DVB-T i sumator TV

Użytkownik "R.M." napisał:

Jeśli chcesz uzyskać dobry poziom sygnału dla jednej stacji, to stosujesz szeregowe połączenie anten bez żadnych wzmacniaczy. Warunkiem sukcesu jest zgodność fazowa, którą uzyskasz przez odpowiednie wzajemne położenie obu anten (lub całego ich zespołu).

Remek

Reply to
Remek
Loading thread data ...

Użytkownik "pawell32" napisał:

Podejrzewam, że to tylko inna nazwa zwrotnicy. Chwyt marketingowy i to wszystko. Inna sprawa to jakość takich wyrobów. Łącząc równolegle dwa kable uzyska się podobny efekt.

Remek

Reply to
Remek

Użytkownik "R.M." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:hgsmi1$394$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Zysk 3 dB stracisz na tłumieniu sumatora (-4 dB). Jeśli dasz idealnie równe kable do anten to moim zdaniem poprawisz stosunek sygnału do szumu i zwiększysz tłumienie sygnałów dochodzących do anten z boku (listki boczne). Zespoły anten łączy się samymi kablami, bez sumatorów. Wtedy zwiększa się zysk.

Opisz jaki masz problem z odbiorem, może jest łatwiejszy sposób jego rozwiązania.

Reply to
yabba

Użytkownik Remek napisał:

Bzdura. Łącząc dwa kable równolegle zmieniasz impedancję, przestrajasz wszystko wokół - natomiast sumator zapewnia ci że na każdym z wejść i na wyjściu masz właściwą impedancję.

dalej z teorii:

Sumatory dzielą się na sumatory bezstratne i rezystancyjne.W bezstratnym na każdym z wejść siedzi transformator podwyższający impedancję tak by równoległe połączenie przetrasformowanych impedancji dało właściwą impedancję wyjściową - stosunkiem transformacji na poszczególnych wejściach można regulować stosunek mieszania sygnałów z tych wejść. Sumatory rezystancyjne mają po prostu spasowanie impedancji na opornikach - czyli z natury swojej tłumią sygnał (bezstratne też niby w praktyce tłumią ale to tylko nieunikniona niedoskonałość - w oporowych to zasada działania).

Sumatory dobrze się sprawdzają przy łączeniu źródeł nieodwracalnych (np. wzmacniaczy) gorzej przy łączeniu odwracalnych ze swej natury anten - bo część energii z jednej anteny zamiast iść do odbiornika idzie do drugiej.

W przypadku różnych anten na różne zakresy naprawdę lepszym rozwiązaniem jest dobrze zestrojona zwrotnica - daje znacznie lepszą separację anten od siebie.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Użytkownik R.M. napisał:

Już ci ktoś pisał - tracisz więcej (4dB - to wskazuje na chamski sumator rezystancyjny) niż zyskujesz (3db a w praktyce nie więcej jak 2.5dB). Tu potrzeba sumatora bezstratnego - a biorąc pod uwagę szerokość pasma nie jest to rozwiązanie trywialne.

Natomiast problem odbić wewnątrz toru antenowego nie polega na pojawianiu się "duchów" na ekranie (za mała różnica czasowa) a po prostu na dodatkowych stratach sygnału. W telewizji analogowej objawi się to zwiększeniem szumu wizyjnego (możliwe przy słabszych sygnałach śnieżenie obrazu, w cyfrowej - wzrostem stopy błędów i zakłóceniami (pikseloza, gubienie ramek). Możliwy jest też wzrost sygnału - wszystko zależy od sfazowania tych anten. Wyższa szkoła jazdy anteniarskiej.

A w ogóle, jak napisałem - dziadostwo i tandeta, takoż pchanie wzmacniaczy w tor antenowy, to jest proszenie się o kłopoty (przesterowania, wrażliwość na sygnały zakłócające, śmiecenie ze wzbudzeń wzmacniacza i mieszania się na nim sygnałów obcych...) Najlepszym wzmacniaczem wejściowym jest porządna antena. A jak musisz dwie anteny na różne zakresy jednym kablem do odbiornika podłączyć to gorąco polecam użycie porządnie strojonych zwrotnic antenowych.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

jasne, ale co mam zrobic jak mam dlugi przewod ok 25m? tlumienie to ok 18db/100m dla czestotliwosci 800MHz

formatting link
czyli dla 25m bedzie zmniejszenie 4razy czyli 6db, zatem tlumienie wyniesie 18-6 czyli az 12db ... to praktycznie zje caly zysk z anteny

Reply to
R.M.

Dla 25 m kabla będziesz miał tłumienie 4,5 dB. Czy masz tak słaby sygnał z anteny, że spadek o 4,5 dB powoduje problemy w odbiorze?

Reply to
yabba

w jaki sposob to obliczyles?

Reply to
R.M.

taka tlumiennosc wedlug tabeli

formatting link
bedzie dla okolo 300MHz 10.5db - 6db(4 razy - 100/25) = 4.5db niestety dla 800MHz to juz bedzie 18db - 6db czyli 12db

Reply to
R.M.

100m -> 18 dB 1m -> 0,18 dB 25m -> 0,18dB*25 = 4,5 dB
Reply to
yabba

Tłumienie w dB liczy się liniowo. Kabel 100 m tłumi X dB, to kabel o 1/4 tej długości tłumi X/4 dB.

Reply to
yabba

zle, db jest logarytmem i nie mozna w ten sposob obliczac ...

3db - strata 2 razy 6db - strata 4 razy 9db - strata 8 razy 12db - strata 16 razy itd

sprawdz sobie samemu, wedlug wzoru zysk/strata w [db] = 10*log(U2/U1) (logarytm dziesietny)

np 10 * log (16) = 10 * 1.2 = 12db

Reply to
R.M.

eee tam, jesli skrocimy kabel 4 razy to tlumienie maleje 4 razy czyli tlumienie = 10 * log (64) = 10 * 1.8 = 18db teraz skracamy przewod 4 razy czyli z tlumienia 64 razy robi sie 16 tlumienie = 10 * log (16) = 10 * 1.2 = 12db

Reply to
R.M.

Można, a nawet trzeba. Łączne tłumienie 100m kabla jest iloczynem tłumień jego stu jednometrowych kawałków czyli sumą ich logarytmów.

Reply to
Mariusz Dabrowski

bardzo cenna informacja, bo jakos na google nie moge znalezc aby potwierdzic ...

Reply to
R.M.

Dobrze. Właśnie dlatego, że jest logarytmem, to należy to tak obliczać.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

a jak to jest wykonane w konwerterze do SAT? tam tez jest chyba wzmacniacz (konwertuje wysokie czestotliwosci do mniejszych i chyba tez wzmacnia sygnal) a mimo tego jest stosowany w kazdej instalacji satelitarnej ...

Reply to
R.M.

tylko konwersja, wzmocnienia to chyba tam nie ma

Reply to
pawell32

ale jednak wprowadza zaklocenia - Co może zakłócać sygnał satelitarny(odp4)

formatting link

Reply to
R.M.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.