dzielnik napięcia podłączony do zapalniczki samochodowej.

witam. mam zamiar zrobić zasialcz do discmana podłanczany do zapalniczki samochodowej. Zasilacz ów opierać się będzie jedynie na prostym dzielniku napięcia składającym się z dwuch rezystorów. jeden to 9 a drugi 15om. Prąd wyjściowy oczekiwany przezemnie to 500mA a napięcie wyjściowe 4.5V.

Teraz moje pytanie: Czy moge zastosować taki układ? Nie spale nic z elektryki w samochodzie? Jakiej mocy rezystory musze zastosować?

Reply to
paranoix
Loading thread data ...

do schematu z tym dzielnikiem dołączyłem tez LM317 i kondensatorek 370uF. wiec myśle że nie powinno być tak źle, tylko pozoistaje jeszce jeden problem. Jak nie zastosuje dzielnika i wrzuce bezpośrednio sam stabilizator z filtrem, czy sie skubaniec nie spali, bo przecierz akumulator samochodowy ma sporą wydolność prądową ;) Do wyjścia podłączyłem jeszce małą diodkę LED ale to raczej nia ma znaczenia. chyba że faktycznie biorąc pod uwagę spadek napięcia 0.7V przez nią zrobiony to ma znaczenie, bo juz nie bede mial 4.5V na wyjsciu tylko

3.8. Moze wiec lepiej bedzie zastosować 7805 jako stabilizator?

Zostawić ten dzielnik jak juz zastosowałm stabilizator?

Reply to
paranoix

Akumulator ma dużą wydajność prądową ale mimo to przez np żarówkę wcale nie płynie taki prąd jak przez rozrusznik. Popłynie tyle prądu ile wyniknie przy danym napięciu akumulatora i rezystancji obciążenia. Dzielnik to kompletnie bez sensu. Dajesz opornik w szereg aby wytracić część napięcia przed stabilizatorem. Maksymalny prąd płynący przez LM będzie niedużo większy niż prąd pobierany przez discmana. Tylko przy tym prądzie (np 500mA) na LM317 odłożyło by się prawie 10V to da 5W mocy. Uff - będzie gorąco na Stabilizatorze. Jak dasz w szereg przed LM317 opornik 15 Ohm to na nim odłoży się 7.5V czyli 3,75W. Na LM317 wydzieli się 1,25W przy spadku napięcia 2,5V. Oczywiście jeśli maksymalny prąd jest większy to musisz dać mniejszy rezystor. Diodę LED nie dajesz na wyjściu LM317 w szereg z zasilaniem bo na niej jest duży spadek napięcia wcale nie 0,7V. Podłączasz z wyjścia przez rezystor np przez 200 Ohm do masy.

Reply to
Mariusz Dybiec

Użytkownik paranoix napisał:

Można zastosować LM ale z o wiele większymi wartościami rezystancji. One tylko dają napięcie odniesienia które LM ma podać na wyjściu. Układ spali się tylko wtedy kiedy moc na nim przekroczy pewną wartość. Moc ta będzie zależała od różnicy napięcia wejściowego i wyjściowego, i prądu płynącego przez stabilizator. Więc jeżeli dyskmen pobiera załóżmy 100mA a różnica napięć w twoim przypadku to 12,5v(akum)-4,5V(dysk)=8V

8V*100mA daje 0,8W. LM bez chłodzenia gdzieś na wierzchu nie przykryty rzadnym plastikiem wytrzyma to. Dioda Led to dodatkowe 20mA więc łatwo policzyć.
Reply to
AdelA

Użytkownik "paranoix" <panoramix snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:dr2o2l$e7d$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Nie kombinuj samodzielnie, bo zdaje się, że nie czujesz jeszcze tematu, poszukaj gotowych schematów. Ciężko wyłożyć co i jak w tekście, ale generalnie: żaden dzielnik nie jest potrzebny, stabilizator (prawidłowo podłączony i sprawny) akumulatora nie zewrze, więc wydajność prądowa akumulatora nie ma nic do rzeczy. Dioda świecąca ma spadek napięcia 1,5 do 3V w zalezności od koloru i raczje nie podłączaj jej w szereg z odbiornikiem, bo to bez sensu, diodę (połączoną szeregowo z opornikiem) przypinasz równolegle do wyjścia zasilania. Czy zastosujesz LM317 czy 7805 to w zasadzie bez różnicy, 7805 będzie chyba wygodniejsze.

Pierwszy z brzegu schemat z gugla:

formatting link
J.

Reply to
Jarek P.

Nie spali sie, przez stabilizator plynie tylko prad odbiornika + niewielki prad wlasny stabilizatora

Nie bardz rozumiem jak to zrobiles - po pierwsze nie ma diod swiecacych o tak malym spadku napiecia, najmniejsze napiecia maja diody na podczerwien. Czerwona dioda to ok 1,5V, poalcz ja rownolegle przez rezystor np 220 om do wyjscia napiecia stabilizatora. Po drugie diody o pradzie pracy 500mA sa dostepne ale watpie bys podlaczyl diode o mocy ok 2W szeregowo...

Daj zwykly stabilizator na LM317 z taka wartoscia opornikow by dawal na wyjsciu 4,5V i nie kombinuje nic z dzielnikiem rezystorowym bo predzej spalisz.

Reply to
PAndy
[ciach]

Nie rob tego. Poszukaj LM317 w guglach i za kilka zlotych bedziesz mial to, co chcesz. Jest to rownie proste w montazu, co dzielnik na rezystorach i nazywa sie stabilizator. Dzielnik rezystorowy ma bardzo kiepska sprawnosc i jako zrodlo napieciowe ma koszmarnie duza impedancje (co sie przeklada na silna zaleznosc napiecia od pobieranego pradu). Stosuje sie je wylacznie do dzielenia napiecia dla urzadzen pobierajacych bardzo maly prad, albo w ogole (jak baza, czy bramka tranzystora), czyli wymagajacych tylko polaryzacji. Uzyj stabilizator, na pewno nie bedzie znacznie drozszy ani bardziej skomplikowany od tych opornikow. Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

POKREC napisał(a):

/.../

W celu dalszego zagmatwania sprawy: jeżeli dodatkowo będziesz łączył discmana pod wzmacniacz w radiu pamiętaj że nie wszystkie modele discmanów przepadają za łączeniem masy zasilaia i sygnałowej.

Reply to
PeJot

Bliżej można? Jak więc miałbym łączyć te masy? Mase z zailacza miałbym podłączyć do budy samochodu? ;)

Kombinuje to, bo dostałem kasete z kabelkiem żeby podłączyć do niej sobie jakieś zew. źródło syg. audio (każdy chyba wie o co chodzi). Zrobie więc to na LMie (bardziej mnie rajcuje ;)), diode w szereg z rezystorkiem 220om a równolegle do wyjścia, a przed wejściem do LM`a zarzuce rezystorek taki, żeby wydajność prądowa całego ukłądy była 500mA + prąd pobierany przez diode (bo bedzie równolegle do wyjścia) czyli razem 520mA. Czyli:

o------/\/\/\/--|------|----|------o Vcc akum | LM | D discman o------------ ---|--------|------o gnd

coś w tym stylu rozumiem. Do tego rezolrki regulujące LM`a i ograniczające prąd diody i bedzie git.

Załanczam Eagle`a :d

Reply to
paranoix

paranoix napisał(a):

NIE łączyć. Chyba że discman to będzie tolerował.

Akurat to jest jak najbardziej naturalne, jak również niestety to, że masa sygnałowa wzmacniacza jest także na potencjale masy samochodu.

Do prawidłowego zasilania discmana wrażliwego na zwarcie masy sygnałowej i zasilania potrzebna jest galwaniczna separacja zasilania. To trochę bardziej skomplikowane, więc najprościej pozostać przy zasilaniu bateryjnym grajka.

Reply to
PeJot

snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a): /.../

No i nie doczytałem - jeżeli będziesz łączył discmana przy użyciu kasety konflikt mas nie wystąpi. Miałem na myśli bezpośrednie podłączenie discmana z wyjacia liniowego do wejscia CD w radiu, o ile takie istnieje.

Reply to
PeJot

czyli mógłbym zastosować optotriak MOC3061 które już wcześniej stosowałem, ale skoro problem się wyjaśnił to 6zł zostaje w kieszeni ;)

Reply to
paranoix

Cięzko by Ci było przez niego sygnał akustyczny przepuścić :-)

J.

Reply to
Jarek P.

Albo zasilic <lol>

Reply to
PAndy

Ale stsowałem go jako właśnie separator galwaniczny do innego układu. Coś bym wymyślił... jak zawsze ;)

Reply to
paranoix

Tak, ale z całą pewnością był to zupełnie inny układ :-)

J.

Reply to
Jarek P.

a czy w takiej sytuacji optoizolacja na jakims optotranzystorze przepuscilaby dzwięk? czy w optotranzystorach prad tranzystora zalezy od pradu diody w miare liniowo, czy tez po prostu to dziala on-off?

Reply to
nuclear

Optoizolatory analogowe są ale dość nieliniowe. Jest na to sposób wykorzystujący podwójny optoizolator. Jeden służy do zamknięcia pętli sprzężenia zwrotnego a wtedy drugi wystawia sygnał proporcjonalny do pobudzenia.

Reply to
Mariusz Dybiec

ok, thx ;-)

Reply to
nuclear

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.