Ethernet zamiast rs-485 - zły pomysł?

Po przeczytaniu tego artykułu:

formatting link
mam pewne wątpliwości. Zakładając, że:

  1. Nie zależy nam na możliwym zasięgu linii rs-485 (powiedzmy 100m to jest max od noda do switcha/huba)
  2. Nie przeszkadza nam, że interfejs ethernet (+ warstwa IP) jest komunikacyjnie bardziej złożonym urządzeniem niż interfejs rs-485, bo np. juz mamy gotowe nody ethernetowe.

  1. Nie przeszkadza nam topologia gwiazdy w ethernecie (skrętka oczywiście).

To czy są jakieś inne przeciwwskazania użycia ethernetu w warunkach przemysłowych w hali zawierającej sporo siników o mocy 10-40kW? Chodzi mi o kwestię ewentualnych zakłóceń utrudniających znacznie komunikację między nodami w takich warunkach. Czy ktoś z Was już przećwiczył taką infrastrukturę?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Przeciwskazaniem może być to, że Ehternet nie jest jednak łaczem pracującym w czasie rzeczywistym. Czasami, zależnie od protokołu szeregowego, może to mieć znaczenie.

jp

Reply to
jacek pozniak

Ethernet po skretce polaczony switchami moze pracowac w czasie rzeczywistym: poszczegolne kable pracuja punkt-do-punktu i nie ma kolizji (i zwiazanych z tym retransmisji). Pozostale problemy sa podobne do RS-485: jak zaklucenia wymusza retransmisje czy ktores urzadenie zglupieje i zatka siec swoja transmija to beda niekontrolowane upoznienia.

Reply to
Waldek Hebisch

poczucie braku czasorzeczywistości Ethernetu bierze się z tej cechy stosu IP, który jest kojarzony nierozłącznie z Ethernetem. no i Eth jest jakby multimaster z definicji, implementacja RS nie musi, więc kolizje odpadłyby.

@
Reply to
Artur Miller

To jak to jest że maszyny mi działają? Po ethernecie 13 serwo sterowników serii Beckhoff AX2000 plus 7 wysp wyniesionych także po ethernecie. No EtherCAT Beckoff to nazwał i wszystkie na raz jeżdżą w czasie rzeczywistym. Inna ma falowniki firmy AMK Amkasyn i też ethernet do każdej.

Reply to
Irokez

W dniu 2015-03-04 o 12:15, Irokez pisze:

Kolega pisał o Ethernet + warstwa IP, a ty dajesz przykład EtherCat jako realtimowy Ethernet. Owszem jest realtimowy tak jak Profinet IRT czy RT, ale nie korzystają one z warstwy IP a tym bardziej z TCP. Protokoły te używają bezpośrednio adresów MAC. Modbus TCP korzystający z TCP/IP działa poprawnie przy cyklach odczytu rzędu 100 ms. Profinet RT ma 10ms, a IRT ma poniżej 1ms. Stosowany przez ciebie EtherCat ma 0,1 ms. Zaletą Ethernetu jest łatwa możliwość przejścia na medium bezprzewodowe. No ale tu już ciężko zejść poniżej 10 ms.

Reply to
Mario

W dniu poniedziałek, 2 marca 2015 13:17:03 UTC+1 użytkownik Marek napisał:

Ja puszczam megawaty przez prostowniki tyrystorowe, a tuż obok są interfejsy lokalne, które połączone są z głównym sterownikiem przez Modbus TCP. Nic się nie krzaczy :>

L.

Reply to
Lisciasty

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.