Dziwne zachowanie przetwornicy dcdc

Zrobiłem układ z przetwornicą LM25085, schemat tu:

formatting link
Napięcie zasilania ok 12V, obciązenia zmienne od ok 20mA do 1A

Dziwną rzeczą, której nie rozumiem (za bardzo nie znam się na przetwornicach) jest to, że część przetwornic działa inaczej niż reszta.

Pod tym samym linkiem są również zrzuty z oscyloskopu:

formatting link
Są tam dwa przebiegi, dla poprawnie działającej przetwornicy (A i B) i dla źle działającej (C i D).

Oscylogramy są mierzone na cewce (L1 DE1207-47) od strony klucza, przy obciążeniu kilkudzisieciu mA.

Zauważyłem, że przylutowanie cewek miedzy działającą i źle działającą przetwornicą powoduje zmianę, ta która działała poprawnie, działa źle, a druga odwrotnie.

Kombinowałem z rożnymi indukcyjnościami cewki, efekt ten sam raz ok, raz nie, obciążenie też wydaje się nie mieć wpływu.

Te źle działające przetwornice poprawnie stabilizują napięcie wyjściowe jednak z większymi tętnieniami, a częstotliwość kluczowania jest dużo niższa niż powinna być teoretycznie.

W czym może tkwić problem?

Reply to
pgw
Loading thread data ...

Obie działają poprawnie.

Dla takiego obciążenia masz zdecydowanie zbyt małą indukcyjność.

Ależ ma wpływ - obciąż 1A i się przekonasz.

Kluczowanie jest poprawne, to kwestia gubienia cykli.

W zbyt małej indukcyjności.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zwiekszyłem obciązenie do ok 1A, dla przypadku A/B (poprawnego) czestotliwosc wzrosła z ok 450kHz do troche ponad 500kHz dla przypadku C/D ("nie poprawnego") czestotliwosc wzrosła z 20kHz do ok

50KHz

Pisząc, że obciązenie nie ma wpływu, miałem na mysli, że przypadek "nie poprawny" ciągle ma częstotliwość o rząd wielkości za małą.

Jeśli to jest gubienie cykli to z czego to wynika?

Reply to
pgw

Zamieniłem cewki na 220uH, dalej są takie przetwornice, które kluczują z częstotliwością klkudzisięciu kHz i takie, które z częstotliwością

450-550kHz. Skąd może brać się ta różnica?
Reply to
pgw

Na początku zrobiłem według karty, ale teraz mam zrobione według webench.ti.com gdzie nie ma R3, C1, przy czym wartości to troche mieszanka webencha, obliczeń (bo webench liczy dla jednej wartości obciążenia) i troche eksperymentów.

Reply to
pgw

Nie doczytałem tego, że dla kondensatorów z niskim ESR potrzebny jest ten dodatkowy układ żeby zwiekszyć tetnienia na FB.

Sprawdze dwie wersje z wiekszym ESR i z R3, C1

Dzieki

Reply to
pgw

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:1409325495$ snipped-for-privacy@squadack.com... Hello pgw,

Czekaj czekaj - jesli znacznie wolniej dzialajaca przetwornica nie nasyca cewki, to indukcyjnosc jest raczej dobra, albo i za duza :-) Co mogloby nas prowadzic do wniosku, ze te "zle" cewki maja za duza indukcyjnosc.

Ale .. jak widac na oscyloskopie, czas wlaczenia jest okolo 3us. To jest znacznie wiecej niz bylo zakladane, o ile dobrze rozumiem. Odpowiedzialny jest za to R7, a ogranicznik pradu moze czas tylko skrocic. przy 39kohm, jesli dobrze licze, powinno byc ~500ns (czy nie za malo ?). Czyli ... sprawdzic wartosc R7.

A ze zmiana cewki pomaga ... ciekawe - we wszyskich R7 jest znacznie wiekszy, ale niektore cewki wyrabiaja w dluzszym czasie i sa "zle", a inne nie wyrabiaja, uklad przechodzi w CCM i wszystko wyglada "dobrze" ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.