elastyczny kabel

Loading thread data ...

Krzysztof L napisał(a):

imho w gumie byłby najlepszy, tylko czy występuje w gumie 1 żyła powiedzmy 1mm2 to nie wiem. 3x1.5, 4x1.5 i większe są dostępne.

Swoją drogą to coś nie tak. Normalny przewód, jeżeli jego zakres pracy fizycznej jest 'normalny' to powinien parę ładnych lat wytrzymać. Jeżeli w klapie Ci tak szybko pada, to co z przegubem do drzwi kierowcy???

psb

Reply to
psb

Krzysztof L napisał(a):

Sprawdzony pomysł polega na odpowiednim ułożeniu wiązki przewodów tak aby nie załamywała się ale pracowała na większej długości. Pomysł sprawdzony w moim samochodzie - 17 lat temu producent podłączył wiązkę kabli do zasilania żarówek mieszczących się w klapie bagażnika i do dziś kable się nie przełamały (a są to zwykłe przewody zebrane we wiązkę).

Reply to
Shreek

Sun, 1 Jul 2007 19:59:07 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Krzysztof L" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ale co chcesz w tej klapie podłączać ? Bo jak coś o małym poborze prądu to może np. tasiemka FFC wybebeszona ze starej drukarki ? To taki giętki płaski kabel łączący głowicę z drukarką. Na giełdach komputerowych można często dostać stare popsute drukarki za 15-20 zł.

A co do wspomnianego układania wiązki to może zastosuj patent jaki jest stosowany przez producentów laptopów do podłączania matrycy i innych rzeczy w pokrywie laptopa. Często jest to robione tak, że w zawiasie pokrywy jest jakby bardzo długa rurka i włożona jest tam wiązka, przymocowana mocnona końcach do - odpowiednio - pokrywy i "laptopa właściwego" ;-) kiedy pokrywa jest otwierana/zamykana, środkowa część wiązki leżąca w "rurce" skręca się, ale z uwagi na to że jest stosunkowo długa, miejscowe działanie na przewód jest niewiekie. W dodatku iązka jest lekko wstępnie skręcona, dzięki czemu przewody nie są przeginane raz w jedną raz w drugą stronę tylko skręcone zawsze w tę samą stronę, raz mocniej, raz słabiej.

Jeszcze jeden patent (możliwy do połączenia z powyższym) - bardzo giętkie są linki z taśmy przeznaczonej do złącz IDC, jeżeli się je rozdzieli. Przy dużym poborze prądu można więc ich zastosować odpowiednio dużo. Przez długi czas miałem takimi podłączony styk ruchomy przekaźnika włączającego fazę rozruchową w szlifierce. W zasadzie to mam czały czas tylko muszę ten przekaźnik przewinąć bo spaliło mu się uzwojenie (a dokładniej to jakiś idiota nawinął go bezpośrednio na płaskowniku stanowiącym jednocześnie rdzeń przekaźnika i podstawę styku nieruchomego - emalia się przetarła od wibracji i nastąpiło zwarcie :-( ).

Reply to
__Maciek

normalny kabel jak pracuje na zginanie to bardzo szybko ulega uszkodzeniu, zastosuj rozwiązanie jakie tu ktos podal z tym laptopem...kabel który pracuje na skręcanie to bedzie miał tym większą wytrzymałość im dłuższy będzie odcinek podlegający takim naprężeniom, należy jednak zadbać, byto było rozłożone na jakims odcinku równomiernie...jest to zresztą typowe rozwiązanie w wielu konstrukcjach, tak samo jak rozwiązanie w postaci kabli zwinietych "w sprężynę" czy ułożonych "harmonijkowo"...

Reply to
dziad_ek

Krzysztof L napisał(a):

U mnie w obecnym i poprzednim aucie kable do drzwi i klapy pracują na skręcanie na odcinku jakichś 15 cm.

Reply to
PeJot

Mon, 2 Jul 2007 07:32:13 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Krzysztof L" snipped-for-privacy@wp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Uuu to sporo mocy. Raczej linek z taśmy IDC trzebaby _sporo_ (można zresztą obliczyć).

To trzeba przyznać, projektanci samochodu dali plamę... Jak Sony umieszczając w DCR-VX700 klawiaturę na pokrywie mechanizmu ładowania kasety...

Reply to
__Maciek

Taki kabel to LiFY

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Sroczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.