania proponuję wziąć książkę np. Tietze Schenk (tytułu polskiego nie znam, po niemiecku Halbleiterschaltungstechnik).

Inna możliwość: wziąć komputer, przetwornik AD wystarczająco szybki (próbkowanie jakieś 100kHz lub więcej), by nie było aliasingu, na wejście prosty filtr Bessela 2 rzędu na 500Hz i resztę robić cyfrowo, np. w Matlabie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

rybka albo pipka. Czebyszew czy Butterworth rozpieprzą wzmocnienie. A o cyfrowych też pisałem, jak widać, tylko LT mi wypadło z umysłu. Robiliśmy na tym analizator częstotliwości na uczelni. Chcieliśmy mieć pasmo przenoszenia 20Hz-20kHz, a przetwornik AD kompa miał częstotliwość graniczną 50kHz i trzeba było ostro filtrować, by te 40dB dynamiki jeszcze mieć.

tyż prawda. Tylko teraz w szafie mam przetworniki z f > 100kHz, to dlatego tak ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Andrzej Kamieniecki

^^^^^^^^

fajna literówka ci wyszła. Po śląsku: w dupę dać ;-)

mój były były były szef (albo raczej praprapraszef ;-)) robił coś takiego jako pracę doktorską. Używał do tego analizy cepstrum. Ale o co dokładnie chodziło, nie mam pojęcia. To było w 1985 roku. Tak na dzieńdobry to bym toto robił na komputerze, ale jak już musisz oscyloskopem, to dłub filtry. Ten switched capacitor na LT jest chyba najprostszy do zrobienia.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Tak szybko nim krecisz ?

A co dalej z tym robisz ? Bo skoro interesuje cie skladowa o konkretnej czestotliwosci, to moze nie trzeba eliminowac innych szumow filtrami, tylko zastosowac jakas detekcje synchroniczna, metody korelacyjne, a nawet FFT da chyba badzo ladne wyniki ..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

Wow... Zrobilo na mnie wrazenie choc juz niejedno widzialem... :D Ogolnie...mocne... Sprobuj zaprzac do pracy PC...nawet z karta dzwiekowa...napewno znajdziesz kogos kto pisze w C. Wiele programow do projektowania filtrow potrafi generowac od razu kod w C z wspolczynnikami - znajac czestotliwosc probkowania jestes w stanie zaprojektowac sobie wlasciwie dowolny filtr... Albo naprawde pomyslec nad czyms z czesci dostepnych na allegro - mysle ze udalo by sie zlozyc taki system z przetwornikiem AC, DSP i przetwornikiem DAC za mniej niz 40zl... do tego oprogramowanie...ale od biedy wystarczy wrzucic na sile do rejestrow konkretne wartosci i nawet posiedziec i zrobic to "z reki"...

Reply to
PAndy
Reply to
invalid unparseable

Wow - piekna turbina, jak to zrobiliscie ?

Tu sie nie znam .. ale ogolnie to chyba nie jest takie proste przeliczac sygnalk na niewywazenie ?

Na komputer i usredniac.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.