Dużo bitów - mało czasu

Jak zapisać te nędznych parę bitów w jednostce czasu, gdy dane nadchodzą z ciągłą (sustained) prędkością rzędu 10GiB/s, a ich liczba sięga dziesiątek terabajtów? Mniej więcej wiem jak to zrobić energochłonnymi i/lub kosmicznie drogimi protezami, ale też tak sobie myślę o innych dziwadłach. Taki luźny temat łyk-endowy, trochę Sci-Fi.

Reply to
PcmOL
Loading thread data ...

PcmOL pisze:

To znaczy szukasz nośnika o pojemności dziesiątek terabajtów i transferze podczas zapisu rzędu 1 gigabajta na sekundę? Idealnie do tego nadawałaby się macierz RAID0 złożona z dysków SSD. Albo podtrzymywana akumulatorem pamięć RAM - kwestia tylko pojemności i ceny, bo prędkością wyrobi nawet zwykły pecetowy DDR2. A po zrzuceniu próbki do RAMu potem już spokojnie kopiujesz na macierz tanich dysków SATA (przy zapisach

100MB/s wystarczy macierz 16-dyskowa RAID0 aby wyciągnąć ok. 1GB/s).

BTW: A docelowo to popytaj chłopaków z CERNu, oni jakoś w końcu muszą zapisywać całe góry danych z Wielkiego Zderzacza.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:haoies$r6t$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jak rozumieć: "Jak zapisać te nędznych parę bitów w jednostce czasu"? Jeśli ze strumienia ma być przechwycone kilka bitów to może inna machineria potrzebna? Poza tym nie wiadomo, czy człowiek dysponuje jakimkolwiek interfejsem do komputera. Jakie to medium?

Do tego są całe zaprzęgi urządzeń/komputerów połączone w kaskady, na każdym etapie robiona jest filtracja danych i gdy strumienie danych nadają się już do dalszej transmisji kierowane do ośrodków obliczeniowych na świecie. Przynajmniej tak miało być, takie schematy i opisy oglądałem, gdy prowadzone były symulacje zaprojektowanego systemu.

Michał

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.