Filozofowanie o kartach pamiêci

Zastanawiam siê dlaczego ró¿ne typy kart pamiêci maj± nieintuicyjne w³a¶ciwo¶ci. G³ównie chodzi mi o ró¿nicê pomiêdzy rodzin± SD/SHC/SDXC i Compact Flash. Zauwa¿y³em ¿e CF jest uwa¿any przez fotografów za bardziej profesjonalny co by t³umaczy³o wiêksz± cenê i pojemno¶æ. Jednakowo¿ gdy sprawdzê specyfikacje wspó³czesnych kart SD i CF, okazuje siê ¿e SDki s± tañsze, mniejsze i mimo wszystko zachowuj± pojemno¶æ i szybko¶æ porównywaln± z CF. Zastanawiam siê dlaczego tak jest. Czy CF nie powinny mieæ tak z 4 razy wiêkszej pojemno¶æi za spraw± wiêkszego rozmiaru karty albo byæ tañsze od SD które maj± wiêksz± popularno¶æ i wygodniejszy rozmiar? A mo¿e CF ma jakie¶ ukryte zalety w stosunku do SD?

Jeszcze druga rzecz. Dlaczego micro SD zyskuje tak± popularno¶æ kosztem zwyk³ego SD? Zwyk³e SD s± szybsze, maj± wiêksz± pojemno¶æ, nie pozostaj±c jednocze¶nie zbyt du¿ymi. Widzê zastosowanie rozmiaru mikro tam gdzie rozmiar naprawdê ma znaczenie tj. smartfony, smartwache i inne takie malutkie urz±dzonka. Nie rozumiem dlaczego urz±dzenia o rozmiarach umo¿liwiaj±cych zastosowanie SD w rozmiarze standardowym, takie jak tablety, samochodowe rejestratory, kamery ip, dostaj± sloty w rozmiarze mikro. Dlaczego w takich wypadkach ograniczaæ zastosowanie szybszych, pojemniejszych standardowych SD? Przecie¿ zwyk³y slot jest bardziej uniwersalny choæby dlatego ¿e przez adapter mo¿e przyj±æ te¿ mniejsze karty.

Reply to
John Doe
Loading thread data ...

SD/SHC/SDXC i

bardziej (...)

Dlaczego uwa¿asz, ¿e typy kart, które wymieni³e¶ siê tak na prawdê ró¿ni±? Wszystko to flash, z szybszym lub wolniejszym interfejsem, w wiêkszej lub mniejszej obudowie. Ró¿nice to fanaberie producentów, ka¿dy chcia³ swoim formatem zmonopolizowaæ rynek.

--
Marek
Reply to
Marek

Mo¿na dodaæ (tematycznie do grupy), ¿e najbardziej popularna w¶ród elektroników jest karta SD z powodu mo¿liwej prostej komunikacji (SPI). Tak btw, czy kto¶ siê orientuje z jakich powodów standard SD przewiduje oprócz komunikacji sdio tak¿e spi? Bo raczej to nie by³ uk³on w stronê hobbystów i ich mcu z spi?

--
Marek
Reply to
Marek

W ramach wstecznej kompatybilności z kartami MMC, ponieważ te posiadały tylko spio.

Reply to
BartekK

W dniu 2013-12-15 00:46, John Doe pisze:

Karta to tylko pamięć flash + kontroler do danego interfejsu. W obecnych czasach nie ma większych problemów wkładać flash razem z kontrolerem w małą obudowę wielkości micro-sd, ale jak klient chce - to się wkłada w większą SD (najwyżej jest większa obudowa), albo z innym kontrolerem do CF. Jedno i drugie jest przeważnie wykonane w formie "gluta na pcb" a nie dyskretnych układów z nóżkami, więc problem obudowy jest drugorzędny. Bardziej problematyczne są opłaty licencyjno-patentowe za używanie danego interfejsu i protokołów komunikacji

Reply to
BartekK

Dnia Sun, 15 Dec 2013 14:56:26 +0100, BartekK napisał(a):

Miałem na myśli to że skoro i CF i SD to ~ taka sama pamięć + kontroler, to dlaczego cena SD < CF skoro wydawać by się mogło, że wpakowanie X GiB do CF powinno być łatwiejsze/tańsze. Co za tym idzie mniej zminiaturyzowane CF powinny być tańsze, a nie droższe od SD.

Czy to znaczy że konsorcjum CF nakłada większe opłaty od SD?

Reply to
John Doe

W dniu 15.12.2013 19:22, John Doe pisze:

Ceny sprzętu elektronicznego powszechnego użytku często mają niewiele wspólnego z kosztami produkcji, a zależą od tego ile klient jest skłonny zapłacić. Kiedyś "upgrejdowałem" teściowi kamkorder Panasonica DV. Były dwa modele różniące się ceną o prawie 40%. Różnica funkcjonalności polegała na tym, że ten tańszy miał "jednokierunkowe" złącze FireWire. Można było z jego kasety zgrać materiał na komputer, ale nie pozwalał na nagranie na kasetę materiału z komputera. Droższy model działał w obie strony. Z zewnątrz kamery identyczne. Myślałem, że chociaż w środku na czymś zaoszczędzili i ta tańsza np. nie ma wlutowanego jakiegoś scalaka itp. Okazuje się, że w środku obie kamery też były identyczne i różniły się tylko czterema bajtami w EEPROM-ie :-)

Marketingowcy wyszli z założenia, że dwukierunkowego łącza potrzebuje profesjonalista, a taki jest skłonny zapłacić za kamerę więcej.

Pozdrawiam Grzegorz.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

U¿ytkownik Grzegorz Kurczyk napisa³:

Byæ mo¿e mia³ tu co¶ do gadania spec od marketingu ale nie tylko. Sprawa odblokowywania zewnêtrznego wej¶cia wideo w kamkorderach jest do¶æ stara. W Europie, nie wiem, czy tylko w krajach unijnych, czy to jest jako¶ ogólniej zapisane, obowi±zuje wy¿szy podatek na urz±dzenia nagrywaj±ce z zewnêtrznego ¼ród³a. W mojej kamerze Sony (bardzo stara Hi8) wystarczy przy pomocy pilota serwisowego zmieniæ zawarto¶æ komórki pamiêci i wstawiæ dwa przyciski pod klapk±. Ewentualnie zawsze uruchamiaæ nagranie przy pomocy tego pilota. W instrukcji serwisowej (³atwej do kupienia) jest opisna metoda odblokowania, przydatna w lokalizacji uszkodzenia. Po naprawie nale¿y koniecznie przywróciæ pierwotne ustawienia :-). Byæ mo¿e nawet pope³ni³em przestêpstwo skarbowe, przeciw prawom autorskim, czy jeszcze innym hienom :-) Mam to w d... Te same kamery (system PAL) by³y sprzedawane w Nowej Zelandii i Australii bez blokady, przyciski s± wstawione gdzie trzeba. Piszê "przyciski", poniewa¿ potrzebne s± dwa, do jednoczesnego naduszenia. Problem by³ do¶æ powszechny ale ostatnio nie mia³em potrzeby odblokowywania, wiêc nie znam dzisiejszych mo¿liwo¶ci. Pewnie producenci sami nie s± zainteresowani zbyt dok³adnym zabezpieczeniem tej opcji. Klient znajdzie opis i kupi kamerê, w której to jest ³atwe do zrobienia. Ominie wyroby producenta, który zbyt solidnie zabezpieczy te funkcje. Przynajmniej ten, który potrzebuje video in. Gdyby naprawdê chcieli zablokowaæ, to my¶lê ¿e tak ³atwo by nie posz³o. Wystarczy, ¿e w powszechnie dostêpnych serwisówkach nie znajdziesz informacji któr± komórkê przeprogramowaæ lub ¶cie¿kê przeci±æ. S± informacje, które nie wyciekaj± do internetu. Maciek

Reply to
Maciek

Użytkownik "John Doe" snipped-for-privacy@my.com napisał w wiadomości news:1rwnecv23avql$.1ky9qptd4xppk$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Zaraz, zaraz. Uważasz, że wyrób na który potrzeba więcej materiału jest taniej wyprodukować ?

Na koszt wyprodukowania (samego wyprodukowania, nie jakichś licencji) tego typu rzeczy wpływa przede wszystkim wielkość produkcji. Oceniając bardzo subiektywnie (mam kilka SD, nie mam żadnej CF) sądzę, że SD produkuje się więcej. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Mon, 16 Dec 2013 18:26:33 +0100, John Doe napisał(a):

W tym przypadku jak najbardziej tak - material jest tani, technologia zas droga.

Tyle ze dodatkowo rynek traci zainteresowanie np kartami 1G, i co - wezmiesz 16 takich chipow i wsadzisz w CF ? Bo w uSD sie nie zmieszcza :-)

Mozna, i jeszcze z dobrym kontrolerem napisac "class 11" :-) Tylko ze rynek juz malo chce CF.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-12-23 01:14, Michał Lankosz pisze:

Mam tu na myśli styki elektryczne.

Reply to
Michał Lankosz

Bo tak chyba kiedyś było, tzn. CF były istotnie szybsze od SD.

W kształtowaniu cen kart pamięci IMO największą rolę odgrywa marketing producentów tych kart. Oraz producenci sprzętu foto. Np. taki EOD 5D MkIII (~11kzł za samą puszkę) obsługuje karty CF i SD. Przeznaczony dla plebsu ;-D 6D (~6kzł za puszkę) obsługuje tylko SD. Z kolei sprzęt z najwyższej półki Canona, 1D C, obsługuje tylko CF. W każdym razie z kolesi którzy kupują sprzęt tej klasy można wyssać trochę więcej kasy nawet za "duperele" typu karty pamięci. :-D

Reply to
JDX

Ototo, przemytniku :D

pzdr, Gotfryd

Reply to
Gotfryd Smolik news
[1] AFAIR przyroda zna pojedyncze przypadki, kiedy producenci

pzdr, Gotfryd

Reply to
Gotfryd Smolik news

Dnia Sun, 15 Dec 2013 20:31:46 +0100, Grzegorz Kurczyk napisał(a):

Nagrywanie to bajer nazwijmy niekoniecznie każdemu potrzebny. W oscyloskopach Rigola było ciekawiej - DS1052E (2x50MHz) posiada dokładnie te same podzespoły, co model z pasmem 2x100MHz. Zmiana sprowadzała się do połączenia się poprzez port RS232 z poziomu Hyperterminala w komputerze i zmiany jednego bajtu w ciągu identyfikacyjnym. Poinformowano mnie nawet o tym w NDN, gdy kupowałem swój egzemplarz DS1052E :D Niestety później ta możliwość została zablokowana w firmware.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.