Dziwne anteny podłączone do wozów tra

Witam wszystkich, już chyba drugi raz widziałem jak do wozów transmisyjnych TVP podłaczone są jakieś dziwne anteny. W odydwu przypadkach były umieszczone na bardzo wysokim wysięgniku. Anteny te są dwie, wyglądają trochę jak megafony, skierowane są w stronę horyzontu. Do czego one służą? Dlaczego tak dziwnie wyglądają?

Reply to
Maksymilian Dutka
Loading thread data ...

Chyba znalazłem do czego one są:

formatting link
Ale dlaczego są takie dziwne? :) Tylko nierozumię po co one jak program nie jest (chyba) transitowany na żywo?

Reply to
Maksymilian Dutka

Pchają sygnał na bierząco do obróbki żeby był gotowy do emisji przed TVN i Polsatem? :)

Reply to
morghul

Użytkownik "Maksymilian Dutka" napisał

Moze byc na zywo.

H.D.

Reply to
H.D.

Po kształcie widać, że to są anteny na fale mikrofalowe. Te skrzynki za czaszą anteny to nadajniki. Muszą być blisko anteny bo na mikrofalach cała moc inaczej by poszła w kabel a nie w powietrze. Zasięg do 50 km.

Tylko TV państwowa ma tzw. naziemne radiolinie. Prywatni są tylko skazani na satelitę. Dlatego tak rzadko widać takie anteny.

Zbyszek

Reply to
Zbyszek

Dnia Sat, 12 May 2007 21:55:04 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Maksymilian Dutka snipped-for-privacy@usuntopoczta.onet.pl> nadała:

Bo to w końcu wóz _transmisyjny_, musi jakoś transmitować :) Jakbyś popatrzył w kierunku wskazywanym tymi antenami to byś daleko zauważył podobne, umieszczone na jakiejś wieży - po prostu radiolinia mikrofalowa którą przesyłają sygnał do ośrodka.

Reply to
Tomasz Szcześniak

I zasiegu nie maja duzego - z uwagi na krzywizne Ziemii to przekroczyc kilkadziesiat km bedzie trudno. Chyba nastawione bardziej na wyjscie ponad dachy.

Hm, a moze sie myle ? W koncu TV wszedzie dociera, niemal kazde miejsce w kraju ma widocznosc z jakims nadajnikiem .. gdyby tam tez byl odbiornik ..

J.

Reply to
J.F.

To jest łącze jedno kierunkowe? Dlaczego są 2 anteny a nie jedna?

Reply to
Maksymilian Dutka

Tomasz Szcześniak napisał(a):

Nie mogą przywieźć gotowego materiału na miejsce?

Reply to
Maksymilian Dutka

zwłaszcza przy transmisji na żywo np. z meczu... ;P

a poważniej: nawet jak coś ma dopiero w wiadomościach iść, to im wcześniej w obróbce, tym lepiej - jest więcej czasu na selekcję materiału i nie trzeba tego robić w momencie, gdy i tak ma się na głowie nowinki z ostatniej chwili.

Reply to
Marek Lewandowski

  1. Lacze moze byc dwukierunkowe, ale mozna zrobic je za pomoca jednej anteny
  2. druga antena jest zapasowa - przy transmisjach na zywo dobrze jest miec jakies zabezpieczenie ze nie trzeba bedzie przerwac programu w polowie.

c.

Reply to
cezar

Eee - jesli jest dwukierunkowe to chyba znacznie lepiej na dwoch antenach, szczegolnie gdy o miednicach mowa.

Hm, da sie w ogole zrobic dwukierunkowo w mikrofalach ? Tzn - jak polaczyc falowody zeby polowa energii odebranej nie trafila do nadajnika ..

J.

Reply to
J.F.

da się...

jest taki patent z trójwrotnikiem, który zachowuje się anizotropowo przekazując energię w kółko, tj wrota 1 > w2, w2->w3, w3>w1. Na W2 stawiasz antenę na pozostałych nadajnik i odbiornik. Nie mogę przypomnieć sobie polskiej nazwy tego elementu...

Reply to
Marek Lewandowski

jezeli czestotliwosci TX i RX roznia sie znaczaco to dlaczego nie ? Innym rozwiazaniem jest transmisja cyfrowa, gdzie tak naprawde nie jest potrzebny full-duplex aby mozna bylo uzyskac dwukierunkowa transmisje. niestety wiaze sie to z opoznieniami.

c.

Reply to
cezar

formatting link
Cyrkulator.

godzinę sobie łamałem łepetynę, jak się to nazywa i ciągle ,,żyrator'' mi się plątał po łepie i pamięć blokował... Ale przypomniałem sobie ;0)

Reply to
Marek Lewandowski

Czy to przypadkiem nie jest czesciej konstrukcja dla transmisji impulsowej ? Czytaj - nie mozna jednoczesnie nadawac i odbierac :-)

Hm, chyba ze ten Faradaya .. to moze nawet latwiejsze w mikrofalach niz w innych zakresach :-)

J.

Reply to
J.F.

Trzeba dobry filtr .. kto wie czy nie wiekszy niz te dwie anteny :-)

Choc sprzety z BT sobie radza .. w szczegolnosci GPS ..

Oni maja kilometry zasiegu, wiec ping-pong chyba odpada. No chyba ze uda im sie dobrac tak czestotliwosc pakietow ze akurat ladny przeplot na obu antenach wyjdzie ..

J.

Reply to
J.F.

duplexery - temat rzeka, jednak czasami jest to o wiele lepsze rozwiazanie niz dwie osobne anteny uwzgledniajac nawet przytlumianie sie odbiornika.

myslalem np o DVB, gdzie do uzyskania dobrej jakosci obrazu potrzebne jest ok 2-3 Mbps pasma. wspolczesne radiolnie potrafia przeslac 100+ Mb/s na odleglosci kilkudziesieciu kilometrow wiec upchanie tam dwoch obrazow to nie jest duzy problem.

c.

Reply to
cezar

Dnia Sun, 13 May 2007 09:29:19 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nadała:

Musiałbym się dopytać jak jest teraz, ale kiedyś cały kraj był pokryty siatką stacji przekaźnikowych, aby po prostu retrnasmitować program do poszczególnych nadajników, sygnał między nimi był właśnie przesyłany radioliniami. Specjalnie było zostawionych trochę wolnych kanałów, właśnie a takie potrzeby. Jak to się odbywało w szczegółach, zwłaszcza strojenie i zestawianie połąćzenia (w końcu taka transmisja ma gdzieś konkretnie dotrzeć, na ogół do Warszawy) to nie wiem, bo z transmisją nigdy nie miałem nic wspólnego.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Tylko tutaj powstaje problem: po drugiej stronie musiała by być antena dookólna, o sporej mocy, która zapewne by pozwalała na usmażenie niejedno ciało lotne ;)

Reply to
Maksymilian Dutka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.