encoder wolnoobrotowy

Loading thread data ...

tysiące. Wszystkie firmy sprzedające osprzęt do maszyn mają kilkadziesiąt różnych w programie. Choćby Sick.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

jak ma byc tanio to wygrzebac z drukarki , jak do 200stowek to na allegro bywaly 2500imp/obr sprawdzilem pracuja do dzis , o sklepach nie wspominam

Reply to
nenik

Chodzi ci o normalny enkoder, o inaczej na granicy sektorow moze uklad drgania generowac.

Pelno. Tylko drogie :-)

J.

Reply to
J.F.

W drukarkach raczej nie ma :-(

Tanio z demontazu

formatting link
J.

Reply to
J.F.

pan pawel potrzebuje coś na kształt encodera do pomiaru prędkości obrotowej silnika:

Tak sobie głupio strzelę, ale może mysz optyczna się nada?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 26.10.2010 21:48, Filip J pisze:

Ale zwykłe myszy były w sumie dość "optyczne" ;)

Reply to
Michoo

Pan Michoo napisał:

Też można, ale to by trzeba jakoś wprzęgać się do tej tarczy ze szparkami (nie wiem do czego to, może da się to zrobić prosto, a może nie) albo robić własną tarczę. Natomiast optyczną wystarczy przyłożyć do jakiegoś chropawego wała, a kamera i cała mysia inteligencja załatwi resztę. Zinterfejsować się do jednej i drugiej jednakowo łatwo -- można choćby zajrzeć do źródeł programu "gpm".

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2010-10-26 20:48, pawel pisze:

To podaj chociaż ile otworów masz na obwodzie i jaki jest stosunek tego koła do wału (obwiednia koła do obwiedni wału). Co do impulsów - czy jest to jeden impuls (typu otwór=impuls) czy więcej (inaczej - ile masz przewodów do tego enkodera). To pomoże w dobraniu odpowiedniego enkodera.

Pozdrawiam A.

Reply to
Andrzej

Am 26.10.2010 20:48, schrieb pawel:

Kwestia twojego nastawienia do czasu pracy i pieniędzy. Jak chcesz szybko, to kupić dowolny enkoder pasujący geometrycznie. Cena 50-200EUR, dopasowanie mechaniki też ewentualnie potrzebne. Można ten twój naprawić. Coś mi się nie chce wierzyć, że kółko nie obraca się osiowo, o ile jest na wale. Czy jest tylko sprzęgnięte jakoś z wałem?

Jak masz więcej czasu, a mniej pieniędzy to możesz coś samemu wyskubać. Przy tych prędkościach masz kupę możliwości. Coby nie zmieniać międzymordzia pozostałbym jednak przy transoptorze, ale mechanikę zrobiłbym tak, że transoptor ma sprzężenie mechaniczne z osią kółka, a nie z resztą ustrojstwa. A najlepiej zamontować to kółko na wale a transoptor gdzieś fest z łożyskiem wała. W naszych kręciołkach w USA mamy enkodery z 32k impulsów/obrót właśnie tak zrobione, przy 100/obrót to już jest praktycznie trywialne, o ile nie jest to zamontowane w jakimś świńskim otoczeniu. Nasz wał kręci się max. 420rpm, wyjście jest

2xTTL (sin/cos) plus index (1xobrót).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Am 26.10.2010 22:45, schrieb Jarosław Sokołowski:

Ale po ośkę musi Paweł wszystko zmieniać? Sztuka dla sztuki? Jak ma międzymordzie TTL dla transoptora, to powinien tak zostawić i reszty nie zmieniać, bo po co? To, co się zdupcyło, to mechanika i ją trzeba zoptymalizować. Czyli: zostawić transoptor i coś zrobić z tym kółkiem: albo dać go bezpośrednio na wał, albo poprawić sprzęg. Jak się dziad wyrobił: zrobić nowe i zamiast dziurek dać szczeliny. Jak się transoptor świni bo otoczenie zasyfione, to wymienić transoptor na czujnik indukcyjny, a kółko na zębatkę o odpowiedniej liczbie zębów.

Paweł nie napisał, czy jest to jedna maszyna w laboratorium, czy 100000 instalacji w pompowni szamba, czy cokolwiek po drodze. No i co dla niego jest drogie, mechanika, elektronika, czy wysłanie człowieka na Sybir w celu dokonania naprawy.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Nie przeczytałem całej dyskusji, tylko wiadomość otwierającą wątek. Na jej podstawie domniemywałem, że to nowa, dopiero projektowana konstrukcja.

Może. A może nic się nie zdupcyło, tylko transoptor się zakurzył? (Też wszystkiego nie przeczytałem, dotarła do mnie tylko informacja, że raz działa a raz nie.)

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 2010-10-26 20:08, pawel pisze:

A twórczość własna w postaci przyklejonej do wału odpowiedniej wielkości tarczy wykonanej w programie graficznym (szczeliny/kreski na obwodzie), wydrukowanej na folii przeźroczystej drukarką laserową, gdzie te kreski przysłaniają tor dioda nadawcza+dioda odbiorcza (lub kilka diód), tranzystor, bramka schmita (czy jak to się tam pisze, z histerezą) albo jakiś komparator, bo przy tej prędkości to obojętne, i też zadziała.

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.