"Drutowanie" bezpiecznikow - ciekawostka

Wiadomo - to juz dawniej mozna bylo wkrecic topika lub dobry ale drogi automat. Co kto lubi i na co go stac

Tylko czy teraz ta wkladka na topika nie jest drozsza od automatu ? :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

A fotka takiej zarowki po zdarzeniu ? Beda stopione wlokna i doprowadzenia ?

J.

Reply to
J.F.

Jak jednak poplynie umiarkowany prad, to drutu nie rozerwie, a bedzie mial tych 800 C. Ciekawe ile bedzie na obudowie i stykach.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Szczepan Białek
Reply to
Szczepan Bialek

No, z reguły się nie stosuje, choć przecież nikt nie zabrania :). Ma to swoje wady i zalety... plus jest taki, że drutowanie traci popularność ;P...

A tu niestety też jest różnie... w wielu rejonach Polski stosuje się w roli zabezpieczenia głównego (przed- lub zalicznikowego) wyłączniki nadprądowe... Czasem nawet o charakterystyce B... ale nawet, jeśli to jest C lub D - przy zwarciu z reguły leci wszystko ;)... Niestety, wiele osób oszczędza. Są rejony, gdzie stosować należy ograniczniki mocy/wyłączniki selektywne (czyli takie Ski, ale bez członu zwarciowego), ale są one droższe, więc dają zwykłe....

Reply to
Konop

"CH w DU" to może być dla projektanta :). Czemu wymiana wyłącznika nadprądowego oznacza zerwanie plomb? To było zabezpieczenie przedlicznikowe? Jeśli tak - to wina zakładu energetycznego, że mają dziwne standardy... ale powinni to wymienić na swój koszt (przed licznikiem - to ich). Jeśli miałeś to za licznikiem, to po co to plombować?? A poza tym - jeśli zadziałało jednorazowo, to pewnie przekroczyłeś 6kA w zwarciu i tyle... kto obliczał prąd zwarcia i określił, że 6kA wystarczy??

Reply to
Konop

Nadal taniutkie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie, bo tam są topiki...

Winna na pewno jest eSka, gdyż w normalnych bezpiecznikach liczy się nie tylko I, ale także t. Natomiast w wyzwalaczu zwarciowym (elektromagnetycznym) tej eSki, liczy się właściwie tylko I....

Reply to
Konop

Zadna rewelacja, kosztuje £1.99 - w garazu mam takie 4 ;-)

W razie czego:

formatting link

Reply to
Jerry1111

Taa, a w tym garazu wtyczki z wbudowanymi 13A bezpiecznikami w/g BS1362 oraz pojazd z kierownica po niewlasciwej stronie ;) W PL takich wynalazkow nigdy nie widzialem i dlatego az zrobilem zdjecia.

Nie myslalem ze zdjecie 3 roznych drucikow wykreuje watek na 33 posty..... Marcin

Reply to
Marcin

Nic smiesznego, sa bezpieczniki przystosowane do wymiany drutu, co prawda tylko w starych domach sie to spotyka.

formatting link
i dla podejrzliwych

formatting link
Tomek

Reply to
Tom

Dnia 08-12-2010 o 22:50:07 Marcin snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Normalne :) dyskusja nad drutkami pewnie by się zamkłą w 5-10 posta ch a że zboczyła na inne tematy to się rozrosła :)

Reply to
janusz_kk1

Też o takim słyszałem. I o miedzianej flegmie z gniazdek wypływającej...

Topikowy w zabezpieczeniu przedlicznikowym trzeba zaplombować w całości bo po wykręceniu można ze stopek prąd przed licznikiem pobierać. Jak się spali - trzeba czekać na elektryka albo zgłosić i uzyskać akceptację na zerwanie plomb. Automaty na szynie DIN plombuje się tak że nie ma dostępu do zacisków a jest do hebli - jak rozłączy to użytkownik spokojnie może włączyć ponownie, problemy się zaczynają dopiero jak się popsuje.

Druga zaleta - nie da się takiego z miedzi wytoczonego wkręcić...

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.