DS18B20 z konwerterem 1Wire-RS232 - problemy z odczytem.

Witam grupę. Na wstępie zaznaczę, że jestem hobbystą, a nie elektronikiem, nie mniej jednak coś ogarniam. Swego czasu poskładałem do kupy 4 czujniki DS18B20 na magistrali 1Wire, działało świetnie 3 lata. Przestało. Odłączyłem 2 ostatnie (na magistrali) czujniki, zaczęło działać. Działało kolejne 2 lata, ale zachciało mi się sprawdzić czy ponowne podłączenie wyłączonych czujników coś zmieni. Okazało się, że działają poprawnie, ale przez 4 dni. W tej chwili nie mam odczytu z żadnego z czujników, wszystkie zwracają "nic". Możecie mnie naprowadzić co mam pomierzyć, sprawdzić? Zaznaczę, że jeden z czujników jest pod wpływem warunków atmosferycznych, ale ogarnięty koszulką termokurczliwą i przez kilka lat nie stanowił problemu, po ponownym podpięciu również nie, zwracał wiarygodne wyniki. Co mam sprawdzić, aby wyeliminować problem?

Z góry dziękuję za pomoc.

Reply to
Desper
Loading thread data ...

W dniu 2014-12-08 00:47, Desper pisze:

połączenia lutowane w tym zewnętrznym czujniku. jeśli był na mrozie, to lutowanych połączeń może już nie być.

@
Reply to
Artur Miller

Dorzucę jeszcze to - jak czujnika nie widac to mniejszy problem :) jeden z czujników dawał mi takie przebiegi:

formatting link
, gdy miał problem oddawał wartosc

85stC drugi zaś
formatting link
- ze względu na skale rysunku nie widac ale pomiedzy nonsensami nadawał prawidłowe informacje.

W systemie mam ok 12 czujników, w ciągu 1,5 roku padły 3. (ale tylko te wystawione na kiepskie warunki - znaczy solidne osłony trzeba im robic)

b.

Reply to
Budyń

W dniu 08-12-14 17:20, Budyń pisze:

Jak już wielokrotnie pisałem interface 1-wire jest systemem zabawowym. Tzn. służy do zabawy,jest z nim dużo zabawy,sprawia dużo zabawnych sytuacji. Poza tym jest "tani" co jak wiadomo robi na ludziach kolosalne wrażenie zupełnie jak wiertarki po 20złp w markecie, które wyglądają jak wiertarki, warczą jak wiertarki, kręcą się jak wiertarki etc.

Powtórzę po raz setny. Interface 1-wire powstał z myślą o transmisji w granicach płytki drukowanej tj. 20-30cm , w celu minimalizacji ilości linii (ścieżek) na płytce. NIGDY nie był projektowany pod kątem użycia do transmisji na duże odległości i jako taki zupełnie się do tego nie nadaje. Że działa ? Samochody też czasami pływają.

Jednym zdaniem z Diderota ...sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało.

Reply to
Dupek Żołędas

Użytkownik "Dupek Żołędas" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:5486ef38$0$21540$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

pasożytnicze zasilanie na jednej płytce? Dosc oryginalne.

szkoda tylko ze strone producenta mówi co innego. Musisz do nich napisac aby skorygowali długosci do 30cm :)

b.

Reply to
Budyń

W dniu 09-12-14 14:42, Budyń pisze:

W odróżnieniu od innych aktywistów mam za sobą kilkuletni okres pracy na tym interface, instalacje o ponad 2 kilometrowej długości (podzielone na kawałki przełączane przez switche DS2409, z optoizolacją, zasilaniem przez DC/DC itd.) , okres intensywnej wymiany maili z ludźmi z firmy Dallas (obecnie Maxim) w sprawie hardwaru i błędach w ich sofcie, okres uzgodnień w sprawie kupna licencji na produkcję slava (opracowałem takowe na bazie zarówno Microchipa i PSoC firmy Cypress to było ok. 12 lat temu, byli mocno zaskoczeni, że da się to zrobić, a ja osiagnąłem taki rezultat, że mój slave był rozpoznawany przez ich sofware jako ich element..:-)) itd.. Ale, wg Ciebie, ludzie, którzy wybierają 1-wire ,bo DS18b20 można kupić za 5 czy 6 złotych ,mają na ten temat więcej do powiedzenia. OK. Forum służy do wymiany doświadczeń. Ja uczciwie przedstawiłem moje wieloletnie doświadczenia. Na więcej szkoda mi czasu. Kupujcie 1wire ! I instalujcie...!!! Instalujcie !!! Ja mam to już na szczęście za sobą....:-)))).

Reply to
Dupek Żołędas

Użytkownik "Dupek Żołędas" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:548702a8$0$2648$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

ja nie twierdze ze 1wire jest bez wad, stabilny itp. Na moje potrzeby jest. Natomiast twierdzenie ze został zaprojektowany na 30cm jest niepowazne, zwlaszcza ze temat znasz.

b.

Reply to
Budyń

在 2014年12月9日星期二UTC+8下午11时10分09秒,Budyń写道:

Nie ma imponujące rozwiązanie bezprzewodowe wywoływane bezpośrednio czujnik czytanie: RF5151 i RF4432S. Moduł RF5151 integruje DS18B20 (temperatura cyfrowe) bezpośrednio. Użytkownicy nie muszą pisać kody pomiędzy czujnikiem a modułem RF5151 i bez zewnętrznego MCU czy potrzebne są inne komponenty. Na najprostsze użytkownicy aplikacji mogą lutować czujnik do pinów modułu RF5151 łatwo zbudować bezprzewodowy system nadawczy czujnika.Moduł może zbierać dane z czujników i wysłać go do modułu odbiornika towarzyszem RF4432S w konfiguracji odstępach czasu, co minimalizuje koszty i skraca czas BOM rozwoju dla nowych projektów. RF4432S obsługuje odbieranie mutil-RF5151s do budowy bezprzewodowych sieci czujników. Jeden RF4432S może obsłużyć o max 50 RF5151s danych z czujników w sieci. Poradnik Zastosowanie bezprzewodowej sieci czujników:

formatting link
sprawdź ten link na swojej karcie katalogowej:
formatting link

Reply to
Jason wu

W dniu 2014-12-13 o 14:34, Jason wu pisze:

A jak to będzie po polsku?

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.