duży prąd po cienkim przewodzie..

Witam, czy taki "układ" wytrzyma:

kablem podtynkowym 3-żyłowym (drut) o przekroju 3x1,5mm^2 (przekroju nie jestem pewien) muszę puszczać co jakiś czas (kilka h) prąd około 200A (12V) przez 20 sekund. Wszystkie żyły są ze sobą zwarte, a minus jest na masie. Jaki będzie spadek napięcia na przewodzie (długość około 5m) i czy się on nie zapali? :)

wolfi

Reply to
wolfi
Loading thread data ...

Dnia Sun, 10 Feb 2008 20:01:32 +0100, wolfi napisał(a):

IMO jest to eksperyment na granicy wytrzymałości izolacji. Mógłbyś napisać jaki to kabel albo jaka izolacja? Spadek to sobie sam policz, leniu :) A zapalić to się raczej nie zapali z braku tlenu, choć jeśli to PCV to może się podtapiać a nawet zwęglać.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski napisał(a):

no o kablu niewiele wiem bo już go w tym miejscu zastałem :) izolacja PVC dosyć gruba. Zobaczymy, co będzie w praktyce. Masa jest na stalowym stelażu z grubymi spawami, ciekawe jak to wszystko będzie się sprawdać w praktyce

Reply to
wolfi

Obawiam sie, ze nie wytrzyma. Jesli dobrze policzylem to opor miedzianego przewodu o dl. 5m i przekroju 4.5mm^2 wynosi 19mOhm. Czyli na nim przy 200A wydzieli sie 760W. W ciagu 20s go usmazysz.

Reply to
T.M.F.

Miedź w tym kablu waży jakieś 0,2kg, co da nam przy 15kJ wzrost jej temperatury o 200st (przy tak krótkim czasie pewnie inne czynniki można pominąć).

Reply to
Tomasz Myrta

spoko są przecież trzy żyły- druty , ale ponieważ nie są identyczne, wiec każda ma, choć niewiele to jednak inną rezystancję. tak wiec najpierw ta co ma najwieksza się stopi i zrobi smrodliwy efekt z izolacji, potem druga juz szybciej, a trzecia spali sie iskrząc dosłownie, a może da nawet białe swiatło. W sumie ciekawa zabawa, to zamiast fajerwerków rozumiem? Ciekawe jest tylko ile czasu minie od podłaczenia zasilania do stpienia ostatniego przewodu? liczę , przy bezwładności termicznej materiału że jakieś kilka do kilkunastu sekund?

Ale gdybyś tak przetransformował na odpowiednio wyskie napięcie , np na 14KV to wystarczyłby cieniutki jak szpilka drucik by przesłac tę samą energię.

Alx

Reply to
Aleksander

Stopi się izolacja na wszystkich trzech prawie równoczesnie, a nie kolejno jedna po drugiej. Same druty 3x1.5, na oko bez większego problemu wytrzymają 200A przez 20sek. Tylko się mocno rozgrzeją.

Reply to
LukaszS

Użytkownik "LukaszS" snipped-for-privacy@poczta.onet.WYTNIJpl> napisał w wiadomości news:fop3e2$kdd$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Wystarczy pomyśleć o lutownicy transformatorowej. Tam wytrzymuje dłużej :-)

Reply to
lwh

Aleksander pisze:

Przez tę która ma najmniejszą rezystancję popłynie większy prąd więc nie możesz powiedzieć, że najwięcej mocy wdzieli się na tej z większym oporem. A jeśli zwrócisz uwagę, że wszystkie trzy są spięte równolegle to jest oczywiste że wszystkie trzy mają ten sam spadek napięcia. Możesz wtedy zastosować wzór P=U^2/R/. Czyli więcej mocy wydzieli się na tej linii, która ma mniejszy opór. Odwrotnie jest w połączeniu szeregowym.

Reply to
Mario

Hm, obliczenia wygladaja na poprawne, ale przewody rozruchowe do samochodow sie nie pala. Moze dlatego ze te uczciwe maja wiekszy przekroj, a te chinskie nie puszcza 200A.

A tak swoja droga - spadek napiecia ~3.8V, to chyba sie nie nadaje na 12V zasilania.

J.

Reply to
J.F.

Przy gestosci pradu ~100A/mm2 miedz zacznie sie topic. Niestety nie mozesz zalozyc, ze to bedzie 200A/4.5mm2, bo rozklad pradow na zyly bedzie zalezal od roznic w rezystancji zyl oraz zaciskow. Wlasnie - najpierw przegrzejesz zaciski, wystarczy chociaz jeden a wtedy pozostale dostana potezniejszy strzal.

AF

Reply to
Adam Foton

Dnia Sun, 10 Feb 2008 20:01:32 +0100, wolfi napisał(a):

Do tego, co napisali już inni dodam tylko, że typowo do obliczeń przyjmuje się temperaturę izolacji polwinitowej przy obciążeniu długotrwałym 70 st. C a przy zwarciu ma ona prawo chyba wzrosnąć do 130 st. C OIDP. Nawet jeśli przewód wytrzyma taki prąd raz czy drugi to izolacja bardzo szybko ulegnie zniszczeniu.

Reply to
badworm

Sun, 10 Feb 2008 20:01:32 +0100 wolfi snipped-for-privacy@nie.usa napisał:

Jeżeli nie umiesz rozróżniać przewodów na oko to zmierz średnicę żyły. Żyła 1,5mm^2 będzie miała średnicę ok. 1,35mm. Żyła 2,5mm^2 - większą (nie chce mi się liczyć ani szukać takiego przewodu). Grubsze przewody raczej w mieszkaniach nie występują.

Jeżeli masz na myśli typowy przewód YDYp, to do wypowiedzi kolegów dodam jeszcze przypomnienie że izolacja tego przewodu (PCV) nie jest samogasnąca (jak to często (zawsze?) bywa w w kablach UTP), tylko zapalona pali się dalej, niosąc płomień :-)

Tablice doboru przewodów podają że w typowych warunkach jedną żyłą

1,5mm^2 można puścić maksymalnie ok. 16A. Trzy żyły to w takim razie ok. 48A. Jeżeli nie chcesz wizyty straży pożarnej w domu to radzę nie przeginać zanadto ponad tę normę :-)

Dla przewodu 2,5mm^2 jest to odpowiednio 22A dla jednej żyły i 66A dla trzech.

200A to znacznie za dużo a 20s to długo. Wystarczająco długo żeby coś się usmażyło.
Reply to
__Maciek

Wed, 13 Feb 2008 00:15:27 +0100 __Maciek <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisał:

O udało mi się znaleźć te tablice także w necie:

formatting link
Do puszczenia 200A (to jeszcze zależy od warunków, jak podają tablice), potrzebny będzie przewód 95-120mm^2 lub 3x16mm^2. Polecam to ostatnie rozwiązanie. Przewód 3x16 łatwo dostać w małych ilościach i będzie pewnie wygodniejszy do ułożenia (bardziej giętki) niż 1x95.

Reply to
__Maciek

U?ytkownik "__Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisa? w wiadomo?ci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Przy??cz? sie do w?tku z takim pytaniem - jaki przewód nadaje si? do cz??ciowego wtynkowania a nast?pnie przepuszczenia przez drewniany strop i nieuzytkowy strych ? YDYp w peszlu w cz??ci drewnianej ?

Reply to
William

wolfi pisze:

Mam pytanie byc moze niezwiazane z tematem - co jest odbiorem tak nietypowego zasilania? /uscislajac to pytanie o cel cwiczenia/. Pozdrawiam, J.

Reply to
Janni

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.