Działanie montoirów LCD

Witam,

czy ktoś może zna adres strony, posiada opis w jaki sposób działa monitor LCD. Wiadomo że na wejściu dosteje sygnały RGB ale co się z tym dzieje później. Może jakis schemat blokowy.

Pozdrawiam darek

Reply to
Darek
Loading thread data ...

Użytkownik "Darek" snipped-for-privacy@vpn.pl napisał w wiadomości news:fqm359$il6$ snipped-for-privacy@pippin.nask.net.pl...

jest przetwarzany na sygnał cyfrowy ,obrabiany i do matrycy w której jest wyświetlany proste nie :-)

Reply to
alex

Nie takie proste:) Tak sie zastanawiam, ladujemy do latchy sygnal cyfrowy RGB, a jak potem poszczegolne skladowe sa przetwarzane na odcienie danego koloru? Patrzac po datasheetach wyglada jakby wykorzystywali rozny skret krysztalu w zaleznosci od napiecia, ale to znaczy, ze tam jest jakis szybki DAC? No i jak utrzymuja to napiecie pomiedzy poszczegolnymi skanami matrycy?

Reply to
T.M.F.

Może dla Ciebie :) Popatrzyłem sobie na jakiś schemat i zazwyczaj jest tak że mamy złacze VGA od monitora, sygnały RGB wchodzą na jakis procesor a potem co??? Wychodzą z niego dalej składowe RGB czy już są rozdzielane na poszczególne sygnały sterujące matrycą? Mozna za procesorem nadal mówic o poszczególnych składowych RGB? Być może pisze bzdury :D ale własnie dlatego szukam jakiegoś opisu - żeby się czegoś dowiedzieć.

Pozdrawiam

Reply to
Darek

Zalezy od matrycy. Wchodzi sygnal analogowy, a za prockiem (kontrolerem) masz go przetworzony na cyfrowy, 8bitow/kolor + sygnaly sterujace matryca. Ale co dalej sie dzieje nie mam pojecia :) W przypadku matryc B&W dla uzyskania odcieni szarosci stosuje sie FRM, z tym, ze trudno mi sobie to wyobrazic dla 24 bitowego koloru. Moze jakis DAC + kondensator dla kazdego pixela? Chetnie bym sie dowiedzial jak to dziala.

Reply to
T.M.F.

tzn co chcesz wiedziec poza tym co jest wikipedii?

formatting link

Reply to
PAndy

Ale wyświetlanie odbywa sie tak jak w standardowym monitorze CRT linia po linii? czy też całość (lub załóżmy 1/5) w jednej chwili - choć tu trzeba by zdefiniowac pojęcie chwili :)))) takt zegara? Czy np możliwy jest brak jednej składowej sygnału np niebieskiego a jeślli tak to czy uszkodzenie jest jeszcze przed procesorem, lub uszkodzony jest sam procesor, czy też uszkodzenie może być dalej.

I np w jkai sposób daje sie wyświetlać różne rozdzielczości obrazu. wiadomo że LCD działa najlepiej w rozdzielczości natywnej ale jak obsługuje inne?

pozdrawiam

Reply to
Darek

wiekszosc w tej chwili to chyba TFT

formatting link
Czyli piksel swieci caly czas, ale sa cyklicznie zmieniane linia po linii, piksel po pikselu. Chyba nawet koniecznosc w LCD zmieniac polaryzacje dla unikniecia elektrolizy. Kontroler moglby to robic z predkoscia zupelnie inna niz dane z TV/komputera - choc komputer wymagalby sporo pamieci.

W zasadzie nie, bo piksele w roznych kolorach sa przeplecione. Malo sensownie dawac osobny obwod na kazdy kolor.

No fakt, musi byc pamiec posrednia :-)

Choc w zasadzie .. mozna by sobie wyobrazic pobudzanie kilku linii i kolumn matrycy naraz..

J.

Reply to
J.F.

No ten link zupelnie nie wyjacnia jak 8 bitowa informacja o odcieniu jest zamieniana na skret krysztalu. W przypadku LCD mono sytuacja jest banalna, ale jesli oprocz on/off musimy obsluzyc 256 stanow posrednich?

Reply to
T.M.F.

Jest zegar taktujacy wprowadzanie danych o poszczegolnych pixelach, linia po linii, zwykle do posredniczacego zatrzasku o pojemnosc jednej linii. Potem kolejna linia i tak dalej, az powstanie caly obraz, wiec zupelnie podobnie do CRT.

No jesli uszkodzisz sciezki z niebieskiego to zniknie. W samej matrycy jak pisal J.F. jest to raczej nieprawdopodobne.

To juz kontroler graficzny musi przeskalowac obraz. LCD zawsze wyswietla w tej samej rozdzielczosci.

Reply to
T.M.F.

Spinacz biurowy, T.M.F. snipped-for-privacy@nospam.mp.pl>!

Strzelam - może coś na wzór PWM?

Reply to
Adam Wysocki

Tak myslalem, ale zobacz jak to wyglada dla matrycy 1920*1200 pixeli,

60Hz, dot clock=138,240MHz. To jak dodamy do tego PWM dajacy sensownie zalozmy tylko 64 odcienie na kolor to jakas masakra wychodzi. FRM (czyli w sumie PWM) stosuje sie dla matryc mono, 1/4 VGA.
Reply to
T.M.F.

Spinacz biurowy, T.M.F. snipped-for-privacy@nospam.mp.pl>!

No to chyba nie pozostaje nic innego jak sterowanie sygnałem analogowym. Może to rzeczywiście po prostu zmiany napięcia, które jest przechowywane w pojemności bramki każdego z tranzystorów w TFT?

Reply to
Adam Wysocki

nie DAC lecz FET + kondensator dla kazdego piksela stad nazwa ThinFilmTransistor

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

zauwazcie ze pierwsze kolorowe LCD byly analogowe. Nadal mozna takowe tanio kupic (np w Maritexie). maja upierdliwy interfejs do tego. I maja tysiace kolorow, nadal uzywane sa w monitorkach PAL dopiero pozniej dodano kontroler z DACami. zauwazcie ze sterowanie starego typu panela wymagalao odwrocenia co 2 linii, coby skladowa stala byla w przyblizeniu stala. Zatem to napiecie do jakeigo ladowany jest piksel przez mosfeta, decyduje o przepuszczalnosci swiatla. przeciez na zwykly segment LCD jak bedziesz podawal coraz nizsze napiecie, to coraz gorzej go widac, nie? A zrobienie analogowego rejestru przesuwajacego CCD nie jest wiekszym problemem, zatem jaki rpoblem takowy wsadzic do panela LCD.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Jeszcze jedna mozliwosc - ze laduja jakos te bramke TFT, a ona sie potem rozladowuje i w pewnym momencie odcina zasilanie piksela. Taki "analogowy PWM".

Kamera, wiatraczek - moze zobaczyc jak wyglada efekt stroboskopowy na ekranie ?

J.

Reply to
J.F.

Spinacz biurowy, J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>!

Nagle? Raczej by chyba wygasał powoli, jak luminofor?

Właśnie sprawdziłem - przy 1/4000s nic nie widać:

formatting link
Czas na 1/4000s, pozostałe parametry ekspozycji na max moich możliwości (iso

1600, f/1.8). Matryca to TFT w AMILO Pro V3505.
Reply to
Adam Wysocki

Spinacz biurowy, "Greg\(G.Kasprowicz\)" <Grzegorz.Kasprowicz_usunto snipped-for-privacy@cern.ch!

Więc jednak :)

Reply to
Adam Wysocki

Ma to sens. Ale gdzies ten DAC musi byc? Zakladam, ze mam matryce, ktora akceptuje 3*8RGB. To gdzies ten sygnal analogowy musi sie pojawiac, skoro ja laduje do latcha cyfrowy. Rozumiem, ze latch jest analogowy (jak rozwiazane jest przesuwanie? czy to cos w rodzaju multipleksera?), wiec DAC siedzi na wejsciu do latcha?

Reply to
T.M.F.

rozne modulacje np wspomniany PWM

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.