Duże wyświetlacze LED i sposób sterowania - dość długie

Witam,

Mam następujący problem: Jest wyświetalcz 4 cyfry 7-segmetów (kingbright SA18-11EWA) dla informacji: każdy segment to 3 LEDy w szereg. Steruję tym wyświetlaczem multipleksowo: osobno każdą cyfrę. Wyświetlacze zasilane są z 24V poprzez tranzystor BC327 i rezystory

22(Ohm) dołączone do wspólnej anody. W obwodzie bazy tranzystorów umieściłem diody zenera 20V żeby móc bezpośrednio sterować z procka. I problem jest taki: Wyświetlacze świecą słabo. Próbowałem następujące zmiany:
  1. obniżałem wartość rezystora, który obecnie ma 22 Ohmy sądząć że tak podniosę prąd diod. Nic nie dało (nawet w desperacji zwierałem te rezystorki) - nie tędy droga
  2. bawiłem się wartością diod zenera (18V, 22V) - nic (pozytywnego)
  3. Jest super gdy podniosę napięcie na 24,5 - 25V - I TO MNIE DZIWI !!!!

Moje podejrzenia: (dodam, że nie posiadam możliwości obejrzenia sobie przebiegu prądu diody na oscyloskopie :( )

  1. Tranzystor BC327 jest za wolny i nie wyrabia z szybkim włączaniem wyłączaniem podczas multipleksowania - suma sumarum średni prąd diod jest za mały
  2. Diody zenera w bazie - to nie najlepszy pomysł (może też są za wolne)
  3. Konstruktor (czyli ja) to imbecyl i coś gdzieś z.... jadł.

Jeżeli ktoś chciałby się przyjrzeć schematowi to mogę wrzucić na priva. Prosiłbym uwzględnić że mam dwa układy już zmontowane na płytce i może jest rozwiązanie nie wymagające znaczących ingerencji w płytce (np. zamień tranzystory na bufory).

Dziękuję za ew. pomoc

pozdrawiam Tomasz

Reply to
Tomasz
Loading thread data ...

1) schemat bym prosił 2) zmierz prosze spadek napiecia na segmencie przy ładnym świeceniu i podaj prąd. Oczywiście DC 3) jak długo świci się multipleksowany segment? bo jak 1us to może być za krótko. 4) może jeszcze link do noty katalogowej tych wyświetlaczy? (może one jakieś dziwne czy coś...) CosteC
Reply to
CosteC

Przesłałem ci na priv. Dzięki Rogher

Reply to
Tomasz

hmmm co do diody zenera to 23.3V/10kOhm to daje 2.33 mA czyli IMHO nie uszkodzi procka. Chociaż nie wiem ile PIC może mieć sink current

oporniki 47Ohm powinny być od strony katody wyświetlaczy. tak to jasność ci się będzie zmieniać w zależności czy wyświetlicz 1 czy 8. jedynka bedzie jasna ale 8 będzie ledwo widoczne dla kropki dziesiętnej trzeba by dać większy opornik bo może sie spalić.(gdybyś korzystał z kropki)

przemyśl wzmocnienia tranzystorów górnych (przy anodach). bez zenerki to by bylo 2.33mA jeżeli wzmocnienie to 100 to daje 233mA to powinno wystarczyć w trybie statycznym bo trzeba 20mA na segment ale w multipleksie trzeba by więcej zapewne ponad 40mA na segment.

Czy tranzystory anaodowe sie grzeją?

Aha nie znam assamblera PICów wiec raczej mi policz ile się świeci jeden. Albo puść program który tylko wyświetla 1378 i zobacz jak to wyglada.

CosteC

Reply to
CosteC

Uwazaj, bo w przyszlosci:

- trzeba bedzie stabilizowac 24V, bo zakres poprawnej pracy maly,

- zenerka ponizej 20V tez przepuszcza pewien prad, a tranzystor wzmacnia. trzeba rezystor miedzy B i E

- spora strata mocy

Zapal segment na stale i zmierz napiecia. Musi byc jakies sensowne wyjasnienie czemu prad nie plynie. A wlasnie - co sie grzeje ?

Jesli nie pracujesz w MHz to nie jest.

Ale podniesienie napiecia nie przyspieszy.

To co cie dziwi sugeruje ze costam pracuje jednak na granicy napiecia przewodzenia. Sugerowane:

- wyswietlacz nie ma 3 led szeregowo [hm, pdf twierdzi ze ma]

- twoje zenerki wszystkie sa na 24V,

- zasilacz daje 10V a nie 24.

- hm .. moze zamienione C z E ? Ale raczej inne efekty by dalo.

Wrzuc, tylko wytnij co trzeba z adresu.

J.

Reply to
J.F.

zgadzam się i zauważyłem to. Ale chyba jest to najprostszy sposób sterowania napięciem 24V (od strony napięcia - a nie masy) przez 5V. Chociaż w przyszłości będę stosował albo bufory albo zamiast zestawu zener + tranzystor -> dwa tranzystory to daje pewniejsze efekty.

Nie pomyślałem o tym. Wstawię. A pytanie: jakie to będzie miało skutki, bo nie zauważyłem aby coś było nie tak - tzn. świecą się tylko te segmenty które mają :)

w którym miejscu? na zenerach?

segmenty są ok. Jak odpale sobie tylko jedną cyfrę to jest git i ostro daje po oczach

święta racja

ma. Napięcie na nim ok. 4,7V

nie mam przed nosem ale sprawdzałem i z takimi w ogóle nie działa

zasilam z regulowanego i sprawdzam miernikiem. poniżej 23 już się zamyka (ciemność)

dla pewności sprawdzę :)

przesłałem. Dzięki

Reply to
Tomasz

nie chodzi o zabezpieczenie wejścia procka tylko o to aby sterować tranzystor PNP zasilany z 24 napięciem 5V

zauważyłem różnicę ale nie jest aż tak znacząca. Dopuściłem to (oszczędzając 6 rezystorów hehe)

rzeczywiście mogłoby być ale nie korzystam

czyli co? zmniejszyć rezystorki w bazie i sprawdzić? Zobaczymy

Oczywiście. Dlatego są tam 2W

Tak jak pisałem świeci się na tyle długo aby jeszcze nie migał. Dobrałem doświadczalnie. Czyli maksymalny możliwy czas.

hehe. Oczywiście tak jak pisałeś wcześniej jest różnica w kontraście cyfr.

Reply to
Tomasz

30 groszy w detalu....

BC237 ma maksymalny prąd 0.8A i moc strat 0.625W więc nie wiem o czym mówisz. chyba o opornikach R8 R9 R11 R12 Btw jakby oporniki były jak należy to by mogły być 0.25W albo nawet 0.125 Kłopot w tym że jeżeli nie otwierasz tego tranzystora do końca to się będzie grzać i nie dostarczy dostatecznie dużego prądu. Ile PIC ma sink current? jak 20mA to daj prąd bazy na poziomie 10 i zobacz jak zaświeci.

Ale to już twój problem

Aha... bardzo dziwne ze segment ma 4.7V napięcie przewodzenia. w PDFie jest

2.5V max

CosteC

Reply to
CosteC

Grzeja sie teoretycznie czy praktycznie ? Bo jesli naprawde sie grzeja ... to prad plynie przez wyswietlacz, i to spory ..

J.

Reply to
J.F.

I to jest dziwne, a po ciemku ogladales ? :-)

Na rezystorach. 3 LED to jest 6-9V, a zasilasz z 24V. czyli 65-75% do stracenia.

Napiecia miales zmierzyc a nie "ostro daje" !!

Ok, widze schemat. Bledow jest troche.

- rezystory w anodach. Ograniczaja prad .. calego wyswietlacza a nie segmentu. Czym to grozi to juz wiesz :-) 47Ohm i jakies 18V - jakies 360mA, dla "8" to bedzie 50mA na segment, ale przy multipleksingu juz tylko 12mA srednio. Na duzy wyswietlacz to moze byc troche malo. Tylko nie tlumaczy niewrazliwosci na zmiane opornika i wrazliwosci na zasilanie.

- oporniki bazowe po 10k - spadek napiecia na nich to ze 3-4V, wiec prad plynie 0.4mA .. i generalnie tranzystorom moze zabraknac pradu na puszczenie 360mA przez kolektor. W zasadzie na pewno zabraknie - beta 1000 to rzadkosc. co tlumaczy niewrazliwosc na rezystory - tranzystory nie puszczaja.

- ten jeden wspolny tranzystor wylaczajacy zasilanie wyswietlaczy [chyba T6] - po co ci on ? Wylaczyc calkowicie mozesz pozostalymi. tam raczej stabilizator wstaw, jesli go wczesniej nie ma.

- i .. on tez w bazie ma 10k. Jesli sie nie otworzy calkowicie, to potencjal emiterow tranzystorow anodowych spada ponizej 23V, jeszcze troche i przestaja przewodzic zenerki. Volt wiecej na zasilaniu ... i prad plynie znacznie wiekszy. choc jak mowisz zenerki wymieniales na mniejsze, to problemem chyba jest wzmocnienie tego tranzystora - on ogranicza prad, a kazdy volt wiecej istotnie zwieksza prad bazowy.

W sumie .. plytki na zlom. Chyba ze bardzo ci zalezy na uratowaniu

- na oko sie da.

J.

Reply to
J.F.

Właśnie znalazłem wczoraj trochę czasu i zajrzałem do nich. Dzięki za pomoc, która okazała sie b. treściwa. Okazało się zgodnie z waszymi przewidywaniami że tranzystory anodowe mają za mały prąd bramki i prąd kolektorów jest za mały. Zjechałem z rezystorami w bazie do 1,5k i jest prawidłowo. Dodatkowo zobaczyłem, że w jednym z urządzeń mam zenerki 22 a nie 20V i przez to przy 23,5 było już bardzo słabo. Wymieniłem na 20V i zjeżdżam z zasilaniem do 22 i jest jeszcze super. O to chodziło.

Dzięki CosteC i J.F.

PS: sorki za moją nonszalancję. Zdarzyło mi się walnąć coś z głowy (zamiast zmierzyć) i walnąłem coś co pamiętałem z okresu uruchamiania (wersje przed beta :)

Reply to
Tomasz

Swietnie ze teoria sie zgadza .. ale zamierzasz to poprawic i zostawic ? Nadal "1" i "8" beda sie roznily jasnoscia.

Mozesz to troche poprawic programowo - albo czas zapalenia cyfry ustawic proporcjonalnie do ilosci zapalonych segmentow, albo odwrocic multipleksacje - zapalamy jeden segment i wlaczamy wszystkie cyfry ktore powinny miec go zapalone..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.