Energooszczędna pamięć

Jaki rodzaj pamięci potrzebuje najmniej energii na zapis?

Potrzebuję notować kilkanaście bajtów co kilka sekund przez parę lat. Oczywiście można np. użyć karty SD, ale czy to najbardziej efektywne z punktu widzenia oszczędzania energii? Zakładam że MCU będzie hibernował i że pamięć musi być nieulotna.

Reply to
slawek
Loading thread data ...

W dniu 2016-09-20 o 15:33, slawek pisze:

Jeśli chodzi o SD, to chyba najoszczędniej będzie magazynować te kilkanaście bajtów w RAM-ie i zapisywać np. raz na dobę.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

slawek pisze:

SRAM. I bynajmniej nie o defekacji mowa.

Reply to
AlexY

Użytkownik "AlexY" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nrrrrd$86a$ snipped-for-privacy@dont-email.me... slawek pisze:

Pomysl wart rozwazenia, ale:

-aby trzymala trzeba ja czyms zasilac. Chwila przerwy w zasilaniu i zegnajcie pare lat zbierania danych. oczywiscie mozna dac dodatkowa bateryjke ... ale czy wytrzyma ? wolalbym cos pewniejszego.

-jesli dobrze licze, to mowimy o ok 100MB rocznie. Jakie sa najwieksze SRAMY ?

Chyba jednak warto przemyslec pomysl zapisywania do SRAM, ale co pewien czas zrzut do Flash czy SD. Na oko raz dziennie bedzie w sam raz. Potem mozna karcie odcinac zasilanie.

Jesli SD, to dobrze by bylo zapisywac tyle, ile jej dlugosc bloku w srodku, ale tego chyba nie publikuja ...

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Wytrzymuje jak najbardziej, zasilanie buforowe, dioda odcina pastylkę 3V jeśli jest zasilanie główne (np. 3.3V). SRAM na samym podtrzymaniu nie bierze nic jeśli jest sprawny.

Można je łączyć. Nie sprecyzowałeś o jakiej ilości danych mowa.

pchasz dane w kartę a ona sama robi zapis jak się blok zapełni, bodajże

512 bajtów, te dane powinny być dostępne albo poszukać karty dla której jest podane.
Reply to
AlexY

W dniu 20.09.2016 o 20:08, AlexY pisze:

Są też takie wynalazki jak nvSRAM:

formatting link
pamięć FRAM.

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 20.09.2016 o 20:08, AlexY pisze: > J.F. pisze: >> Użytkownik "AlexY" napisał w wiadomości grup >> dyskusyjnych:nrrrrd$86a$ snipped-for-privacy@dont-email.me... >> slawek pisze: >>>> Jaki rodzaj pamięci potrzebuje najmniej energii na zapis? >>>> Potrzebuję notować kilkanaście bajtów co kilka sekund przez parę lat. >>>> Oczywiście można np. użyć karty SD, ale czy to najbardziej efektywne z >>>> punktu widzenia oszczędzania energii? Zakładam że MCU będzie hibernował >>>> i że pamięć musi być nieulotna. >>

Owszem bierze, mogą to być prądy od ułamka do pojedynczych uA. Do tego wypadałoby blokować zapis do RAMu po wykryciu spadku zasilania głównego, żeby przypadkiem czegoś w RAMie nie zamazać, więc sama dioda to za mało.

Pewnie pojedyncze MB, jeśli wziąć pod uwagę PSRAM, to będzie tego więcej, ale też pobór prądu w uśpieniu jest większy.

I to jest dobry pomysł. Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że współczesne pamięci flash są raczej mało trwałe.

Reply to
Zbych

A FRAM?

Koncepcja jest taka: dane idą "gdzieś" przy np. kolejnych 60 pomiarach, czyli przez minutę. Potem są przepisywanie na kartę SD, bo tę można wyjąć i odczytać np. przez laptop. Utrata danych z ostatniej minuty jest ok. Alternatywnie dane są pchane bezprzewodowo. Czyli cały układ jest prawie zawsze w hibernacji. Co sekundę wzbudza się pomiar, ew. RTC... i dane idą do bufora. Co minutę wzbudza się karta SD. Co minutę wzbudza się łączność jakaś (i jest to być może niejednocześnie z SD). Oczywiście może być nie co minutę, ale co pięć.

Ważne jest aby bateria wytrzymała długo. Rok lub dłużej. Bo przy wymianie co tydzień będzie to za upierdliwe. Zamiast ułatwić jako gadżet życie... będzie jeszcze jednym paskdztwem wymagającym obsługi.

Reply to
slawek

Użytkownik "AlexY" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nrrtua$hgn$ snipped-for-privacy@dont-email.me... J.F. pisze:

Ze bierze malo to ja wiem, ale czy mozna zaufac ze bateryjka wytrzyma "kilka lat" ? Czy sie okaze, ze jednak nie wytrzymala i pamiec pusta.

Jakies zakleszczenia pamieci tez mi sie zdarzalo widziec, odciecie zasilania bylo potrzebne ...

Co prawda z dalszego ciagu widac, ze byc moze transfery beda czesciej.

No, policzylem 20 bajtow co 5 sekund - mniej wiecej tak jak OP to napisal.

Nie - nie myl sektora "dyskowego" z tym ktory jest w rzeczywistej pamieci.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "slawek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.v.pl...

Idealny ... ale czy robia takie duze ?

A to moze i robia ...

Niektore zrodla twierdza, ze na takiej karcie blok pamieci Flash ma nawet i 256kB. Zapisywanie mniejszymi porcjami oznacza koniecznosc przydzielenia nowego bloku i przepisania do niego zawartosci starego z nowa modyfikacja.

Skoro i tak trzeba wyciagac karte ?

Moze BLE (Bluetooth Low Energy) ?

A moze jakies doladowywanie z NFC :-)

J.

Reply to
J.F.

Dodatkowo będzie cyrk z filesystemem: karta SD się budzi, być może była wymieniana, otwierany jest plik.... Dużo różnych rzeczy. Ale raz na parę minut (godzin?) nie powinno to być problemem. Ważne jest że każdy potrafi: wymienić kartę SD; przeczytać co na niej jest; kupić takową w supermarkecie.

Dlatego szukam jakiejś sprytnej pamięci o niskim zapotrzebowaniu na energię - jako czegoś do buforowania.

Reply to
slawek

Chcesz opierać działanie urządzenia przez parę lat na założeniach takich, ze każdy jest w stanie wymianić/kupić w supermarkiecie. Powodzenia.

jp

Reply to
jacek pozniak

Zbych pisze:

[..]

Te pojedyncze uA są do pominięcia, samorozładowanie takiej baterii tyle wychodzi. A po co chcesz blokować zapis skoro wewnętrzny detektor napięcia zasilania w MCU go zatrzyma? Podtrzymać trzeba tylko i wyłącznie SRAM.

[..]
Reply to
AlexY

Jakub Rakus pisze:

To to jeszcze istnieje? Wieki temu po materiałach w prasie czekałem aż się pojawią w sklepach (jak jeszcze po elektronikę szło się do fizycznego sklepu) i jakoś się nie doczekałem, uznałem że umarło śmiercią naturalną. Pomysł zacny. Ze 2 razy widziałem urządzenie z pamięcią SRAM z nałożonym na nią modułem podtrzymania na takie jakby zatrzaski w formie pinów, niby gwarantowane 10lat podtrzymania o ile pamiętam.

Reply to
AlexY

Nie podoba mi się technologia pamięci RAM o ograniczonej liczbie zapisów.

Zależy co dokładnie strugasz, na tyle co opisałeś proponuję pamięć SRAM jako bufor, po zapełnieniu zrzut na SD lub przez radio. a jako zasilanie supercap i ogniwo słoneczne.

Reply to
AlexY

J.F. pisze:

Już miałem w łapkach kilka przemysłowych komputrów z lat 80-tych z oryginalnymi bateriami podtrzymującymi czasem nawet 8 kości SRAM. najsmutniejszy był przypadek gdzie bateria nie była na płycie pamięci tylko w obudowie, po wyjęciu płyty dane poszły się paść w ciągu kilku sekund podczas których szukałem baterii. Szczęśliwy to klient nie był.

Zawsze można monitorować poziom napięcia.

Nie wydaje mi się żeby Sławek robił multitasking w tym ustrojstwie.

Dane wejściowe były bardzo nieprecyzyjne :) mój interpreter je zignorował.

[..]

Kiedyś dość powierzchownie liznąłem temat fizycznej budowy SD i było że po zapełnieniu jej wewnętrznego bufora (w tym konkretnym przypadku było to 512B) dane są zapisywane.

Reply to
AlexY

Nie zrozumiałeś. Urządzenie ma być proste w obsłudze. Co będzie w środku, to być może FRAM czy jeszcze coś innego. Ale dzięki temu że dane będą trafiały ostatecznie na kartę SD będzie łatwo można robić różne rzeczy. Na przykład kartę SD można wymienić bez lutowania. Kartę SD można odczytać. Kartę SD można przenieść z jednego urządzenia do innego. Nie jest się związanym wielkością karty: można np. wstawić 128GB ultraszybkiej i drogiej, a można dać 2GB za jakieś grosze. Cały myk w tym że dane wcześniej buforowane na czymś bardzo sprawnym energetycznie. I chodzi teraz o wybór: to coś musi być dużo lepsze niż SD (bo inaczej buforowanie nie ma sensu), musi oszczędzać energię pamiętając dane itd. itp.

Nie podałeś żadnego argumentu, który podwazałby te założenia.

Reply to
slawek

Ogniwo słoneczne odpada, bo tam gdzie to będzie działać promieniowanie słoneczne nie dochodzi. (Nie, nie jest to projekt medyczny.)

Jeżeli SRAM pobiera 5uA, a 40 dni to około 1000 godzin, to bateryjka

1000mAh da radę przez 8000 dni, czyli ponad 20 lat (nie licząc samorozładowania). Oczywiście tak dobrze nie będzie (zapis/odczyt, zasilanie czegoś jeszcze itd.) BTW FRAM ma gwarantowane 8 lat do utraty danych bez zasilania.
Reply to
slawek

Jakbym robił urządzenie, które zbiera dane przez długi czas (cenne dane, choćby ze względu na długi czas) to wykluczyłbym wszelkie możliwości ingerencji fizycznej w urządzenie, np. styki wyciągalnej pamięci, możliwość wsadzenia niekompatybilnej pamięci, wyładowania elktrostatyczne, etc.

jp

Reply to
jacek pozniak

możliwości

Słusznie. Z jednym ale: te dane zbiera się nie dla urządzenia, ale dla użytkownika. Więc fakt że SD będzie "wyciągalna" to warunek brzegowy - tak ma być i już.

Nota bene, po przepisaniu na kartę SD dane można zweryfikować. Więc jeżeli będzie "niekompatybilna" (niby dlaczego? karty pamięci są zgodne ze standardem), to wyjdzie to natychmiast a nie po 10 latach.

Wyładowania elektrostatyczne... Na bezpośrednie trafienie przez piorun nie poradzisz. A zwykłe takie tam to karty SD wytrzymują.

No i drobiazg: dane nie będą "cenne", a to co interesujące to mniej-więcej historia z ostatniego tygodnia, a w zasadzie godziny. Można byłoby dać bufor cykliczny, co jednak przy karcie SD o pojemności parę giga sensu nie ma.

Użytkownik ma nie musieć pamiętać o wymianie baterii itp. Ma to działać na zasadzie włącz i zapomnij a dane i tak będą gdzie trzeba.

Reply to
slawek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.