dziwne gniazdka

Hmm... Mam głupie pytanie. Do czego służą czerwone gniazdka naścienne z napisem DATA, wyglądające jak zwykły kontakt 230V? Widziałem takie kilka razy w różnych instytucjach, często w pobliżu normalnych gniazdek zasilających (te były białe), RJ45 z Ethernetem oraz (niekiedy) telefonicznych RJ11. O ile mi wiadomo nie ma w nich prądu. :)

Ktoś wyjaśni mi tę zagadkę? ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

A efekt koncowy taki ze sprytna sekretarka przy pomocy dlugopisu podlacza sobie 2kW grzejnik, bo tak jej wygodniej :-)

J.

Reply to
J.F.

Atlantis pisze:

Wydzielony obwód zasilania do urządzeń komputerowych. W zależności od miejsca instalacji może to być obwód podtrzymywany przez centralne UPSy (instalowane zwykle w szafach rackowych, mocy wielu kW) albo chociażby odrębnie filtrowany. Jak już ktoś zauważył wszystko po to, aby nie podczepić tam np. siejącego koszmarnie zakłóceniami odkurzacza.

Reply to
Adam Dybkowski

Cos sp*. Zasadniczo mozna uzywac wszystkich faz i na koncentryk nie ma to wplywu.

Oczywiscie fajniej jest jak mozna sobie pozwolic na taka wydzielona siec z jedna faza.

J.

Reply to
J.F.

A co Ty z tą fazą? Po kim jak po kim ale po Tobie nie spodziewałbym się wiary w takie gusła.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No wiesz, jak zawiedzie uziemienie, tzn PE - to lepiej miec na wszystkich komputerach te same 110V niz 190 gdyby mialy byc w roznych fazach ..

J.

Reply to
J.F.

Cos bylo sp*. Ja uz pare razy pisalem o ciekawym przypadku - wesoly elektryk podlaczyl faze na bolec, na obudowie komputera bylo 220V, i co na to koncentryk ? Nic, wszystko dzialalo bez bledow ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

To zależy jaki to był koncentryk 50om czy 92om ? Choć oczywiście nie w samym koncentryku był problem.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Ethernet.

Ktory nawiasem mowiac potrafi tez dzialac na 93 ohm, choc juz z klopotami.

J.

Reply to
J.F.

Słyszałem opowiastkę, jak próbowano połączyć sieć koncentrykiem między dwoma blokami - podobno spalił się - niektórzy zeznawali nawet, że to był wybuch. W czasach koncentryka często widziano administratora sieci biegającego po pokojach z miernikiem uniwersalnym - jak nie było PE to był naprawdę koszmar.

Mirek.

Reply to
Mirek

W ogolnosci mozliwe. Tylko ze karta ethernet ma kabel odizolowany od masy.

Nie bylo koszmaru.

J.

Reply to
J.F.

Schweinchen pisze:

Ale mieszasz, kolego.

Sieć nie chodzi, gdy brak połączenia *fizycznego*, a ono nie zależy od fazy w ogóle. Nawet jak wyłączysz dany komputer z gniazdka 220V, to reszta sieci działa dalej.

Natomiast problemy z fazami powodują, że karta sieciowa czasami przestaje słyszeć sygnał. Ale to jedynie wyrzuca z sieci tą kartę, która ogłuchła, natomiast reszta sieci pracuje prawidłowo.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Ale niestety karty padały i to czasem na tyle skutecznie, że uwalały całą sieć - po to zresztą admin biegał z miernikiem.

Mirek.

Reply to
Mirek

Z praktyki znam tylko jeden taki przypadek - gruby koncentryk, blyslo, trzaslo i nic nie dziala.

Na szczescie wystarczylo odpiac transceivery od kart, bez zasilania kabel juz ruszyl, a potem wystarczalo po jednym podlaczac..

J.

Reply to
J.F.

Nie zawsze. Mam tak w firmie. Po zaniku zasilania ciezko podniesc zabezpieczenia. Przeba wylaczac czesc sprzetu, i sukcesywnie podlaczac.

Reply to
Desoft

Było zrobić porządną instalację z zerowaniem ochronnym prowadzonym po bożemu i czarów z fazami byś nie miał. Bo problem polega na różnych potencjałach na obudowach komputerów a nie na fazach.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.